رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ساختار اداری و مدیریت دولتی و روزمرگی در کشور گفت: اگر امروز اقتصاد ما به گل نشسته و دچار بحران شده، علت‌آن این است که پیش از تحریم، دچار مشکل دولتی‌سازی شده‌ایم.

به گزارش کافه اقتصاد از خانه ملت ، در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مرکز پژوهش ها یکی از مهمترین مراکز تصمیم سازی در نظام جمهوری اسلامی است که به عنوان کارفرمای پیش رو و نه یک کارگزار پیرو می تواند در حکمرانی تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه پژوهش اهداف متعددی را دنبال می کند و در توسعه علمی تولید علم، مرجعیت علمی و همچنین سایر حوزه‌ها می‌تواند نقش آفرین باشد، تاکید کرد: اما آنچه که من برای کشور و مرکز پژوهش ها یک ضرورت می بینم، نقش این مرکز برای حل مسئله کشور است و ما باید پژوهش ها را در حل مسئله به کار گیریم. اگر به بودجه های سنواتی از دهه ۵۰ تا به امروز نگاه کنیم در می یابیم که این برنامه ها تقریباً و حتی تحقیقاً شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همیشه به طی یک مسیر عادت کرده ایم.

قالیباف گفت: هم در اجرا و هم در تصمیم گیری، متاسفانه دچار مسئله هستیم و در هیچکدام از این بودجه ها به یک نقطه موفق نرسیده ایم و این سوال مطرح است که آیا باید این مسیر را ادامه داده و نباید یک بار به این فکر کنیم که آیا طی این مسیر کفایت نمی کند؟ و نباید مسیر را تغییر داد؟

وی اضافه کرد: مشخص است که ما در حوزه حل مسئله و تشخیص مسئله دچار چالش هایی هستیم و تصور می کنم مرکز پژوهش ها باید به این موضوع ورود کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان اظهار کرد: باید بپذیریم حتی در شرایط بدون تحریم، اقتصاد نفتی هیچ مشکلی از مسائل امروز ما را حل نمی کند و درآمدهای نفتی پاسخگوی نیازهای ما نیست و معلوم است که مسیر بودجه مبتنی بر نفت مسیر درستی برای ما نیست و قطعاً مسیر صحیح مسیر مبتنی بر علم، فناوری و دانش بنیان است.

قالیباف با تاکید بر اینکه ما که به واسطه موضوع موالید برای ۲۰ سال آینده نگرانی هایی داریم، باید از فرصت امروز استفاده کنیم، اضافه کرد: امروز در اوج ظرفیت منابع انسانی و در جوان ترین شرایط و باسوادترین شرایط هستیم، اما از همین لحظه نیز استفاده نمی کنیم و در غم شرایط جمعیتی ۲۰ سال آینده هستیم. البته این نگرانی درباره جمعیت به جاست اما آیا نباید از شرایط و فرصت های امروز استفاده کنیم؟

وی افزود: ما همین امروز نیز باید از ظرفیت بزرگ جوانان خلاقی که می توانند برای ما تولید ثروت کنند، استفاده کنیم و متاسفانه زمانی که برای حل مشکل فروش نفت می گذاریم، برای استفاده از ظرفیت منابع انسانی که اساسی ترین ظرفیت تولید ثروت ما هستند، صرف نمی کنیم.

قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه سرنوشت تک تک مردم و ایران عزیز و انقلاب را باید مدنظر قرار دهیم و همه وجودمان را باید بگذاریم تا این سرنوشت را ختم به خیر کنیم ، خاطرنشان کرد:زمانی که در شهرداری بودم خیلی ها به ما انتقاد می کردند که چرا برای پروژه های عمرانی زمان بندی مشخص می کنید و این کار موجب فشار و ایجاد مسئولیت بر روی مدیریت شهری می شود و مگر در گذشته که چنین روالی نبود، کسی به شما انتقاد می کرد؟ اما من معتقد بودم نباید به این حرف ها گوش کرد و اگر ما خدمتگذار مردم هستیم و به ایران اسلامی مان افتخار کنیم، نگران این نباشیم که چه کسی چه می گوید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: مجلس و مرکز پژوهش ها آن نقطه تحولی هستند که باید مسائل را حل کنند و در ریل اصلی خود قرار دهند و البته مجلس و مرکز پژوهش ها خیلی نقش بی نظیر و ظرفیت بالایی دارند، اما ما متاسفانه به روزمرگی افتاده ایم و من این موضوع را با مطالعه می گویم.

وی با بیان اینکه نتیجه بررسی من از ۱۰ دوره اخیر مجلس این است که ما روزمرگی کرده ایم افزود: مرکز پژوهش ها قوه عاقله است، نه تنها برای مجلس بلکه برای کل کشور؛ و این ظرفیت بزرگی است که باید از آن استفاده کرد تا این روزمرگی ها پایان یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در مجلس شورای اسلامی اصالت با نماینده است، و مرکز پژوهش ها، معاونین مجلس و همه حوزه های ستادی مجلس نیز باید بدانند، اصالت با نماینده است، و اهمیت مرکز پژوهش ها در این است که در ساختن یک فهم مشترک از اهداف و سیاستگذاری ها نقش مهمی دارد.

قالیباف اضافه کرد: نقش این مرکز برای یک حکمرانی درست و فهم از یک حکمرانی توسعه یافته بی نظیر است و ما تا به یک فهم مشترک در اهداف سیاستگذاری و حکمرانی نرسیم و تا به یک فهم مشترک در اولویت های امروز کشور و جامعه نرسیم، نمی توانیم گام محکمی در اداره کشور برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من به دوستان جوان خود و به نمایندگان و همکاران خود در مجلس این اولویت را گفته و از همه دعوت کرده ام که این موضوع را به چالش علمی و پژوهشی بکشند و در مورد آن بحث کنند که امروز اولویت اصلی کشور سه موضوع آب، جمعیت به معنی موالید و اختلاف طبقاتی و مهاجرت و اقتصاد است و معتقدم موضوع اقتصاد، موضوع کوتاه مدت و میان مدت ما است و مسئله آب و جمعیت موضوع تمدنی و درازمدت ما است و برای رسیدن به آن باید برنامه ریزی طولانی تری داشته باشیم؛ در این زمینه معتقدم مرکز پژوهش ها برای رسیدن به فهم مشترک در سیاستگذاری برای اجرای اولویت ها و برنامه ها می تواند نقش آفرینی کند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات امروز ما تدوین قوانینی است که قابلیت اجرا ندارد، گفت: ما نباید قوانین را در مجلس تدوین کنیم که امکان اجرای آن وجود ندارد و اگر قانونی بنویسیم که امکان اجرای آن نباشد، اولین قانون شکن خودمان هستیم و اگر چنین کاری رخ دهد، بدتر از آن قانونی است که امکان اجرا دارد و سایر قوا آن را اجرا نمی کنند، لذا کمک به تنظیم قوانینی که قابلیت اجرا دارد، با مرکز پژوهش ها است و من بستر این کار را برای پژوهشگران و متخصصان مرکز پژوهش ها فراهم کرده ام و باید از این فرصت استفاده کرد تا این مرکز بروز و ظهور پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۴ رویکرد تحولی شفاف سازی، مردمی سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی در مجلس، اظهار کرد: من معتقدم در حکمرانی ما که هیات رئیسه مجلس در تشکیلات جدید مرکز پژوهش ها با توجه به اهمیت موضوع حکمرانی، معاونت حکمرانی و مدیریت را اضافه کرد، یک چالش بزرگ داریم و آن هم جدا کردن حکمرانی از مردمی سازی است و حکمرانان ما و مردم در همه موضوعات یعنی اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و مسائل سیاسی از مردم فاصله گرفته اند و اگر در مسائل سیاسی نیز با مردم هستیم تنها در بزنگاه های انتخابات با آنها هستیم و پس از آن مردم دوباره حذف می شوند و اثر آن به صورت ممتد ادامه ندارد.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: یک بخش مهم حکمرانی که اتصال بین حکمران و مردم است، مورد غفلت قرار گرفته در حالی که در فلسفه نظام اسلامی این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و از اوجب واجبات ماست.

قالیباف افزود: منهای همه باورهای ما از فرهنگ قرآن و اهل بیت، تجربه ای که از ابتدای انقلاب و حتی پیش از آن از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن داشتیم، می بینیم که نقش این مردم در انقلاب پررنگ بوده است و من فکر می کنم یکی از جاهایی که مرکز پژوهش ها می تواند به یک کارفرمای پیش رو تبدیل شود، ایجاد رابطه بین حکمرانی و مردم است و به عبارتی دیگر مرکز پژوهش ها باید چرخ دنده ای شود بین مردم و حکمرانی و اگر این چرخ دنده فعال شد، رویکرد مردمی سازی به وقوع می پیوندد و اگر این اتفاق افتاد ما از جا بر می خیزیم.

وی با انتقاد از ساختار اداری و مدیریت دولتی در کشور گفت: باید توجه کنیم که اگر امروز اقتصاد ما به گل نشسته و دچار بحران شده، پیش از تحریم، دچار مشکل دولتی سازی شده ایم و شاهدیم شرکتی مثل ایران خودرو در حالی که تنها ۶ درصد از سهام آن برای دولت است، همه مدیران آن را دولت تعیین می کند و چون مدیران را دولت مشخص می کند، بدهی کلانی دارد.

رئیس مجلس افزود: به استناد صحبت های وزیر صمت می گویم که بدهی های خودروسازان به روایتی به ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده و به تحلیل دیگری به ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و این طبیعی است که وقتی مدیریت از جیب خود خرج نمی کند و فقط مدیریت می کند! برای بیت المال بدهی ایجاد خواهد کرد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به هفته پژوهش و اهمیت پژوهش در ساختار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شما نیروهای اهل فکر و اندیشه می توانید باعث تحول شوید و این بار روی دوش شماست و میدان برای شما باز است و من به عنوان یک خدمتگذار در مجموعه نمایندگان و مجلس در کنار شما هستم و شما را مرکز اندیشه و تحول مجلس می دانم، از این ظرفیت به عنوان یک کار مهم بهره ببرید و کارهای بزرگی از جنس کارهای اندیشکده ای انجام دهید و همه کشور را پای این کار آورده و برای تحول بسیج کنید.

وی تاکید کرد: ما شاهدیم که بسیاری از تبصره های بودجه در سال ۱۴۰۰ اجرایی نشد و حتی اگر از سال ۹۰ نگاه کنید این مسئله تکرار شده است و بسیاری از احکام بودجه اجرایی نشده است، آیا نباید در این مسیر تجدیدنظر کنیم و مسیر درست را طی کنیم؟ و اگر مسیر درست را طی کردیم، پای آن بایستم و آن را اجرا کنیم؟ ایجاد این تحول برعهده مرکز پژوهش هاست و شما پژوهشگران باید توجه کنید یک سیستم اداری نیستید و بسیاری از جهت گیری ها و تحولات در دست شماست، لذا قدر جایگاه خود را بدانید و اگر غیر از این عمل کنید باید در دنیا و آخرت جواب دهید و من نیز باید پاسخگو به خدای خود باشم.

  • منبع خبر : خبرگزاری خانه ملت