وزیر امورخارجه با اشاره به افق روشن همکاری‌ها در چارچوب اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه‌ای واقف و مصمم است روابط خود را با این اتحادیه گسترش دهد.

به گزارش کافه اقتصاد از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ، «حسین امیرعبداللهیان» در ابتدای سخنرانی مجازی خود در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) افزود: در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، به طور روزافزونی ظرفیت های بالقوه این اتحادیه در همکاری‌های اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلی است، به همان اندازه چشم انداز همکاری ها در آیورا روشن و گسترده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعالتر کرده ایم و دستگاه های مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند. جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده «برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا» است.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: همچنین «مرکز منطقه ای علوم و انتقال فنآوری آیورا» مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه جهان با چالش  کووید-۱۹ و پیامدهای مخرب آن روبروست؛ تصریح کرد: مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیت‌های ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است.

وی تصریح کرد: رفع تحریم‌ها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد.

«حسین امیرعبداللهیان» در ابتدای سخنرانی مجازی خود در بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) خطاب به «ابوالکلام عبدالمومن» وزیر امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش، گفت: افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگذارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش به خاطر ریاست دوره‌ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می‌کنم.

وزیر امور خارجه همچنین انتخاب دبیرکل جدید آیورا را به وی تبریک گفت از تلاش های کفیل دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی کرد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی دولت