معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی برات الکترونیکی را پول هوشمندی توصیف کرد که مسیر انحراف در مصرف اعتبارات پرداختی حوزه تولید را مسدود می کند.

به گزارش کافه‌اقتصاد از شادا؛ مهران محرمیان طی سخنانی در حاشیه آیین رونمایی از برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی در وزارت اقتصاد، برات الکترونیک را یکی از ابزار های الکترونیکی تعهدی معرفی نمود که در داد و ستد بین تولید کنندگان، به جای پول بین آنها رد و بدل می شود.

وی تأکید کرد: برات وقتی الکترونیکی می شود، هم شفافیت و هم کارآیی و سهولت استفاده از آن افزایش پیدا می کند. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ادامه داد: ما در فازی هستیم که با هدف کاهش تورم، داریم کنترل مقداریِ ترازنامه بانک ها را انجام می دهیم و نتیجه درخشانی هم که در کاهش شاخص خلق نقدینگی رخ داده، عملا با همین کار به دست آمده است.

محرمیان افزود: در چنین شرایطی، بویژه وقتی بحث جهش تولید با مشارکت مردم مطرح می شود، نیاز به ابزار های جایگزین برای تأمین مالی سرمایه در گردش فعالان اقتصادی داریم و برات الکترونیکی، همان ابزار مورد نظر است.

وی عنوان کرد: به عبارت دیگر، ما اینجا یک پول هوشمند را استفاده می کنیم که علاوه بر اینکه تأمین مالی را انجام می دهد، در عین حال اثر تورمی آن هم حداقلی است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: تولید کننده ای که تسهیلات دریافتی را فقط در حوزه تولید خودش مصرف می کند، اینجا می تواند بدون هیچ مشکلی، همین کار را با برات الکترونیک انجام دهد و این ابزار، از هر انحرافی در این حوزه جلوگیری می کند.

محرمیان افزود: بعنوان مثال ما اگر قبلا نگرانی داشتیم که ممکن است تسهیلات پرداختی به هر دلیلی در حوزه تولید استفاده نشود، با برات الکترونیک، عملا امکان آن سلب می شود.وی اعلام کرد: همچنین، چون از ابزار برات الکترونیک در یک زنجیره استفاده می شود، فقط شخصیت حقیقی یا حقوقی مستقر در ابتدای زنجیره نیاز به اعتبار سنجی دارد و بنابراین فرایند مربوط به وثیقه گذاری و اعتبار سنجی، به این شکل، کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کند.