استاندار فارس با اشاره به اثرگذاری اصناف در وضعیت اشتغال‌زایی کشور، بر لزوم همکاری با نمایندگان مجلس برای تغییر بعضی از قوانین کار در حوزه اصناف تاکید کرد و گفت: دستیابی به این نتیجه اثر بخش نیازمند اقداماتی زمان بندی شده و اقناعی است که بی تردید در بهبود وضعیت اشتغال و ایجاد فرصت های شغلی جدید تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

به گزارش کافه اقتصاد از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار با دکتر سعید ممبینی، رئیس اتاق اصناف ایران، با اشاره به اثرگذاری اصناف در وضعیت اشتغال‌زایی کشور، بر لزوم همکاری با نمایندگان مجلس برای تغییر  بعضی از قوانین کار در حوزه اصناف تاکید کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: دستیابی به این نتیجه اثر بخش نیازمند اقداماتی زمان بندی شده و اقناعی است که بی تردید در بهبود وضعیت اشتغال و ایجاد فرصت های شغلی جدید تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
به اعتقاد استاندار فارس راهکار مقابله با معضل قاچاق این است که پس از سال‌ها از شعار خارج شویم و اقدامات عملیاتی و برنامه ریزی شده را در دستور کار قرار دهیم.
وی بیان کرد: تجربه نشان داده اینکه مبادی اصلی ورود قاچاق را رها کرده و به برخورد با  اجناس قاچاق  اندک در یک مغازه کوچک  بسنده  کنیم راهکار مناسبی برای مقابله با قاچاق کالا نیست.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه در مبحث قاچاق تنها بخش توزیع کالا به اصناف ارتباط دارد، اظهار کرد: یقینا اتحادیه های صنفی و اتاق‌های اصناف بهترین مرجع برای راهکارهایی در این زمینه هستند که باید از ظرفیت آنها استفاده شود.
دکتر ایمانیه گران‌فروشی ناشی از تاثیر دلال ها  به ویژه در حوزه محصولات باغی و تفاوت شدید قیمت تولید و توزیع را از دیگر معضلاتی برشمرد که با همکاری اتاق اصنافی می‌توان به رفع آن پرداخت.
استاندار فارس با اشاره به اینکه در بعضی موارد با تفاوت قیمت کالاها و محصولات در بازار مواجه هستیم که با هدف کسب سود و طمع کاری انجام می‌شود خاطرنشان کرد: این موضوع نیز با تدابیر اندیشیده شده از سوی اتاق اصناف و اتحادیه ها و همکاری سایر بخش های مربوطه قابل حل است.
موضوع دیگری که دکتر ایمانیه در این جلسه بر آن تاکید ویژه داشت، توجه به آموزش اصناف بود.
نماینده عالی دولت در استان فارس عنوان کرد: با آموزش های اثرگذار حرفه ای و اخلاقی در همه صنوف بسیاری از مشکلات این حوزه رفع خواهد شد.
تعارض منافع بین کارگاه ها و کارخانه ها از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که به گفته استاندار فارس باید در سطح کشور به آن پرداخته شود.
دکتر ایمانیه همچنین بر لزوم رایزنی با بانک ها برای پرداخت تسهیلات به اصناف تاکید کرد و گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که ارائه تسهیلات اغلب به سمت کارخانه ها رفته و اصناف کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
استاندار فارس با اشاره به اینکه امروز موضوع احتکار کالاهایی که با کمبود مواجه میشود یکی از چالش های بازار است، عنوان کرد: علاوه بر اقدامات تخصصی برای کنترل این موضوع آموزش و یادآوری اخلاق اسلامی که این موضوع را مطرود می‌داند می‌تواند بسیار موثری باشد؛ چرا که جامعه اصناف همواره به تدین و اشراف به اخلاق اسلامی زبان زد بوده است.

  • منبع خبر : روابط عمومی استانداری فارس