مدیر پایانه مرزی بازرگان درشمال آذربایجان غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون تردد کامیون از این پایانه مرزی به ۱۷۷ هزار و ۶۳ دستگاه رسیده است که نسبت به مشابه سال قبل ۹۶ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش کافه اقتصاد به نقل از ایرنا ، جابر اکبر پور با اشاره به اینکه این مرز یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، افزود: همه این ترددها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده که با حضور کارکنان مرکز بهداشت در نقطه صفر مرزی ایران با کشور ترکیه صورت می گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه این پایانه به ویژه در ایام کرونا به صورت ۲۴ ساعته فعال است و تمامی کارکنان مستقر در این مرز به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند، افزود: هرچند که در این ایام برخی از فعالیت‌ها مختل شده است اما فعالیت این پایانه در امر واردات، صادرات و ترانزیت کامیون‌ها، همچنان ادامه دارد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان، عمده مقاصد ترانزیتی این کامیون‌ها را، مرزهای “باشماخ”، “خسروی” و “آستارا” بیان کرد و افزود: این میزان تردد، سهم عمده‌ای در بخش ترانزیت کشورمان دارد.

وی متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۷۳۸ دستگاه عنوان کرد و ادامه داد: امسال در مجموع ۶۹ هزار و ۶۷۳ دستگاه کامیون از کشور خارج شده و ۱۰۷ هزار و ۳۹۰ دستگاه کامیون نیز وارد کشور شده است.

اکبرپور اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شده است.

مدیر پایانه مرزی بازرگان همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان در ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، “صنم بلاغی” پلدشت در مرز نخجوان و “تمرچین” پیرانشهر در مرز عراق است.

در کل کشور ۲۲ پایانه‌ مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود و در شمال آذربایجان‌غربی واقع است.

  • منبع خبر : ایرنا