وزیر اقتصاد در آیین نامه رونمایی از سامانه تامین مالی فکتورینگ از تلاش وزارت اقتصاد برای تنوع بخشیدن هر چه بیشتر به روش‌های تامین مالی غیر نفتی خبر داد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در مراسم آیین رونمایی از سامانه فکتورینگ با هدف ایجاد روشی جدید برای تامین مالی غیر نفتی بنگاه‌های اقتصادی ضمن اشاره به اهمیت این سامانه و ضرورت آن برای اقتصاد کشور اظهار داشت: ما در اقتصاد ایران به طور مشخص از اوایل دهه ۹۰ دچار چالشی به نام تامین مالی شدیم. نظام‌های تامین مالی که در دهه ۸۰ این وظیفه را انجام می‌دادند در دهه ۹۰ دچار سکته شدند و عملا کارایی سایق خود را از دست دادند و به همین واسطه بسیاری از پروژه‌هایی که امروژ نیمه کاره رها شده اند محصول همان عدم تامین مالی در دهه ۹۰ هستند.

تامین مالی غیر نفتی، از وظایف مهم وزارت اقتصاد است

سید احسان خاندوزی، ضمن اشاره به تنوع روش‌های تامین مالی که از شروع دولت سیزدهم به وجود امده است گفت: یکی از وظایف اصلی وزارت اقتصاد تامین مالی غیر نفتی برای دولت و پروژه‌های کشور است. تلاش ما این است که بر چالش یک دهه گذشتهاقتصاد ایران راه کار‌های عملیاتی بی اندیشیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: به جهت تسهیل تامین مالی فعالان اقتصادی، از ابتدای سال مجموعه‌ای از تدابیر در دستور کار قرار گرفت که می‌توان به مواردی همچون، سامانه ستاره (ایجاد تنوع در وثیقه‌ها برای دسترسی بهتر به تسهیلات)، رسمیت بخشیدن به اسناد کسب و کاری کشور (تسهیل تامین مالی با وثیقه گذاشتن مجوز‌ها و پروانه‌های کسب و کار)، تامین مالی زنجیره‌ای تولید (انتشار اوراق گام به جهت تامین مالی تولید)، روش‌های تامین مالی بورسی و افزایش عرضه‌های اولیه، ارزش گذاری دارایی‌های نامشهود (به جهت تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان)، گواهی سپرده‌ی نفتی و برخی دیگر از محصولات و در آخر موضوع فکتورینگ که امروز آیین نامه اجرایی آن رونمایی خواهد شد.

گفتنی است این زنجیره‌ی پیوسته همگی هدفی جز تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی کشور را دنبال نمی‌کنند. اما نقدی که وجود دارد این است که هنوز شبکه‌ی بانکی به طور کامل پای این کار نیامده است و امیدواریم در سال آتی چه تامین مالی زنجیره‌ای و چه سایر روش‌ها ضریب چند برابری پیدا کند و فراگیر‌تر شوند همچنین لازم است همه‌ی فعالان بدانند که با یک جعبه ابزار تامین مالی کامل روبرو هستند که می‌توانند برای پیشرفت پروژه‌های خود از آن بهره ببرند.

وزیر اقتصاد گفت: این سامانه اگر استعلام‌های دستگاه‌های نظارتی زمان بر نمی‌شد، ۶ ماه پیش رونمایی شده بود، ولی به هر جال خوشحالیم که که در سال ۱۴۰۱ توانستیم از آن رونمایی کنیم.

همچنین معیار ما برای شناسایی مدیران موفق از این به بعد این است که ببنیم کدام مدیر از این ابزار‌های جدید بیشتر و بهتر استفاده می‌کند.

  • منبع خبر : صدا وسیما