نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد سویه اومیکرون کووید-۱۹ ممکن است مواد ژنتیکی را از ویروسی که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شود، جمع‌آوری کرده باشد

به گزارش کافه اقتصاد به نقل از صداوسیما ،محققان شرکت Nference در کمبریج، واقع در ماساچوست، در این مطالعه پس از توالی یابی سویه اومیکرون، متوجه قطعه‌ای از کد ژنتیکی شدند که در ویروسی که باعث سرماخوردگی می شود نیز وجود دارد.

محققان می‌گویند این جهش می‌تواند از فردی ناشی شده باشد که همزمان به SARS-CoV-۲، ویروس کرونا که باعث ابتلا به کووید-۱۹ می شود و  HCoV-۲۲۹R ، ویروسی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شود، مبتلا شده باشد.

این عملکرد احتمالی ویروس، آن را نسبت به سایر گونه‌ها قابل انتقال‌تر اما کم‌خطرتر می‌سازد.

«ونکی ساندارارجب» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: شباهت «قابل توجه» میان اومیکرون و  HCoV-۲۲۹E می تواند باعث شود که این سویه «به میزبان انسان عادت کند» و احتمال بیشتری دارد که از واکنش های سیستم ایمنی بدن فرار کند.

وی افزود: این بدان معناست که ویروس به آسانی منتقل می شود اما علائم بیماری خفیفی را بروز می دهد یا اصلا علائم ندارد.

این سویه به سرعت در آفریقای جنوبی که برای اولین بار این سویه در آنجا شناسایی شد، در حال گسترش است؛ همچنین موارد ابتلا به اومیکرون در استان «گوتنگ» – خانه مرکز اقتصادی پرجمعیت این کشور – تقریباً هر سه روز یکبار دو برابر می‌شود.

سویه اومیکرون از آن زمان در ده‌ها کشور کشف شده و حداقل در ۱۲ ایالت آمریکا شناسایی شده است.

به گفته مقامات بهداشتی، اولین مورد ابتلا به اومیکرون در آمریکا چهارشنبه هفته گذشته در کالیفرنیا شناسایی شد و موارد ابتلای بعدی در کلرادو، هاوایی، لوئیزیانا، مریلند، مینه‌سوتا، میسوری، نبراسکا، نیوجرسی، نیویورک، پنسیلوانیا و یوتا در روزهای بعد گزارش شده است.

محققان آفریقای جنوبی دو هفته گذشته گونه جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است. سازمان بهداشت جهانی، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.

 

 

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما