انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست کمیسیون مشترک برجام با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این دور از مذاکرات، به لغو تحریم های امریکا علیه ایران بیانجامد، روز نخست مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش کافه اقتصاد از خبرنگار اعزامی ایرنا، انریکا مورا گفت که مذاکرات جاری در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

وی گفت تمام طرف ها برای احیای مفاد برجام مصمم هستند.

این مقام اروپایی گفت که فردا سه شنبه کارگروهی برای گفت و گو در خصوص لغو تحریم ها فردا (سه شنبه) شروع به کار می کند و پس فردا هم کارگروه هسته ای تشکیل می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وی انتظار دارد که وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده در نشست امروز، برای حضور در نشستی دیگر دعوت شوند، گفت که که چنین نشستی دست کم در آینده نزدیک انتظار نمی رود.

انریکه مورا افزود: من از طرف تمام مشارکت کنندگان برجام صحبت می‌کنم که از بازگشت به وین برای شرکت در دور هفتم مذاکرات خرسند هستیم .
وی شرایط برجام را دشوار توصیف و در این رابطه به ادامه تحریم‌های آمریکا و پیشرفت برنامه‌های اتمی ایران اشاره کرد و گفت که یک حس اضطرار برای احیای برجام و پایان دادن به مصائب مردم ایران از طریق لغو تحریم‌ها وجود دارد.
مورا  گفت که در نتیجه نشست امروز مقرر شد که کارگروه لغو تحریم‌ها از فردا و کارگروه مسائل هسته‌ای هم متعاقبا آغاز به کار می کند.
این مقام اروپایی همچنین گفت که ایران موافقت کرد تا جلسات را بر پایه ۶ دور قبلی ادامه دهد.

نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به این سووال که آیا به مذاکرات خوش‌بین است گفت که ارزیابی او از گفت‌وگوها مثبت است. وی افزود که اراده برای تعامل وجود دارد و تمام هیات‌ها مصمم هستند به مواضع هیات جدید ایران گوش کنند و ایران هم مصمم است که به طور جدی تعامل کند تا برجام زنده شود.

ایران روی موضوع لغو تحریم ها مصمم است
مورا عنوان کرد که ایران روی موضوع لغو تحریم ها مصمم است و در نشست امروز مایل بود تا به صحبت‌های طرف های مقابل گوش کند. وی افزود که قرار شد کارگروه‌ها در این زمینه مسائل را پیگیری کنند.
او گفت موضوع مهم این است که گفت‌وگوها از سرگرفته شده و هیات ها می‌توانند برای رایزنی به پایتخت‌ها تردد کنند. به گفته مورا دور هفتم مخلوطی از گفت‌وگوهای مستقیم در وین و رایزنی در پایتخت‌هاست.

  • منبع خبر : ایرنا