نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، خروج دولت سابق آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای ایران را به خودزنی تشبیه کرد.

به گزارش کافه اقتصاد از صداوسیما، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بامداد چهارشنبه در واکنش به توئیت یک خبرنگار آمریکایی که از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرده بود، گفت: «دقیقا! تصمیم به خروج از برجام مانند شلیک به یکی از پا‌های آمریکا بود. البته اینکه پای چپ بود یا راست، مهم نیست».

وی سپس در توئیت دیگری از دیدار با «صادق معرفی» نماینده کویت در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و رایزنی درباره ایران و توافق هسته‌ای خبر داد.

این دیپلمات روس در صفحه توئیتر خود نوشت: «امروز با دوست خوبم صادق معرفی، نماینده کویت دیدار کردم. درباره وضعیت کنونی امور در مذاکرات وین به او گزارش مختصری دادم. ما همچنین درباره چشم‌انداز گفت‌گو‌های امنیتی در خلیج فارس بعد از احیای برجام صحبت کردیم».

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین عصر جمعه به پایان رسید. در پایان این دور از گفتگو‌ها اصلاحات و دیدگاه‌های ایران در ۲ سند ارائه‌شده مورد پذیرش قرار گرفت و براساس اعلام «علی باقری»، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران این ۲ سند مبنای مذاکرات آتی خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفتگو‌ها تشکیل خواهد داد.

دولت «جو بایدن» به شکست سیاست موسوم به «فشار حداکثری» که دولت پیشین آمریکا پس از خروج از برجام علیه ایران به کار گرفت اعتراف کرده، اما از انجام اقدامات لازم برای عقب‌گرد از آن مسیر خودداری کرده است. اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم‌های دوران ترامپ، یکی از مهم‌ترین محور‌های اختلافات در دور‌های گذشته مذاکرات وین که با هدف بازگرداندن آمریکا به برجام انجام می‌شد را تشکیل می‌دهد.

«رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز شامگاه شنبه ضمن ابراز امیدواری برای ادامه پیدا کردن مذاکرات وین در اسرع وقت، گفت ما با سیستمی آماده شده‌ایم که در آن هر دو طرف بدانند چه کسی قرار است چه کاری را در چه زمانی انجام دهد

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما