وزیر راه و شهرسازی از افتتاح آزادراه منجیل-رودبار طی هفته آینده خبر داد.

مهرداد بذرپاش در هجدهمین همایش سراسری رؤسا و مدیران پلیس راهور فراجا ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و تقارن آن با بهار طبیعت، یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر کشور را نظم‌پذیری خواند و گفت: بخش اعظم این شاخص در دستان پلیس راهور فراجا است و ایمنی حمل و نقل در اندازه گیری آن بسیار مهم و موثر است.

وی افزود: در صورتی که با افزایش حجم سفرها، تلفات و جراحت‌ها کاهش پیدا کرد در این مسیر پیشرفت پیدا کرده‌ایم.

بذرپاش با اشاره به هدف‌گذاری رفع ۸۸۷ نقطه پرحادثه در شبکه جاده‌ای کشور، گفت: نزدیک به ۴۰۰ نقطه مقطع پرحادثه تاکنون رفع شده است و تا پایان سال آینده کل نقاط هدف‌گذاری شده مرتفع می شوند. لذا از مجموعه پلیس راهوار فراجا درخواست می شود در خصوص نکات فنی مورد نیاز برای رفع نقاط پرحادثه نگاه سختگیرانه داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی از حمایت کامل دولت سیزدهم از حوزه ایمنی راه‌ها و ایمنی حمل و نقل خبر داد و گفت: در برنامه هفتم توسعه که در مراحل پایانی قرار دارد و بر اساس یکی از مصوبات شورای حمل و نقل به لحاظ نهادی تعیین تکلیف شده است و اتفاقات بسیار خوبی برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در همین راستا راهبری حوزه‌های ترانزیت و لجستیک نیز بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد.

بذرپاش با اشاره به رشد بیش از ۴۰ درصدی ترانزیت در سال ۱۴۰۲ گفت: این رشد و توسعه در ترانزیت با همکاری پلیس راهور بوده است. به طور مثال گذرگاه جدید آستارا بین ایران و آذربایجان با همکاری پلیس راهور فراجا بازگشایی و ترافیک‌ها کاهش یافت.

به گفته وزیر راه و شهرسازی هفته آینده آزادراه منجیل-رودبار افتتاح می شود و منجر به کاهش بار ترافیکی و روان‌سازی ترافیک به شمال کشور می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مسئولیت نگهداری از حدود ۲۹۰ هزار کیلومتر شبکه جاده‌ای در کشور با توجه به هزینه‌های نگهداری از جمله تامین روکش آسفالتی کار بسیار سختی است؛ البته در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نوع جدیدی از آسفالت با مقاومت بالا برای شبکه راه‌های کشور بررسی و تعیین شده است.

برای اولین بار در کشور، استفاده از تکیه گاه غلطکی در ساخت یکی از بزرگ‌ترین پل‌های طره آزاد کشور با هدف کاهش اثرات زلزله در آزادراه منجیل-رودبار انجام شده است.

گزارش خبری : محمد محمدی لورون

  • نویسنده : محمد محمدی لورون