رئیس کل بانک مرکزی از مدیران عامل بانک ها خواست در پرداخت وام های خرد به اشخاص دارای رتبه اعتباری مناسب تسهیل گری کنند.

به گزارش کافه اقتصاد از بانک مرکزی ، دکتر صالح آبادی عصر دیروز در جلسه دوره ای با مدیران عامل بانک ها، گفت: یکی از مطالبات مردم از شبکه بانکی، تسهیل در اعطای تسهیلات است و در این راستا، انتظار می رود شبکه بانکی با توجه به رتبه اعتباری متقاضیان، شرایط سهل تری را در خصوص سازوکار اعطای تسهیلات خرد به متقاضیان دارای رتبه اعتباری مناسب درنظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه مفروضات طرح شده برای تدوین قانون بودجه سال آینده توسط دولت، مطلوب است و پیش بینی می شود شاهد بهبود در شرایط اقتصاد کلان کشور باشیم، عنوان کرد: باید این موضوع درنظر گرفته شود که تکالیف قانونی که برای بانک ها درنظر گرفته می شود، قابلیت اجرا داشته و بانک ها بتوانند بطور کامل تکالیف مربوطه را اجرا کنند تا رضایت ذینفعان از عملکرد شبکه بانکی بهبود یابد و در این راستـا، مشارکت فعالانه شبکه بانکی در کنار بانک مرکزی، ضروری است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ناترازی برخی بانک ها، تأکید کرد: بانک مرکزی نسبت به موضوع اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی، همواره حساسیت داشته و رفع این مشکل که درخصوص برخی بانک ها، به ناترازی مزمن تبدیل شده است را در دستور کار دارد و در این زمینه، اهتمام ویژه بانک های ذیربط ضروری است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به ضرورت تقویت بازار پول و سرمایه و هم افزایی هرچه بیشتر بین این دو بازار در راستای رفع نیاز بنگاه های اقتصادی به منابع مالی تصریح کرد: بازار سرمایه در کنار شبکه بانکی، می تواند نقش قابل توجهی در تأمین مالی بنگاههای اقتصادی ایفا کند و از این رو، همکاری و هم افزایی بازار پول و بازار سرمایه می بایست تقویت شود.

 

2

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط ارزی کشور گفت: ارزش معاملات ارز در سامانه نیما در ۷ ماهه امسال معادل کل سال ۱۳۹۹ بوده است و در بازار متشکل ارزی نیز حجم معاملات تاکنون معادل ۱٫۱ میلیارد دلار بوده است که نشان از بهبود شرایط ارزی کشور است و پیش بینی می کنیم همین روند رو به رشد تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

دکتر صالح آبادی در پایان، بر همفکری و تعامل مستمر بانک مرکزی با بانک ها، به ویژه در فرآیند وضع مقررات و بخشنامه ها، با هدف ارتقاء عملکرد شبکه بانکـی تأکید کرد.

در این نشست، مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری نیز به طرح دیدگاهها و نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات مرتبط با شبکه بانکی پرداختند.