استاندار اردبیل گفت: شهرستان خلخال غنی از معادن سنگ، فلزات و مصالح ساختمانی است که بهره برداری از معادن توسعه اقتصادی این شهرستان را به دنبال دارد.

به گزارش کافه اقتصاد ، سید حامد عاملی در جریان سفر یک روزه به شهرستان خلخال در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: دغدغه اصلی ما در شهرستان خلخال اشتغال جوانان، توسعه اقتصادی و تولید ثروت از ظرفیت های موجود است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان خلخال دارای ظرفیت های گردشگری، بوم گردی و معادن مختلف است افزود: در هفته گذشته قراردادی در رابطه با معادن فلزی با
توسعه معادن فلزات منعقد شد که در حوزه معادن سنگ آهن اقدامات قابل توجهی انجام خواهد شد.
این مسوول تصریح کرد: سرمایه گذاری شرکت ایمیدرو در حوزه کارخانه فرآوری معادن مس خلخال تا سال آینده به سرانجام می رسد که با رونق معادن فلزی در این شهرستان یک جهش قابل توجهی در رونق اقتصادی و اشتغال رخ خواهد داد.
استاندار اردبیل با بیان اینکه در حوزه کشاورزی نیز ظرفیت های خوبی وجود دارد افزود: راه اندازی کشت گلخانه ای در زمینه های تولید گل رز هلندی به یک قطب بزرگ تبدیل شده و قرار است شهرک گلخانه ای به مساحت ۶۰ هکتار استعدادیابی شود و با جانمایی مناسب این حوزه تا یک ماه آینده تعیین تکلیف می شود.
وی تصریح کرد: در حوزه صنعتی نیز سرمایه گذاری خوبی انجام شده و در رابطه با سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و برخی هم با مشکلات کوچک مواجه بودند در جلسه ستاد تسهیل تعیین تکلیف شدند.
عاملی با بیان اینکه سرمایه گذاران جدیدی نیز اعلام آمادگی کرده اند گفت: با هماهنگی دستگاه های مربوطه و بانکهای عامل روند صدور مجوز و سایر مراحل اجرا تسهیل و شروع به کار خواهند کرد.
وی در رابطه با حوزه گردشگری نیز اظهار کرد: شهرستان خلخال دارای ظرفیت گردشگری بسیاری است و تعدادی از طرح های بلاتکلیف و نیمه کاره رها شده بود که با هماهنگی و پیگیری های لازم با دستگاه های متبوعه سرمایه گذاران پروژه های خود را ادامه خواهند داد.
استاندار اردبیل عنوان کرد: بحث جاده های خلخال، تعریض و ساخت آنها برای اقتصاد این شهرستان حایز اهمیت بوده که باید این شهرستان از چند جهت به راههای اصلی متصل تا زمینه دسترسی فراهم شده و از بن بست خارج شود.
عاملی با اشاره به این که راه اصلی کلور-درام برای استان اردبیل به ویژه شهرستان خلخال از جایگاه مهمی برخوردار است افزود:تلاش ما این است تا منابع و اعتبار لازم برای این پروژه را تامین کنیم که در هفته گذشته از محل ماده۵۶ با بانک مسکن جلسه ای برگزار و یکصد میلیارد تومان از این محل برای این پروژه تصویب شد.
وی ادامه داد : در سفر اخیر رییس جمهوری به استان اردبیل مصوبه ای در رابطه با تخصیص ۸۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته بود که پیگیری شد و در سال  آینده نیز از محل های دیگری نیز جهت تامین منابع پیگیری می شود.
استاندار اردبیل در رابطه با تونل گردنه الماس گفت: احداث این تونل گردشگری نزدیک۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید از محل های قابل دسترسی پیگیری و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شود که بیش از ۶۰ درصد مشکلات مردم در زمستان با احداث این تونل حل می شود.
این مسوول با بیان اینکه احداث سدهای معیشتی و آبرسانی به روستاها و شهرستان خلخال در اولویت قرار دارد تصریح کرد: برنامه هایی برای سال آینده تدوین شده که با اجرایی شدن آنها گره مشکلات مردم این شهرستان باز خواهد شد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل