وزیر کشور از ادامه اعمال محدودیت‌های کرونایی تا زمان رفع نگرانی‌ها در خصوص نگرانی وقوع پیک ششم کرونا خبر داد.

به گزارش کافه اقتصاد ، احمد وحیدی پس از پایان جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران گفت: موضوع جلسه امروز قرارگاه پیک ششم کرونا و نگرانی های موجود درباره آن بود. در حال حاضر ۲۲ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند و احتمال دارد بر تعداد آنها اضافه شود و بر همین اساس باید نسبت به وقوع پیک ششم حساس باشیم.

وی ادامه داد: در مورد تقویت اجرای طرح شهید سلیمانی و همچنین مراقبتها، غربالگری ها، تستهای سریع و پی سی آر در راستای اجرای این طرح تاکید شد و مقرر شد این موارد توسعه پیدا کنند.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به ارسال اکیپ‌های خاص برای شهرهای قرمز که به روند کنترل کرونا ویروس کمک کنند اشاره کرد و افزود: در شهرهای نارنجی این اکیپ ها ارسال خواهند شد تا کمک کنند که این شهرها به قرمز تبدیل نشوند.

بازگشایی مدارس به صورت حضوری، آنلاین و ترکیبی

وی در خصوص تصمیم گیری درباره اعمال محدودیت‌ها گفت: در مورد اجرای محدودیت‌ها تغییری حاصل نشده است مگر پیشنهاداتی که به ستاد ملی مقابله با کرونا برده شود و در آنجا تصمیم گیری شود اما محدودیت‌ها تا رفع نگرانی در مورد وقوع پیک ششم همچنان ادامه دارد. همچنین لغو محدودیت‌های شبانه نیز باید در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و تصمیم گیری شود.

وزیر کشور در خصوص موضوع  ادامه فعالیت اصناف بعد از ساعت ۱۲ نیز گفت: هرچه که در قبل مصوبه بوده همچنان برقرار است و باید برابر ابلاغیات سابق عمل شود. اصناف باید برای زدن دو دُز واکسن خود اقدام کنند البته از ابتدای آبان اصناف با زدن یک دُز از واکسن، فعالیت خود را آغاز کردند و این موضوع نیز مورد کنترل و رصد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در سه استان قزوین، کردستان و آذربایجان غربی طرح هوشمند محدودیت‌ها به صورت پایلوت اجرا شده و نتایج خوبی داشته البته باید سامانه های دیگری برای اتصال به این سامانه مشخص می شد که تصمیم گیری لازم انجام شد تا در مرحله بعد این طرح در سراسر کشور انجام شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه باید تصمیم گیری درباره محدودیت‌ها در ستاد ملی کرونا بررسی و تصویب شود گفت: برای بازگشایی مدارس برابر ابلاغیه های قبلی که آموزش و پرورش اعلام کرده عمل خواهد شد و قطعا رعایت پروتکلهای بهداشتی ، استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری فیزیکی باید در دستور کار قرار گیرد و بازگشایی مدارس به صورت حضوری، آنلاین و ترکیبی انجام خواهد شد. البته در شهرهای قرمز مطابق وضعیت شهرهای قرمز عمل می‌شود.

وزیر کشور در خصوص انتصاب استانداران در سراسر کشور گفت: ما اعلام کرده ایم که از همه مشورتها استفاده می کنیم و مشورتها را مورد بررسی قرار می دهیم؛ اما این موضوع جزو اختیارات دولت است.