ثبت‌نام دور جدید مسکن از ساعت ۱۲ امروز (چهارشنبه) در ۳۱ استان با ثبت‌نام متقاضیان واجد شرایط در سامانه جدید «ثمن» آغاز و تا یک ماه ادامه دارد.

به گزارش کافه اقتصاد به نقل از ایرنا، قصد دولت سیزدهم بر این است که با ساخت چهار میلیون واحد مسکونی، کسری مسکن در کشور را جبران کند. آنطور که از اولین جلسه شورای عالی مسکن مشخص شد کار با ساخت دو میلیون مسکن آغاز خواهد شد.

برای ثبت‌نام باید به کجا مراجعه کرد؟

ثبت‌نام از طریق سامانه «ثمن» به آدرس saman.mrud.ir  انجام می شود.

 

ثبت نام از چه زمانی آغاز می شود؟

ثبت نام متقاضیان از ساعت ۱۲ امروز در سامانه ثمن انجام شده و پیش از این ساعت، این سایت در دسترس نخواهد بود.

 

برای ثبت‌نام تا چه زمان مهلت دارند؟

متقاضیان تا یک ماه فرصت دارند برای ثبت‌نام در این سامانه اقدام کنند.

البته گفته می‌شود در صورت تامین زمین در شهرهای جدید احتمال تمدید زمان ثبت‌نام وجود دارد.

 

کدام دسته از متقاضیان می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند؟

همان ۴ شرط قدیمی ثبت نام در طرح های دولتی در این دور هم وجود دارد. نخست سبز بودن فرم «ج» متقاضی به این معنا که از ابتدای انقلاب تاکنون از امکانات دولتی یا یارانه‌ای بخش مسکن و زمین و وام مسکن استفاده نکرده باشد، متأهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا و نداشتن مالکیت خصوصی املاک یا مسکن از جمله شروط اولیه ثبت نام است.

روند بررسی ثبت‌نام متقاضی در این دور چگونه است؟

در مرحله اول ثبت نام اطلاعات هویتی سرپرست خانوار یا متقاضی اخذ می‌شود و همچنین متقاضی باید اطلاعات افراد تحت قیومیت و تحت کنترل خود را درج کند. واجد شرایط بودن متقاضی بعد از بررسی شرایط وی به او پیامک می‌شود و از آنها خواسته می‌شود که به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها یا بنیاد مسکن مراجعه حضوری داشته باشند و مدارک سکونت در شهر مورد تقاضا را ارائه دهند. مرحله بعد نیز معرفی به بانک عامل و افتتاح حساب سپرده است و در نهایت متقاضی به پروژه‌های در حال احداث ارجاع داده می‌شود.

تغییرات احتمالی در شرایط ثبت نام در این دور چیست؟

ساخت مسکن به صورت متقاضی محور انجام خواهد شد و دولت قرار است محدودیت های مربوط به «فرم ج» را اصلاح کند، اما تا تغییر اصلاحات مربوط به فرم ج خانوارها، در این دور از ثبت‌نام هم شرایط مثل باقی طرح‌های حمایتی در دولت های گذشته است

وزیر راه و شهرسازی درباره اصلاح محدودیت های مربوط به فرم«ج» گفته است: «نیاز به تغییراتی در فرم« ج » هست که به دنبال آن تغییرات هستیم. اگر کسی پیشتر خانه داشته و اکنون ندارد و  اگر کسی ازدواج نکرده اما قصد ازدواج دارد ( افراد مجرد) نیز باید بتواند از تسهیلات بهره‌مند شود.»

وام و اقساط مسکن ۴ میلیونی چقدر است؟

هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه‌های طرح جهش تولید مسکن برای دهکهای مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده است، اما به گفته وزیر راه و شهرسازی رقم تسهیلات اعطایی در شهرها ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می‌شود. همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که تلاش می‌کند حداکثر کمک را به دهک‌های یک تا سه داشته باشد. بر این اساس برای دهک‌های اول تا سوم، شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و مسکن روستایی حداکثر مساعدت دولت انجام می شود. این تسهیلات شامل زمین رایگان، کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش میزان وام نسبت به قیمت تمام شده، تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی است.

 

ساخت خانه های مسکن ۴ میلیونی چقدر طول می‌کشد؟

ساخت و تحویل ۴ میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال و در طول فعالیت دولت سیزدهم انجام خواهد شد.

آنطور که «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی گفته است: اگر بخواهیم به برنامه زمانبندی که تحویل ۴ میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت سیزدهم است برسیم، باید احداث  ۲ میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم چون ساخت مسکن یک سال و نیم تا ۲ سال طول می‌کشد؛ حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را در این طرح مردم( بخش خصوصی) می‌سازد و حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی باید از سوی دولت ساخته شود.

تفاوت رقم تسهیلات در مسکن ملی و طرح ۴ میلیون واحد مسکونی چقدر است؟

میزان آورده اولیه در طرح مسکن ملی ۴۰ میلیون تومان و میزان وام دریافتی متقاضیان ۱۵۰ میلیون تومان بود که به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافت؛ اما پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این طرح این است که عدد تسهیلات و کارمزد آن متفاوت باشد و بر  اساس گروه درآمدی و توان خانوارها تنظیم شود.

متقاضیان در طرح مسکن ملی سود ۱۸ درصدی بعد از دریافت وام پرداخت می کردند اما آنچه تا الان از منابع غیر رسمی عنوان شده این است که سود تسهیلات در وام مسکن ۴ میلیونی بین ۱۲ تا ۱۵ درصد است. بر این اساس قرار است پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درباره میزان آورده متقاضی و تسهیلات اعطایی ۴۰۰ میلیون تومانی در شهرها در  شورای عالی پول بررسی شود.

اکنون بر اساس قیمت تمام شده و دشواری انجام کار از نظر تراکم و ارتفاع ساختمان در شهرهای مختلف یک جدول متغیر از نظر میزان تسهیلات پیشنهاد به همراه کارمزد تسهیلات، پیشنهاد شده است. چنانچه پیشنهادهای ارایه شده با موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تایید و مصوب شود، اطلاع رسانی عمومی خواهد شد. تسهیلات در نظر گرفته شده در  سال  نیز برای تامین مالی این پروژه۳۶۰ هزار میلیارد تومان است و این عدد  متناسب با تورم در سال‌های آتی افزایش پیدا می کند.