رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در اثر زلزله روز گذشته حدود سه هزار واحد مسکونی در استان هرمزگان بین ۲۰ تا ۸۰ درصد آسیب دیدند که بیشترین خسارت به منازل مسکونی روستاهای منطقه زرتو و گیشان بخش فین بندرعباس بوده است.

به گزارش کافه اقتصاد ، اسماعیل نجار روز دوشنبه در نشست جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان با حضور معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه مراحل ساخت و ساز بافت‌های آسیب دیده مناطق زلزله زده با موافقت معاون اول رییس جمهور بزودی آغاز می‌شود، افزود: یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال وام روستایی و یک میلیون و ۸۵۰ هزار ریال وام شهری برای باقت های آسیب دیده درنظرگرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال نیز به عنوان مسکن موقت درنظرگرفته شده است، بیان داشت: کمک هایی شامل چادر، تسهیلات ساخت مسکن، کمک های بلاعوض و بازسازی جایگاه های دام در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد.

نجار یادآورشد: زلزله روز گذشته در هرمزگان ۹۹ نفر مصدوم و یک فوتی داشت که هم اکنون هفت نفر بستری هستند و حال عمومی آن‌ها مساعد است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان نیز گفت: پس از وقوع زلزله با استاندار هرمزگان از مناطق خسارت دیده بازدید و مشکلاتی نظیر قطع برق، انسداد مسیر و تخریب ۳۰ تا ۱۰۰ درصد برخی خانه‌ها مشاهده شد که با پیگیری‌ها تا بامداد امروز تمام راه‌های ارتباطی بازگشایی و آب و برق و گاز و خطوط ارتباطی این مناطق وصل شد.

مهرداد حسن زاده بیان داشت: در برخی روستاها اهالی نیازمند اسکان اضطراری بودند که اسکان آنان دیشب تا بامداد انجام شد و اقلام بهداشتی، مواد غذایی و لوازم گرمایشی مورد نیاز به میزان کافی در اختیار مردم خسارت دیده قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهوری، مهدی دوستی استاندار هرمزگان و هیات همراه شب گذشته تا سحرگاه از مناطق زلزله زده روستاهای بخش فین و بندرعباس بازدید و به صورت میدانی وضعیت را بررسی کردند.

محمد مخبر در ادامه بازدید از مناطق زلزله زده هرمزگان با حضور در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در سحرگاه دوشنبه از مصدومان زمین لرزه های ۶ و چهار دهم و ۶ و سه دهم ریشتری فین عیادت و با آن ها به گفت و گو پرداخت. وی همچنین از کمپ اضطراری مستقر در ورزشگاه خلیج فارس بازدید کرد.

مخبر از آخرین وضعیت راه‌های شمال بندرعباس و مناطق زلزله زده فین به صورت میدانی بازدید کرد و از تلاش نیروهای امدادی و خدماتی برای خدمت رسانی به مردم قدردانی کرد.

همچنین آخرین وضعیت زیرساختی مقابله با بحران استان هرمزگان نیز در ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان با حضوری مخبر پیگیری شد.

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس اطلاعات شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز اعلام کرد: از ساعت ۱۵:۳۷ بیست و سوم تا ساعت ۹ صبح بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است.

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگای ۶.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه و ۴ ثانیه و در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگای ۶.۳ در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.

همچنین پس از آن ۶۱ پس‌لرزه به بزرگای بین ۳ تا ۵ در مقیاس امواج درونی زمین در این منطقه از جنوب کشورمان رخ داد.

طبق آخرین اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از این ۶۱ پس‌لرزه، ۹ پس‌لرزه با بزرگای بین ۴ تا ۵، ۳۰ پس‌لرزه با بزرگای بین ۳ تا ۴ و ۲۲ پس‌لرزه با بزرگای کمتر از ۳ در مقیاس امواج درونی زمین در استان هرمزگان رخ داده است.

این مرکز اعلام کرد که روز گذشته و در پی وقوع دو زلزله اصلی در منطقه هرمزگان، زلزله ای با بزرگای بین ۵ تا ۶ در مقیاس امواج درونی زمین رخ نداده است.