اولین روز بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در صحن علنی مجلس صبح امروز شنبه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱ به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت ۱۰ و با حضور ۲۳۴ نفر از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از امروز شنبه ۶ اسفند، وارد بررسی گزارش شور دوم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در ۳ شیفت شدند؛ ابتدا بخش‌های درآمدی بودجه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و سپس مجلس وارد بررسی بخش‌های هزینه‌ای می‌شود.

پیش از آغاز جلسه علنی نوبت صبح امروز، نمایندگان مجلس در جلسه‌ای غیرعلنی با حضور مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، خاندوزی وزیر اقتصاد و فرزین رئیس بانک مرکزی به بررسی تحولات بازار ارز پرداختند.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه علنی روز (۲۱ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را تقدیم محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه کرد که پس از آن نمایندگان مجلس در جلسه علنی کلیات لایحه بودجه را به تصویب رساندند.

براساس مصوبه جدید مجلس در مورد نحوه رسیدگی به لوایح بودجه سنواتی، با تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در جلسه علنی، جزئیات آن به کمیسیون تلفیق رفته تا کار کارشناسی نمایندگان مجلس بر روی آن انجام شود.

طبق تغییرات صورت‌گرفته در آیین‌نامه داخلی مجلس، با تصویب کلیات بودجه در صحن علنی، نمایندگان مجلس حداکثر ۱۰ روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند. هم‌زمان با ارائه پیشنهادات وکلای ملت، کمیسیون تلفیق نیز ۱۵ روز فرصت دارد تا جزئیات لایحه را مورد بررسی قرار دهد که البته این فرصت ۱۵ روزه با موافقت هیئت رئیسه مجلس قابلیت تمدید برای ۱۵ روز دیگر را دارد.

بر اساس این گزارش بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ از روز یکشنبه ۹ بهمن در کمیسیون تلفیق شروع شد و پنج‌شنبه ۲۷ بهمن پس از حدود ۲۰ جلسه به اتمام رسید که گزارش مصوبات کمیسیون تلفیق از روز (یکشنبه ۳۰ بهمن ماه) برای ارائه پیشنهادات نمایندگان بر روی مصوبات تلفیق بارگذاری شد و پس از آن نمایندگان فرصت پنج روزه‌ای برای ارائه پیشنهادات بر روی گزارش کمیسیون تلفیق داشتند.

در ادامه گزارش بررسی لایحه بودجه سالیانه کشور را بر اساس مفاد ۱۸۲ تا ۱۸۳ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌خوانیم:

بر اساس ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، یک ‌شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى به شرح ذیل می‌باشد:

۱- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست‌ها و سوابق آن تا مدت ده روز می‌توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون‌هاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.
۲- کمیسیون‌هاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.
۳- کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون‌هاى تخصصى گزارش نهایى خود را تنظیم و به مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.
۴- در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به تصویب خواهد رسید. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصره‌ها و ردیف‌ها رسیدگى می‌گردد.
تبصره ۱- در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان و کمیسیون‌ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح مىباشد. پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.
تبصره ۲- نحوه رسیدگى به متمم، اصلاحیه‌های بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیش‌بینى نشده طبق مقررات معمول در این آیین‌نامه خواهد بود.
تبصره ۳- کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت‌ ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

همچنین طبق ماده ۱۸۳ ، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد گردد و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس أخذ نشده است از دستور خارج نمی‌شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمی‌تواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چند دوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

تبصره- اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح‌ها و لوایح دو فوریتى و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران ناپذیرى باشد، در‌ این‌ صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین می‌شود.