رییس جمهور گفت: هرکه کارآمدی دارد باید از او در مدیریت‌ها استفاده شود، دلدادگی به انقلاب و نظام امر مهمی است اما از بانیان وضع موجود نباید استفاده کرد.

به گزارش کافه اقتصاد، آیت الله سید ابراهیم رییسی عصر جمعه در جمع نمایندگان اقشار مختلف مردم لرستان افزود:  بی عدالتی کام مردم را تلخ می‌کند، در لرستان رفع مشکل فقر و بیکاری در دستور کار دولت است و دولت به معنای وسیع کلمه یعنی همه دولتمردان و همه افرادی که در نظام خدمت می‌کنند.

وی در خصوص وضعیت قلعه فلک الافلاک گفت: بحث ثبت جهانی این اثر تاریخی مقدماتی دارد و اطراف آن باید آزاد شود، بخشی از بودجه آن اختصاص یافته و بخش دیگری هم اختصاص می‌یابد.

وی ادامه داد: به طور خاص از استاندار لرستان پشتیبانی می‌کنم که بتوانند کار را انجام دهند.

منابع آبی کشور باید مدیریت شود

رییس جمهور با تاکید بر اهمیت منابع آب افزود: آب باید هم به صنایع ، کشاورزی و شرب برسد، بنابراین مدیریت آب بسیار با اهمیت است، و با توجه به اینکه به سدهای لرستان به ویژه معشوره اشاره شد باید کار آن حتما و سریع آغاز شود.

وی تاکید کرد: مطالعات این سد انجام، ضرورت آن تشخیص داده و کارهای مقدماتی انجام شده است تا لرستان از ترسالی و خشکسالی متضرر نشود و نعمت آب در این استان به تولیدات تبدیل شود.

رییس جمهور همچنین اضافه کرد: برای من دلنشین بود که در اجتماعات مردم لرستان از نزدیک حضور پیدا کنم ولی شرایط کرونایی اینطور ایجاب کرد در مجلس محدودی در خدمت مردم باشیم.

آیت الله رییسی گفت: لرستانی ها مردم متدین، مخلص مقاوم ولایتمداری هستند که هشت سال دفاع مقدس پشتوانه عظیمی برای جبهه و رزمندگان بودند که، آزادگان، جانبازان، ایثارگران و ۶ هزا و ۳۰۰ شهید گواه صدق آنان است.

وی با بیان اینکه از صداقت، پاکی ، صفا و وفای مردم لر همین بس که لر بودن با صداقت و پاکی مترادف شده است ادامه داد: این خطه افتخارات بسیار ، سرداران رشید، بزرگانی از مفاخر و علما برای جهان اسلام از جمله آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم بحرالعلوم، آیت الله کمالوند، حاج سید حسن طاهری خرم آبادی، دکتر سید جعفر شهیدی، دکتر عبدالحسین زرین کوب دارد  .

رییس جمهور تصریح کرد: لرستان همچنین خانواده شهدا را به عنوان مفاخری دارد که پای انقلاب، نظام و ارزش ها ایستادگی کرده اند.

آیت الله رییسی افزود: ۱۲ میلیارد مترمکعب رواناب در لرستان عدد بسیار بالایی است که باتوجه به  خاک حاصلخیز، معادن ارزشمند، کشاورزی و فضای کشت خوب اگر نتوانسته ایم درست از این داشته ها بهره برداری کنیم به دلیل ندیدن این موهبت و امکانات بوده است.

وی اظهار داشت: لرستان آب، هوای بسیار مناسب، خاک حاصلخیز و نیروی انسانی جوان کارآمد انقلابی دارد که چون نیروی های عظیم انقلابی حاضر و پای کار هستند می توانند برای استان و کشور مفید باشند.

ضرورت بازنگری در بهره برداری از امکانات لرستان

رییس جمهور ادامه داد: باید در نوع بهره برداری از امکانات لرستان توسط دولتمردان بازنگاهی شود و فرهیختگان و اهل نشر کمک کنند، با نگاه عمیق بنگرند که چگونه از این امکانات استفاده کرده ایم.

آیت الله رییسی گفت: برای این مهم باید تحول در شناخت، نوع فرآیندها، نهادها و شکل کار نهادی ایجاد شود، ما وضع موجود را خوب ببینیم و ببینیم می شود به یک وضعیت متفاوت رسید که چون زیرساخت های آن در استان وجود دارد امکانپذیر است.

وی تحول در این استان را منتهی به رفع  آسیب های اجتماعی دانست که مردم را رنج می دهد و بیان کرد: من برای تحول و ایجاد شرایط می خواهم از همه کمک بگیرم با کمک دولت، همه نهادها و حوزه های مختلف، کار متفاوتی را رقم بزنیم چون همه دلسوزان در کنار هم یک هدف مشترک داریم و می خواهیم شرایط را متحول کنیم.

آیت الله رییسی افزود: برای این مهم نیازمند اراده جدی هستیم و بعد از آن زیرساخت ها مهم است که وجود دارد و همه به ویژه دولتمردان باید پای این تحول ایستادگی کنند.

سنگ لرستان نیازمند مطالعات/ ضرورت راه اندازی صنایع نیمه تعطیل

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع صنعت سنگ‌های لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: باید نسبت به این معادن و ذخایر ارزشمند مطالعات جدی در پژوهشکده‌ها داشته باشیم چراکه این ظرفیت یک امکان بسیار عالی است.

آیت الله رییسی افزود: برخی کشورها به نام صنعت و صادرات سنگ شناخته می‌شوند، چرا در کشور ما خام فروشی شود؟ در این رابطه باید پژوهشکده خاصی داشته باشیم تا در این رابطه افزایش بهره روی داشته باشیم.

وی همچنین صنایع نیمه تعطیل لرستان را مساله مهم دیگری این استان دانست و تصریح کرد: نمی‌شود از یک طرف بیکاری داشته باشیم و از طرف دیگر صنایع نیمه تعطیل باشد، اولویت ما در لرستان راه اندازی صنایع نیمه تعطیل خواهد بود.

وی گفت: لرستان زمینه بسیار خوبی در حوزه گردشگری دارد که باید سرمایه گذاری ها در این حوزه به مرور زمان انجام  و این استان به عنوان قطب گردشگری مطرح شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مساله کشاورزی لرستان در نوع گلخانه‌ای آن جزو مصوبات سفر است ادامه داد: این طرح ها علاوه بر مدیریت مصرف آب برای توسعه کشاورزی به ویژه در لرستان موثر است بنابراین راه اندازی صنایع تبدیلی حوزه کشاورزی فقط مربوط به لرستان نیست بلکه باید در اکثر استان‌ها اجرایی شود.

رییسی: بیکاری لرستان بنده را بسیار رنج می‌دهد

رییس جمهور همچنین اشتغال را مساله دیگر لرستان دانست و افزود: بیکاری در لرستان بنده را به عنوان یک طلبه و مسئول بسیار رنج می‌دهد؛ وضعیت بیکاری استان‌ها از جمله لرستان که امکانات مناسب دارند و بیکاری آنها بالا است، بسیار ما را رنج می‌دهد.

آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه باید وضعیت اشتغال را متحول کنیم افزود: مسوولان در استان‌ها باید نشست‌هایی با سرمایه گذاران و کارآفرینان برگزار کنند، کارهای کوتاه، میان و بلند مدت انجام شود، به آقای استاندار هم توصیه کردم سریع اقدام کنند چراکه امروز با صحنه‌هایی مواجه و متوجه شدم باید مساله حل بیکاری در لرستان را سریع دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: برخی امور که می‌تواند به صورت کوتاه مدت انجام شود حتما باید صورت گیرد تا از مهاجرت جوانان و خانواده‌ها جلوگیری شود.

اجرای راه آهن جزو مصوبات سفر دولت است

رییس جمهور همچنین افزود:  ریل و راه آهن لرستان جزو مصوبات این سفر لحاظ شده است هرچند قضیه سد یک عقب ماندگی است، قضیه ریل هم سال‌ها پیش باید حل می‌شد نه اینکه امروز موجب نگرانی مردم شود.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: عقب ماندگی‌های گذشته را باید جبران کنیم و بعد حرف‌های جدید برای استان بزنیم، به هر روی راه آهن خرم آباد در دستورکار است و جزو اولویت‌های استان به شمار می رود.

وی با تاکید بر توسعه یافتگی کشوربر بستر عدالت اظهار داشت: در بودجه ریزی و اقداماتی که دنبال می‌کنیم عدالت برای ما بسیار مهم است، مسائل باید تحت الشعاع عدالت دنبال شود تا مردم هم از عدالت و هم از توسعه یافتگی بهره ببرند.

  • منبع خبر : ایرنا