استاندار تهران گفت: حل مشکلات استان تهران نیازمند رویکرد علمی و فناورانه است.

به گزارش کافه اقتصاد ، محسن منصوری در جلسه تودیع و معارفه استاندار تهران با درود بر ارواح شهدا اظهار داشت: خداوند را شاکرم که توفیق داده مدتی به عنوان خادم استان تهران در میان شما حضور داشته باشم؛ از اعتماد هیات دولت، رئیس جمهور و وزیر کشور کمال تشکر را دارم.

وی ضمن تبریک هفته ناجا و قدردانی از زحمات محسنی بندپی استاندار سابق تهران ادامه داد: اداره استان تهران اداره یک صورت مسئله بزرگ است؛ استانی که ویژگی‌های خاصی دارد و به این ویژگی‌ها باید شرایط تحریم و کرونا را نیز اضافه کرد، صورت بزرگ این مسئله در قالب ۱۴ میلیون جمعیت در کمتر از یک صدم جغرافیای کشور قابل بررسی است.

استاندار تهران عنوان کرد: تراکم تهران ۲۰ برابر جمعیت کشور است و در این میان از هر چهار خودرو و موتورسیکلت کشور یکی حتما در تهران حضور دارد، لذا این موارد کار مدیریت در استان تهران را سخت می‌کند.

منصوری با اشاره به اینکه سالانه به صورت متوسط ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود گفت: این رقم نشان می‌دهد که هر چهار سال یک استان در دل استان تهران شکل می‌گیرد؛ اما ۷۰ درصد گردش اقتصادی کشور نیز در تهران است و ۲۵ درصد مصرف آب کل کشور نیز در استان تهران انجام می‌شود. قطعا نرخ بیکاری در تهران و مدیریت آن دارای ویژگی‌های خاصی در این استان است و تجربه و عقل حکم می‌کند از تجربیات آقای محسنی بندپی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بی تردید تراکم جمعیتی تراکم فرصت و تراکم چالش را در استان تهران ایجاد کرده است؛ اجتماع نخبگان و علمای صاحب فضل در تهران یک فرصت است، از سوی دیگر مرکزیت سیاسی و اقتصادی کشور در تهران نیز به همراه امکانات تفریحی و گردشگری، بازار بزرگ مصرف و اقتصاد در تهران نیز به عنوان فرصت و ظرفیت‌های بی بدیل قلمداد می‌شود.

وی تاکید کرد: البته از سوی دیگر چالش‌های بزرگی همچون آسیب‌های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نیز باید مورد توجه قرار گیرد. هزینه‌های بالای زندگی در تهران هزینه مسکن و حمل و نقل که باید برای همه آنها فکر کرد و تصمیمات درستی اتخاذ کرد.

منصوری تاکید کرد: امروز تهران یک شهر و استان امن است و برای کل کشور یک الگو قلمداد می‌شود. کوچکترین مسئله در تهران با سرعت بسیاری به کل کشور تسری پیدا می‌کند، اساس امنیت ما امنیت مردمی است. باید برای مردمی سازی امنیت کار کنیم و در این راستا در خدمت اعضای شورای تامین خواهیم بود.

استاندار تهران با تاکید بر لزوم پیشبرد اهداف دولت در تصمیم گیری و تصمیم سازی های استان تهران گفت: ما در اینجا کمک همه دستگاه‌ها هستیم، بسیاری محرومین توان اینکه نیاز خود را به ما اعلام کنند ندارند. آیا مسئولیت ما نسبت به این افراد، کمتر از کسانی است که پاشنه در اتاق ما را می‌کنند. قطعا اینطور نیست و باید میز خدمت خود را در میان مردم مستقر کنیم. باید همدلی و همگرایی بین دستگاه‌ها تقویت و ارتقاء پیدا کند.

منصوری با تاکید بر لزوم داشتن رویکرد علمی و فناورانه در مدیریت استان تهران، گفت: باید از ظرفیت نخبگان دانشگاه‌ها در استان تهران بهره بگیریم. امروز شاهد مدیریت هماهنگ در دولت و شهرداری تهران هستیم که فرصت هم افزایی بی نظیری را ایجاد کرده است. مسائل تهران و شهرستان‌های تهران را نمی‌توان از یکدیگر جدا کرد. قطعا تحقق شعار دولت از ضروریت‌ها و اولویت‌های مدیریت جدید استان تهران خواهد بود.

وی ادامه داد: در این مسیر از ظرفیت‌های بسیج، گروه‌های جهادی و گروه‌های مومن انقلابی بهره خواهیم گرفت. در عین بهره گیری از تجربه بزرگترها از ظرفیت مدیران جوان و انقلابی بهره خواهیم گرفت و به همه تجربه‌ها احترام خواهیم گذاشت تا نقاط قوت را تقویت کنیم.

استاندار تهران ادامه داد: اگر خانواده‌ای از سر اضطرار به حاشیه تهران آمده و مستقر شده باید بهترین خدمات را ارائه کنیم. اگر در مبدأ نتوانیم این مشکل را حل کنیم در مقصد باید بهترین خدمات ارائه شود.

وی با اشاره به ایجاد پدیده وارونگی و آلودگی هوا ظرف هفته‌های آینده، گفت: باید با همدلی و برنامه ریزی در جهت حل این مشکل گام برداریم. مشکلات تهران بسیار زیاد است؛ اما قابل حل است. قطعا ارزیابی ما در مدیریت مردم خواهند بود و مردم نمره واقعی را به ما خواهند داد. مشارکت مردم در انتخابات یک نمره واقعی به ماست. دست طلب و مدد به سمت همه نخبگان و همکارانم در استانداری تهران دراز می‌کنم. در تهران کارشناس ترین و توانمندترین نیروی انسانی را داریم که با کمک آنها می‌توانیم تهران را به الگو تبدیل کنیم.