مدیرعامل بانک مسکن گفت: سهم بانک مسکن در پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن ۶۳ هزار میلیارد تومان است که باید به ۲۱۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات پرداخت کند.

به گزارش کافه اقتصاد از خبرگزاری صدا وسیما ، محمود شایان با اشاره به این که بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای تولید مسکن اختصاص داده شده که سیستم بانکی باید این تسهیلات را پرداخت کند افزود: بانک مرکزی این سهمیه را به ۲۷ بانک و موسسه مالی اختصاص داده است که بیشترین تسهیلات را باید بانک مسکن پرداخت کند.

وی گفت: فلسفه وجودی سیاستگزار این است که بتوانیم به تولید بخش مسکن کمک کنیم و با پرداخت تسهیلات، ساخت و تولید مسکن رونق گیرد. متقاضیان شخصی‌ساز مسکن هم می‌توانند از سقف فردی مصوبه جدید شورای پول و اعتبار استفاده کنند.

شایان افزود: طرح‌های در حال اجرا مانند طرح اقدام ملی مسکن نیز بر اساس تشخیص کارشناس اگر نیاز به افزایش سهم‌الشراکه باشد می‌توانیم با آن‌ها قرارداد متمم با بانک ببندیم.

مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به این سوال که آیا متقاضیان طرح مسکن مهر نیز می‌توانند تسهیلات جدید قانون جهش تولید بگیرند گفت: تسهیلات مسکن مهر متفاوت است، اما طرح اقدام ملی مسکن زیر مجموعه طرح نهضت ملی مسکن است و این دو طرح به‌صورت یکپارچه دیده می‌شود. بر این اساس متقاضیان طرح اقدام ملی می‌توانند از تسهیلات طرح نهضت ملی بهره‌مند شوند.

وی افزود: مشتریان بانک مسکن و کسانی که متقاضی ساخت مسکن هستند مانند انبوه‌سازان نیز می‌توانند از تسهیلات جدید بانکی استفاده کنند.

شایان درباره چگونگی استفاده متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن از تسهیلات نهضت جهش تولید گفت: این موضوع بستگی به میزان پیشرفت فیزیکی طرح دارد. سقف فردی تسهیلات مسکن، مبلغ جدیدی است که شورای پول و اعتبار مصوب کرده و ما نیز به شعب خود ابلاغ کردیم.

وی ادامه داد: البته این به معنای پرداخت سقف این تسهیلات به همه طرح‌های قبلی نیست بلکه با بررسی کارشناسی اگر هزینه‌های باقیمانده متناسب با تسهیلات جدید باشد این تسهیلات را پرداخت می‌کنیم و اگر هزینه‌ها کمتر باشد تسهیلات کمتری پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به این سوال که وام اخیر را متقاضیان چه زمانی و چگونه می‌توانند دریافت کنند گفت: سامانه‌ای در وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده تا متقاضیان مسکن ثبت‌نام کنند و بعد از تایید، وزارت راه و شهرسازی متقاضیان را به شبکه بانکی معرفی می‌کند.

وی اضافه کرد: بانک مسکن با توجه به شبکه گسترده‌ای که در کشور دارد و همچنین با استفاده از تجربه‌ای که در بخش مسکن و ساختمان کسب کرده است آمادگی دارد بعنوان عاملیت اعطای وام سایر بانک‌هایی که تمایل دارند با این بانک تفاهمنامه امضا کنند این تسهیلات را پرداخت کند.

شایان گفت: درصد سود وام جهش تولید مسکن ۱۸ درصد تعیین شده، اما قانونگذار صندوق ملی مسکن ایجاد کرده که منابع مالی مختلفی به آن واریز می‌شود و تکالیفی برای آن مشخص شده که از جمله آن، کمک به دهک‌های پایین و کمک به دریافت پروانه ساخت و هزینه پایان کار است.

وی افزود: منابع این صندوق از طریق مالیات بر خانه‌های خالی، بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن و سایر منابع تامین می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۳ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن یا در بانک مسکن تشکیل پرونده داده‌اند و یا طرح اجرا شده است گفت: متقاضیان نیز حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال سهم‌الشراکه خود را در بانک مسکن واریز کردند و این بانک حدود ۵۴ هزار میلیارد ریال از این مبلغ را به طرح‌ها تزریق کرده است.

وی افزود: دربعضی از طرح‌ها که سهم متقاضیان هزینه شده تسهیلات بانکی نیز پرداخت شده و حدود ۴ هزار میلیارد ریال بانک سهم الشرکه خود را نیز واریز کرده است.

شایان گفت: براساس تصمیم شورای پول و اعتبار در تهران سقف وام ۴۵۰ میلیون تومان است که در شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان، همچنین برای مسکن روستایی ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

شایان در پاسخ به این سوال که آیا انبوه سازانی که بعنوان شرکت‌های سرمایه‌گذار بانک‌ها هستند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند افزود: بانک مسکن هلدینگ سرمایه‌گذاری ساختمانی دارد که در حال تولید واحد‌های مسکونی هستند و پارسال نیز بیش از ۱۴ هزار واحد ساختند و به متقاضیان تحویل دادند امسال هدف بیشتری برای آن‌ها تعیین شده و آن‌ها نیز مانند اشخاص حقوقی و انبوه سازان می‌توانند از سیستم بانکی تسهیلات بگیرند، چون باید واحد‌های ساخته شده را به افراد واگذار کنند.

وی گفت: بحث سرمایه‌گذاری شرکت‌های زیر مجموعه بانک اینگونه است که سهامداران مختلفی هستند که ممکن است بانک مسکن ۲۰ درصد سهم آن شرکت را داشته باشد بنابراین نباید اینطور تلقی شود که بانک‌ها تسهیلات را برای شرکت‌های خودشان پرداخت می‌کنند.

شایان گفت: هدف از ایجاد این شرکت‌ها این است که با شرایط ساده تری به صورت انبوه سازی مسکن تولید و به مردم واگذار شود.

وی ادامه داد: این موضوع با گفته‌ی برخی رسانه‌ها که می‌گویند سیستم بانکی تسهیلات را به شرکت‌های خودش پرداخت می‌کند و یا بنگاه‌داری می‌کند متفاوت است چراکه بانک‌ها از بنگاه‌داری منع شدند و باید املاک مازاد خود را بفروشند.

شایان اضافه کرد: این شرکت‌ها که در بانک مسکن در تولید و ساخت مسکن نقش دارند اجازه ندارند واحد‌های ساخته شده را نگهدارند و با ضوابطی واحد‌ها را پیش فروش می‌کنند یعنی مالکین خیلی از واحد‌ها وقتی ساخت آن‌ها تمام می‌شود مشخص هستند.

وی گفت: بر اساس آنچه در قانون جهش تولید آمده است ما باید سالی یک میلیون واحد بسازیم تا کسری واحد‌های مسکونی را جبران کنیم بنابراین شرکت‌های حقوقی می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

مدیر عامل بانک مسکن تاکید کرد: شرکت‌های زیرمجموعه بانک مسکن مجاز نیستند در ساخت آپارتمان‌های لوکس دخالت کنند و الگوی ساخت مشخصی دارند که بر اساس آن باید آپارتمان‌های کوچک ۸۰ تا ۱۰۰ متری بسازند بنابراین وقتی به یک پیشرفت فیزیکی مشخص رسیدند واحد‌ها را پیش فروش می‌کنند.

وی افزود: بر این اساس مردم در این طرح‌ها مشارکت دارند و سهم الشراکه خود را پرداخت می‌کنند و بخش دیگر را بانک در قالب تسهیلات پرداخت می‌کند.

شایان اضافه کرد: حتی ممکن است خیلی از شرکت‌ها این واحد‌های مسکونی را بدون دریافت تسهیلات بسازند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک مسکن واحد‌های ساخته شده در دست ندارد گفت: ممکن است واحد‌هایی در حال ساخت داشته باشیم که به مرحله پیش فروش نرسیده باشد، ولی مسکن ساخته شده را مجاز نیستیم نگه داریم تا افزایش قیمت داشته باشیم.

مدیر عامل بانک مسکن گفت: امسال ۸۳ هزار واحد طرح اقدام ملی و ۵۵ هزار واحد دیگر از شعب بانک مسکن تسهیلات دریافت کردند، همچنین ۳۵ هزار واحد طرح مسکن مهر که ناتمام بود و بین ۲۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و باید تکمیل می‌شد، تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شد.