رئیس اتاق ایران گفت: به دلیل نبود امکان استفاده از سیستم بانکی، قیمت محصولات صادراتی ما حدود 20 تا 25 درصد گران‌تر است و با تداوم مشکلات انتقال پول، در عرض چند ماه آینده قادر به ادامه حضور در بازار عراق نخواهیم بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: اتاق‌های مشترک در شرایط فعلی اقتصاد ایران که یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های خود را می‌گذارند، نقش مهمی در توسعه صادرات و روابط تجاری با کشورهای خارجی دارند.

صمد حسن‌زاده در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک، ادامه داد: اتاق‌های مشترک با روابط خوب خود توانسته‌اند برخی از مشکلات تجار از جمله مشکلات در صدور ویزای تجاری را حل‌وفصل کرده و مسیر تجارت خارجی را هموارتر کنند.

او با بیان اینکه برای هم‌شکل‌سازی برنامه‌های اتاق‌های مشترک و ارتقا عملکرد آن‌ها، مطالعاتی در حال انجام است، افزود:هیات رئیسه اتاق ایران در حال بررسی خواسته‌های اصلی اتاق‌های مشترک از جمله عضویت تعدادی از نمایندگان آن‌ها در هیات نمایندگان اتاق ایران، واگذاری امور مربوط به اعزام و پذیرش هیات ها و حضور در نمایشگاه‌های خارجی به اتاق‌های مشترک، بازنگری معیارهای رتبه‌بندی اتاق‌های مشترک، مساعدت مالی اتاق از اتاق‌های مشترک بر اساس رتبه‌بندی جدید و … است.

حسن‌زاده با تأکید بر اینکه این پیشنهادها در اتاق ایران مورد توافق است و ما می‌خواهیم در کنار اتاق‌های مشترک باشیم، اظهار کرد: ما عزم جدی برای توسعه هرچه بیشتر اتاق‌های مشترک داریم. معتقدم با انتخاب رئیس‌جمهور جدید و علاقه ایشان برای ارتباط با بخش خصوصی، حالا فرصت خوبی برای همکاری اتاق و اتاق‌های مشترک با دولت ایجاد شده است که باید از آن استفاده کرد.

او با بیان اینکه برگزاری جلسات شورای روسای اتاق‌های مشترک به صورت فصلی در دستور کار است، گفت: هدف این است که مشکلاتی که در تجارت کشور اتفاق می‌افتد، رفع شوند. در این جلسات سه ماه یک‌بار می‌توانیم هماهنگی‌های خوبی داشته باشیم.

رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه یک‌سوم صادرات ما به عراق است، تأکید کرد: متأسفانه به دلیل مشکلات موجود در تجارت ایران و عراق، این بازار به زودی از دست ما خواهد رفت.

او ادامه داد: به دلیل نبود سیستم بانکی، قیمت محصولات صادراتی ما حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد گران‌تر است و مشکلات انتقال پول موجب شده ما از رقبای خود عقب بمانیم. در عرض چند ماه آینده با ادامه این وضع قادر به ادامه حضور در بازار عراق نخواهیم بود. نیاز است اتاق‌های مشترک ورود کرده و شرایطی ایجاد کنند تا بتوانیم به صورت مشارکتی در بازارهای آن‌ها فعالیت کنیم.

  • منبع خبر : اتاق ایران آنلاین