در لیستی که «فوربس» برای بهترین مکان‌‌‌های سفر برای سال ۲۰۲۲ معرفی کرده نام ۲۲ مقصد آمده است.

به گزارش کافه اقتصاد ، در لیستی که «فوربس» برای بهترین مکان‌‌‌های سفر برای سال ۲۰۲۲ معرفی کرده نام ۲۲ مقصد آمده است. این مقاصد در قاره‌‌‌های مختلف پراکنده‌‌‌اند؛ از ایتالیا، ‌‌‌ انگلیس، فرانسه، ‌‌‌ اسپانیا پرتغال در اروپا تا نامیبیا و‌‌‌ مراکش در آفریقا گرفته تا‌‌‌ بوتان و امارات در آسیا‌‌‌، آمریکا و کانادا در آمریکای شمالی، مکزیک، ‌‌‌ اکوادور در آمریکای جنوبی و برخی کشورهای آمریکای مرکزی و… ممکن است بازدید از این مناطق بلندپروازانه و دور از دسترس به نظر برسد و کمتر کسی بتواند برنامه‌‌‌ریزی کند که نه همه یا نیمی از این مقاصد بلکه حتی یک‌چهارم آنها را هم از نزدیک ببیند اما می‌توانیم برنامه سفری برای خود تدارک ببینیم تا مقاصد مشابه نمونه خارجی آن را در کشورمان پیدا و به آنها سفر کنیم.

بدروم یا کنگ

5 copy

نمونه‌‌‌اش «بدروم» در ترکیه که اگر بخواهیم مشابه داخلی آن را سراغ بگیریم به بندر کنگ در استان هرمزگان می‌‌‌رسیم. محله‌‌‌های قدیمی بوشهر هم چندان زیباست که گردشگران در سفرشان به این شهر قدم ‌‌‌زدن در آن را فراموش نمی‌‌‌کنند. ضمن اینکه در هر دو شهر می‌‌‌توان رستوران‌‌‌هایی یافت که غذای دریایی سرو می‌کنند. در کنگ شما می‌‌‌توانید سراغ کارگاه‌‌‌های لنج‌‌‌سازی را بگیرید، ‌‌‌ کارگاه‌‌‌هایی که برای سده‌‌‌ها یکی از مشاغل مهم در تجارت خارجی ایران بودند و استادکارانی که این کشتی‌‌‌ها را می‌‌‌ساختند در واقع اسباب و وسیله تجارت ایران با زنگبار و سایر کشورهای آفریقایی و آسیایی را مهیا می‌‌‌‌‌‌کردند. در این کارگاه‌‌‌ها و در گفت‌‌‌وگو با محلی‌ها می‌‌‌توانید افسانه‌‌‌ها، ‌‌‌ داستان‌‌‌ها، ‌‌‌ موسیقی و شعرهایی که مربوط به همین حوزه است را نیز از نزدیک مشاهده کنید.

  پارو یا طالش

4 copy

«پارو» در بوتان مقصد دیگری است که «فوربس» آن را پیشنهاد می‌کند، بوتان کشوری است که رفتن به آن آسان نیست، ‌‌‌ کشوری کوچک که گرچه یکی از منابع اصلی درآمدی آن از گردشگری است اما حساسیت‌‌‌های ویژه‌‌‌ای را هم برای ورود آنها دارد، برخلاف نپال که در همسایگی آن است و شرایط سهل و آسانی  برای توریست‌‌‌ها در نظر گرفته است. برای رفتن به بوتان حتما باید با تور سفر کنید‌‌‌، برنامه سفرتان مشخص باشد، از آوردن هرگونه پلاستیک خودداری و در مسیرهای مشخص حرکت کنید. علاوه بر اینها اقامت و سایر خدمات گردشگری در این کشور هم نسبت به نپال بسیار گران‌‌‌تر است. حال اگر بوتان و نپال را کنار هم قرار دهیم طبیعت آنها تقریبا مشابه است و اگر بخواهیم به مورد ایران بازگردیم ملاحظه می‌‌‌کنیم در شمال کشورمان هم چشم‌‌‌اندازهای بدیعی وجود دارد. چشم‌‌‌اندازهایی که باعث شده یکی از اصلی‌‌‌ترین مقاصد سفرگردشگران، این نقطه از کشور باشد. در این راستاست که می‌‌‌‌‌‌توان این بار برای سفر به‌شمال مقصدی متفاوت را در نظر گرفت، ‌‌‌ مقصدی که تاکنون به آن سفر نکرده‌‌‌ایم. سفر به مناطق غربی استان گیلان یا سفر به بخش‌‌‌هایی از استان گلستان که مردم فرهنگ و آداب و رسوم متفاوتی دارند در همین راستا توصیه می‌شود. البته بهتر است پیش از سفر درباره فرهنگ مردم مقصد مطالعه کنید، ‌‌‌ این کار به شما کمک می‌کند علاوه بر آنکه رابطه‌‌‌ بهتری با جامعه محلی داشته باشید، بتوانید داده‌‌‌ها و اطلاعات خود را عمق ببخشید. علاوه بر اینها در سفرتان به گلستان می‌‌‌‌‌‌توانید مشابه بوتان اسب‌‌‌سواری را هم در نظر بگیرید‌‌‌.

 گالاپاگوس یا درازشیب

3 copy

جزیره گالاپاگوس در اکوادور یکی دیگر از مقاصد معرفی شده از سوی فوربس است. جزیره‌‌‌ای که حفاظت در آن در عالی‌‌‌ترین سطح قرار دارد و پروتکل‌‌‌های متعددی را برای بازدید گردشگران در نظر گرفته‌‌‌اند. یکی از دیدنی‌‌‌های این جزیره لاک‌‌‌پشت‌‌‌هایی هستند که توانسته‌اند عنوان بزرگ‌ترین لاک‌‌‌پشت‌‌‌ها را به خود اختصاص دهند و عمرشان به ۱۰۰ سال در طبیعت و ۱۷۰ سال در اسارت می‌‌‌رسد. اگر بخواهیم نمونه‌‌‌های ایرانی برای آن در نظر بگیریم شاید بتوان گفت می‌‌‌توانید دیدن لاک‌‌‌پشت‌‌‌های پوزه‌‌‌‌‌‌عقابی در جنوب ایران را به جای گالاپاگوس در برنامه سفرتان بگنجانید. این لاک‌‌‌پشت‌‌‌ها گرچه اصلا بزرگی آن لاک‌‌‌پشت‌‌‌ها را ندارند و طول بدن‌‌‌شان یک متر و وزن‌‌‌‌‌‌شان به ۸۰ کیلو می‌رسد اما دیدن‌‌‌شان تجربه‌‌‌ای هیجان‌‌‌انگیز است. در اواخر زمستان لاک‌‌‌پشت‌‌‌های پوزه عقابی در سواحل قشم و در روستاهای این جزیره نظیر شیب‌‌‌دراز شروع به تخم‌‌‌گذاری می‌کنند و در بهار بچه‌‌‌ لاک‌‌‌پشت‌‌‌ها به دنیا می‌‌‌آیند. در این دوره زمانی می‌‌‌توان هم لاک‌‌‌پشت‌‌‌ها را با راهنمایی جامعه محلی دید و هم تلاش‌‌‌های آنها را برای حفاظت از نزدیک مشاهده کرد.

  شفشاون یا اورامانات

2 copy

شفشاون مراکش شهری است که به نام شهر آبی معروف شده و گفته می‌شود روح متاثر از اندلس را حفظ کرده است. در این شهر خانه‌‌‌ها در دامنه کوه ساخته شده و خیابان‌‌‌های باریک و پرپیچ و خم و نور آبی رنگارنگی شهر را فرا گرفته است از همین روست که آن را شهر آبی هم می‌‌‌خوانند. اگر نگاهی به این شهر بیندازیم و بخواهیم نمونه ایرانی برای آن در نظر بگیریم به ماسوله می‌‌‌رسیم، ‌‌‌ البته ماسوله‌‌‌ای که رنگ آبی بر آن پاشیده باشند. غیر از ماسوله ما در ایران شهرهای دیگری هم به شیوه پلکانی داریم اما ماسوله مشهورترین آنها است. می‌شود گفت حال که برای گرفتن ویزای مراکش مشکلاتی داریم و شاید مقاصد اولویت‌‌‌دار دیگری هم داشته باشیم چرا به ماسوله سفر نکنیم یا به جای ماسوله روستا یا شهر دیگری که همان ویژگی پلکانی بودن را داشته باشد امتحان نکنیم، ‌‌‌ نمونه‌‌‌اش منطقه اورامانات یا پاوه! در اورامانات شما با طیف گسترده‌‌‌ای از روستاهای پلکانی مواجه می‌‌‌شوید که زاگرس آنها را فراگرفته است. «فوربس» شفشاون مراکش را مناسب علاقه‌مندان به فرهنگ و مسافرانی که به‌‌‌دنبال تجربه‌‌‌های متفاوتی هستند عنوان کرده است. این تعریف برای کسانی که به اورامانات سفر می‌کنند هم کاملا منطبق است. اورامانات منطقه‌‌‌ای است که در آن می‌‌‌توان هم تجربه دیدن فرهنگ و آداب و رسوم محلی را داشت و هم طبیعتی که بکری آن هر بیننده‌‌‌ای را متحیر می‌کند.

  نامیبیا یا توران

1 copy

نامیبیا که در لیست فوربس آمده شاید بتوان گفت یکی از مقاصدی است که در ایران به واسطه طبیعت خشک آن نمونه‌‌‌های بیشتری دارد‌‌‌، هر چند که امکان دیدن حیات‌‌‌وحش از نوع گربه‌‌‌سانان برای دوستداران حیات وحش ایرانی چندان مهیا نیست و باید به دیدن سم‌‌‌دارانی مانند آهو، جبیر، ‌‌‌ کل، ‌‌‌ قوچ و.. قناعت کنند. با این حال در ایران، طبیعت کویری همان‌ قدر که برای گردشگرانی که به نامبینا می‌‌‌روند و می‌‌‌خواهند در فضای باز پس از قرنطینه به آرامش برسند، ‌‌‌ آرامش مهیا می‌کند. در ایران هم مشابه این کشور می‌‌‌توانند از تجربه بودن در فضاهای وحشی باز، ‌‌‌ جاده‌‌‌های بکر لذت ببرید و شب‌‌‌هنگام یا در فضای باز و زیر آسمان کویری کمپ کنید یا به اقامتگاهی مجهز مراجعه کنید که امکان بودن در یک فضای متفاوت را برایتان مهیا می‌کند.

در ادامه این نوشتار سایر مقاصد معرفی شده از سوی فوربس را نام می‌‌‌بریم، شما جست‌وجو کنید و ببینید به کدام مقصد در ایران شبیه است و آن را در برنامه سفرتان بگنجانید.

تائورمینا در ایتالیا، لندن، سانتافه در مکزیکو سیتی، دبی، آنگویلا در کارائیب، لیوبلیانا در اسلوونی، جزایر فارو، ایسکیا در ایتالیا، بنف در کانادا، ، مایورکا در اسپانیا، پورتو در پرتغال، سیشل در آفریقا ، دره ناپا در کالیفرنیا، کیتو در اکوادور، سن سباستین در اسپانیا، یوکاتان در مکزیک و ساحل گرانیت صورتی در فرانسه.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد