گوگل به احترام لطف علی‌عسگرزاده ریاضیدان، دانشمند کامپیوتر، مهندس برق و استاد ایرانی علوم رایانه در دانشگاه کالیفرنیا و همچنین مبدع نظریه منطق فازی و شاخه‌های متنوع آن، لوگوی خود را تغییر داد.

به گزارش کافه اقتصاد ،لطف‌علی عسگرزاده در سال ۱۲۹۹ از پدری اردبیلی و مادری روس در باکو متولد شد. او تحصیلات اولیه خود را در تهران و باکو به انجام رساند.

وی در چنین روزی در سال ۱۹۶۴( ۱۳۴۳)، مقاله مجموعه‌های فازی خود را به ثبت رساند که مفهوم منطق فازی را ارائه می‌کرد. لوگوی گوگل تصویری از لطفی‌زاده را در کنار معادله ریاضی به تصویر می‌کشید.

عسگرزاده با خلاقیت ذهنی خود نظریه‌های متعددی را در زمینه تخصصی خود ارائه کرد.از جمله نظریه های وی ، منطق فازی، شکلی از منطق‌های چندارزشی هست که در آن ارزش منطقی متغیرها می‌تواند هر عدد حقیقی بین ۰ و ۱ و خود آن‌ها باشد.

وی در سال ۲۰۱۱ و در ۹۰ سالگی مفهوم «اعداد زد» را مطرح کرد تا عدم قطعیت را به ارزش‌های رقمی اعداد فازی بیفزاید. این مفهوم در سال ۲۰۱۳ به نام او ثبت شد. او بیش از ۲۰۰ مقاله علمی در کارنامه خود دارد و بالغ بر ۳۵ دکترای افتخاری از دانشگاه‌های معتبر جهان کسب کرده است.

شایان ذکر است وی تا ۱۰ سالگی در اردبیل مشغول به تحصیل بود که بعد از آن برای ادامه تحصیلات همراه خانواده به تهران سفر می‌کند و بعد از کسب دیپلم از دبیرستان البرز تهران با کسب رتبه دوم در رشته مهندسی برق در دانشگاه تهران شروع به تحصیل می‌کند.

عسگرزاده بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تهران با بورس دولت ایران به دانشگاه ماساچوست آمریکا رفت و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه کلمبیا ادامه داد و یکی از اساتید برجسته دانشگاه برکلی آمریکا بوده است.

این دانشمندبزرگ اردبیلی در سال ۲۰۱۷ درگذشت و در زادگاهش باکو به خاک سپرده شد.