دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: امیدواریم بتوانیم شرایط بهتری را فراهم کنیم که فعالان اقتصادی در یک فضای سالم اقتصادی، بحث دیپلماسی اقتصادی را در این مناطق رقم زنند.
به گزارش کافه اقتصاد ، سعید محمد  در نشست با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس تاکید کرد: باید تعامل بهتری بین سازمان های مناطق آزاد با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایجاد شود.
 وی با بیان اینکه باید بتوانیم مناطق را به ریل اصلی آن برگردانیم اظهار داشت: مناطق آزاد می توانند با ارائه برخی مشوق ها در توسعه اقتصادی کشور نقش پررنگ تری داشته باشند.
 مشاور رییس جمهور به حذف قانون معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: حذف معافیت مالیاتی در مناطق آزاد کشور آسیب جدی به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در این مناطق می زند که امیدواریم با تعامل و انسجامی که بین نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی وجود دارد این موضوع هر چه سریع تر رفع شود.
وی جذب سرمایه گذار در مناطق آزاد را اولویت اصلی و جهت گیری اساسی در این مناطق اعلام و خاطرنشان کرد : نه تنها مشکلات موجود و موانع را در مسیر سرمایه‌گذاری حل خواهیم کرد بلکه به دنبال مشوق های بیشتر برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هستیم همچنین تعامل بیشتر با کشورهای همسایه نیز از دیگر اولویت های مهم دبیرخانه است.
 سعید محمد ادامه داد: بر اساس استراتژی ها و چارچوب هایی که ما در دبیرخانه شورایعالی تعریف کرده ایم هر منطقه باید بسته به استعدادها و ظرفیت های مختص خود حرکت کند به ویژه در بحث دیپلماسی اقتصادی با همسایگان، توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت و اثرگذار است.
 وی به توانمندسازی حوزه کشاورزی در منطقه آزاد ارس اشاره کرد و افزود: آنچه ما در ارس دنبال آن هستیم اول بحث توسعه کشاورزی است و بعد از آن صنایع تبدیلی و بسته بندی.
وی اضافه کرد: با توانمندسازی حوزه کشاورزی می توانیم منطقه آزاد ارس را به محلی برای صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشورها و محلی برای تولید در حوزه کشاورزی و شیلات تبدیل کنیم.
  دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: همچنین در منطقه آزاد ارس در حوزه صنایع کوچک و متوسط، در بخش گردشگری، توریسم درمانی، توریسم علمی آموزشی پژوهشی فرصت های بی نظیری وجود دارد که باید آنها را احیا کنیم.
سعید محمد در سفر به منطقه آزاد ارس از برخی واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در این منطقه دیدن کرد.
  • منبع خبر : خبرگزاری صدا وسیما مرکز آذربایجان شرقی