وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش تجاری ایران و چین، با اشاره به اهمیت تقویت روابط دو کشور، گفت: ایران و چین می‌توانند با کنار هم قرار گرفتن، فضای مناسبی برای رشد اقتصادی یکدیگر ایجاد کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران با بسیاری از کشورهای همسایه توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد دارد که به توسعه روابط تجاری و اقتصادی و بازارهای صادراتی کمک می‌کند.

عباس علی‌آبادی در همایش تجاری ایران و چین که در حاشیه نمایشگاه ایران‌اکسپو ۲۰۲۴ برگزار شد، افزود: ایران در موقعیتی است که دسترسی خوبی به بازارهای تجاری دارد و ۱۵ کشور همسایه و هم مرز ایران می‌توانند فرصت‌های خوبی را برای فعالیت‌های تجاری ایران فراهم کنند.

او ادامه داد: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی ظرفیت‌های مناسبی برای ورود به بازارهای صادراتی دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران و چین دو ظرفیت بزرگ تجاری و صادراتی در آسیا به شمار می‌آیند، گفت: وقتی این دو کشور کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند فضای مناسبی برای تقویت اقتصاد یکدیگر ایجاد کنند.

علی‌آبادی افزود: جمعیت بیش از یک میلیاردی چین و ۸۰ میلیونی ایران می‌تواند زمینه همکاری‌ها را در مقیاس بزرگ نشان دهد.

او با اشاره به ظرفیت‌های صادراتی چین و ایران، بیان کرد: این همکاری برای هر دو کشور سودمند است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ایران و چین با تمدنی قدیمی از گذشته تا کنون روابطی داشته‌اند که این روابط می‌تواند منجر به تعامل قوی‌تری شود و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود. دنبال کردن راه‌های گذشته می‌تواند ما را به مسیر آینده برساند.

علی‌آبادی تصریح کرد: بدون تردید این نشست‌ها باعث شناخت طرف‌های تجاری از یکدیگر می‌شود. طبق گفته چینی‌ها ۱۰۰ بازرگان چینی در این نشست و نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی حضور داشتند و طرف‌های چینی دریافتند که فرصت‌های خوبی در بخش انرژی، حمل‌ونقل و پزشکی برای همکاری وجود دارد.

  • نویسنده : وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش تجاری ایران و چین
  • منبع خبر : اتاق ایران آنلاین