وزیر راه و شهرسازی با تقلیل حد نصاب نمره قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسان به ۴۸ درصد به دلیل شرایط کرونایی موافقت کرد.

به گزارش کافه اقتصاد از وزارت راه و شهرسازی،رستم قاسمی در خصوص اعلام نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان در این دوره (آزمون مرداد ۱۴۰۰) اعلام کرد: با توجه به وضعیت خاص برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در شرایط کرونایی با حدنصاب نمره قبولی آزمون ورود به حرفه مهندسان به ۴۸ درصد موافقت شد.

وزیر راه و شهرسازی دلایل این تصمیم را شرایط کرونایی حاکم بر کشور در آزمون مردادماه سال جاری برشمرد.

گفتنی است، نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان از روز گذشته ۲۹ آبان ماه منتشر شد و داوطلبان ۴ روز فرصت یافتند تا نسبت به اعتراض احتمالی اقدام کنند. یادآور می‌شود که حدنصاب نمره قبولی برای آزمون ورود به حرفه مهندسان در دوره‌های قبل ۵۰ بوده است که هم‌اکنون این حد نصاب تا ۴۸ درصد مشروط با موافقت وزیر راه و شهرسازی مورد قبول است.

ضوابط پذیرش نمرات ۴۸ و ۴۹ در آزمون ورود به حرفه مهندسان

دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در اطلاعیه‌ای جزئیات گذراندن دوره‌های آموزشی مشمولان نمرات ۴۸ و ۴۹ آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان را در بخش سوالات تستی مربوط به آزمون مردادماه ۱۴۰۰، اعلام کرد.

شرکت‌کنندگان دارای نمرات ۴۸ و ۴۹ آزمون ورود به حرفه مهندسان در بخش سوالات تستی مشروط به گذراندن دوره‌های آموزشی مصوب شیوه‌نامه صدور، تمدید و ارتقای پایه مهندسی و قبولی در آزمون پایان دوره و اخذ گواهینامه قبولی (تا حداکثر پایان اسفندماه ۱۴۰۱) هستند.

بنا بر اعلام دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، پیرو اطلاعیه اعلام نتایج قطعی آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان، کاردان‌های فنی ساختمان و معماران تجربی مورخ مرداد ۱۴۰۰ و نظر به موافقت وزیر راه و شهرسازی به منظور مساعدت با شرکت‌کنندگان به دلیل شرایط حاکم بر جامعه ناشی از همه‌گیری کرونا، شرکت‌کنندگان دارای نمرات ۴۸ و ۴۹ آزمون مذکور مشروط به گذراندن دوره‌های آموزشی مصوب شیوه‌نامه صدور، تمدید و ارتقای پایه مهندسی و قبولی در آزمون پایان دوره و اخذ گواهینامه قبولی (تا حداکثر پایان اسفندماه ۱۴۰۱) به عنوان قبول شدگان در آزمون مردادماه محسوب می‌شوند؛ بنابراین دستورالعمل دوره‌های آموزشی مذکور به ادارات کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و کاردانی ساختمان ابلاغ شد که مهندسان و کاردان‌ها می‌توانند از طریق مراجع مذکور از جزئیات برگزاری دوره‌های آموزشی مطلع و برای شرکت در دوره‌ها اقدام کنند.

تاکید می‌شود این دستورالعمل صرفا مربوط به آزمون مرداد ۱۴۰۰ بوده و قابل تعمیم به آزمون‌های دارای اعتبار قبل و آزمون‌های آتی نخواهد بود. آن دسته از شرکت‌کنندگان که موفق به کسب حدنصاب قبولی نشده‌اند و مشمول این دستورالعمل نیستند باید در آزمون‌های دوره بعد شرکت کنند.

  • نویسنده : محمد محمدی لورون
  • منبع خبر : وزارت راه و شهرسازی