آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرد کمبود انرژی جهانی، تقاضا برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می دهد و باعث شعله ور شدن تورم و کندی روند احیای اقتصاد جهان از پاندمی کووید ۱۹ می شود.

به گزارش کافه اقتصاد به نقل از ایسنا ؛ در پی کمبود گسترده انرژی که آسیا و اروپا را فرا گرفته، قیمت‌های نفت و گاز طبیعی اخیرا به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده و باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌های برق شده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش نفت ماهانه خود اعلام کرد قیمت‌های بالای زغال سنگ و گاز و همچنین خاموشیها باعث شد بخش نیرو و صنایع انرژی‌بر به استفاده از نفت روی بیاورند تا چراغها را روشن نگه داشته و فعالیتشان روان بماند. قیمت‌های بالاتر انرژی همچنین به فشارهای تورمی به همراه قطعیهای برق افزوده و ممکن است منجر به فعالیت صنعتی پایین‌تر و کندی روند احیای اقتصادی شود؛ در نتیجه پیش بینی می شود تقاضای جهانی برای نفت سال آینده به سطح پیش از پاندمی بهبود پیدا کند.

آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی خود از تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را نسبت به گزارش قبلی ۱۷۰ هزار بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۱۰ هزار بشکه در روز بالا برد.

افزایش تقاضا در سه ماه گذشته به بزرگترین برداشت از ذخایر فرآورده‌های نفتی در هشت سال اخیر منجر شده است و سطح ذخایر در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به پایین‌ترین حد خود از اوایل سال ۲۰۱۵ تا کنون رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد آمار نشان می دهند که تقاضای غیر فصلی بالایی برای نفت کوره، نفت خام و سوختهای دیگر برای نیروگاهها در شماری از کشورها شامل چین، ژاپن و پاکستان در آسیا، آلمان و فرانسه در اروپا و برزیل وجود دارد.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی برآورد کرد که اوپک ‌پلاس ۷۰۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از تقاضای برآورد شده برای نفت این گروه در سه ماهه چهارم امسال نفت تولید خواهد کرد یعنی تقاضا از عرضه حداقل تا اواخر سال ۲۰۲۱ فراتر خواهد رفت.

این آژانس هشدار داد ظرفیت مازاد تولید این گروه به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد و از ۹ میلیون بشکه در روز در سه ماهه نخست امسال به تنها چهار میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ می رسد. ظرفیت تولید در شمار کوچکی از کشورهای خاورمیانه منحصر شده و کاهش آنها منعکس کننده نیاز به افزایش سرمایه گذاری به منظور تامین تقاضای آتی است.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی در گزارش سالانه دورنمای انرژی که در آستانه کنفرانس اقلیمی ماه آینده انگلیس منتشر کرد، اعلام کرد احیای اقتصادی از پاندمی غیرپایدار بوده و بیشتر حول سوخت‌های فسیلی می چرخد. اگر جهان امیدوار است به طور موثر با تغییرات اقلیمی مقابله کند، سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر باید تا پایان دهه جاری سه برابر شود.

به گزارش کافه اقتصاد و بر اساس گزارش موسسه آمار ملی انگلیس، سال ۲۰۲۰ کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و مصرف انرژی از جمله سوخت به دلیل محدودیت های همه گیری کرونا بود فشار کمتری بر محیط زیست وارد کرد و این امر همچنین به بهبود کیفیت هوا درجهان کمک کرد.

این گزارش نشان داد: میزان تولید گازهای گلخانه ای ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی ۲۱.۹ درصد، مصرف برق و گاز طبیعی به ترتیب ۳.۸ و ۹.۴ درصد در این سال کاهش یافته است. این مرکز همچنین به تغییر الگوی مصرف خانوارها بین ژانویه و سپتامبر (دی- شهریور) در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ اشاره دارد.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، در حدود یک قرن گذشته، میزان وابستگی جهان به انرژی بطور قابل توجهی افزایش یافته است. مصرف انرژی در حدود ۵۰ سال اخیر بیشتر از مصرف انرژی در دو قرن پیش از آن بوده است.

کاهش شدید استفاده از حمل و نقل در نتیجه محدودیت های کرونایی به ویژه حمل و نقل هوایی یکی از فاکتورهای مهم بوده به طوری که تعداد پروازهای مسافربری ۶۷.۷ درصد و پرواز هواپیماها ۵۵.۹ درصد کاهش یافت و به کاهش ۵۶.۶ درصدی تولید گاز دی اکسید کربن منجر شد.

این در حالیست که در سال ۲۰۲۰ مصرف برق در برخی از کشورها مانند ترکیه افزایش یافته است. بر اساس گزارش شرکت برق ترکیه، این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی به میزان ۲۹۰.۸۶ میلیارد کیلووات در ساعت مصرف برق داشته است و همزمان تولید برق را نیز افزایش داده است. ترکیه افزایش تولید برق با استفاده از منابع داخلی و انرژی تجدیدپذیر را در دستور کار برنامه انرژی خود دارد.