در دیدار رئیس اتاق بازرگانی کرکوک عراق با رئیس اتاق ایران، هر دو طرف، توافق مسئولان دو کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری تا سقف ۲۰ میلیارد دلار را محق شدنی عنوان کردند.

به گزارش کافه اقتصاد از اتاق ایران ،رئیس اتاق بازرگانی و صنایع کرکوک که به همراه هیاتی تجاری به ایران سفر کرده است با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران دیدار و گفت و گو کرد.

در این نشست یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه اقلیم کردستان نقش خیلی خوبی در حوزه روابط میان ایران و عراق دارد و کرکوک هم یکی از استان‌های مهم در عراق است گفت: تعاملات ما با اقلیم در همه شرایط چه در شرایط سختی و چه غیر آن وضعیت خوبی داشته است.

او با اشاره به توافق مسئولان دو کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری تا سقف ۲۰ میلیارد دلار گفت: در این مسیر مشکلاتی وجود داشته که خیلی از آن‌ها حل شده و بخشی دیگر در حال حل شدن است. امیدوارم با شرایط جدید پیش آمده عزم دو کشور و دو ملت به رونق هرچه بیشتر این مناسبات منجر شود.

شرکت‌های ایرانی آماده سرمایه‌گذاری در کرکوک و عراق هستند

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران هم با بیان اینکه این اولین هیاتی است که از کرکوک به اتاق ایران آمده و امیدواریم این سفر آغاز حرکت‌های سازنده برای آینده باشد بیان کرد: رابطه ایران و عراق کاملاً استثنایی است. چرا که مسائل اقتصادی صرف برای ما مطرح نیست و با این کشور رابطه معنوی و احساسی عمیق داریم که این ارزشمند است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر عراق دومین کشور مقصد صادراتی ایران است ادامه داد: مطابق آخرین آمار، ایران در ۷ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶ میلیارد دلار مبادلات اقتصادی با عراق داشته است؛ اما این مبادلات نامتوازن است. یعنی بیش از اینکه عراق به ایران کالا صادر کند ایران به عراق صادرات داشته است. در حالی که تجارت جاده دوطرفه است و ما می‌توانیم این موازنه را برقرار کنیم.

شافعی با بیان اینکه کرکوک استان نفت‌خیز عراق است و بیشتر نفت آن به صورت خام صادر می‌شود گفت: یکی از مسائل قابل بررسی که می‌تواند منافع خوبی برای هر دو کشور ایجاد کند استفاده از ظرفیت پالایشگاهی ایران است تا نفت عراق از طریق بنادر جنوب به صورت فرآورده صادر شود. این می‌تواند منجر به تهاتر شود. همین‌طور می‌توان نفت عراق را در ایران تصفیه کرده و بنزین آن را به عراق صادرات مجدد کرد. این اقدامات می‌تواند در مبادلات اقتصادی ما تغییرات عمده‌ای ایجاد کند.

رئیس اتاق ایران به برنامه‌های اشتغال‌زایی دولت عراق اشاره کرده و ادامه داد: این امر در سایه سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌تواند اجرایی شود.

شافعی با اشاره به تنوع ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور گفت: در بخش‌های دارویی، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و مخصوصاً توسعه صنایع کوچک و متوسط امکان همکاری گسترده‌ای وجود دارد. به ویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی و تجهیز زیرساخت‌های عراق، امکانات ایران قابل توجه است و سطح خدمات فنی و مهندسی ایران با سطح جهانی قابل رقابت است. همچنین حوزه مسکن، جاده و نیروگاه حوزه‌های مشترک دیگر برای همکاری هستند.

شافعی با تأکید بر اینکه دست‌یابی به سطح مبادلات اقتصادی ۲۰ میلیارد دلار با توجه به امکانات دو کشور دور از ذهن نیست بیان کرد: در حوزه گردشگری ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و هم گردشگر زیارت و هم گردشگر سلامت می‌تواند برای دو کشور حجم قابل توجهی از مبادلات اقتصادی را فراهم کند. مبادله هیات‌ها و برگزاری نمایشگاه‌ها پیش‌زمینه‌ای برای انجام کارهای تجاری است و امیدوارم با سفر آقای صالحی و هیات همراه ایشان به ایران سرفصل جدیدی از همکاری‌های اقتصادی بین ایران و استان کرکوک به وجود بیاید.

آماده پذیرش شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی کرکوک هستیم

صلاح‌الدین صالحی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع کرکوک هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه دست‌یابی به هدف‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در سطح مبادلات تجاری دو کشور کار دشوار و دور از دسترسی نیست گفت: امیدواریم پس از این سفر و انجام سفرهای مشابه و تبادل هیات‌های تجاری میان دو کشور تبادلات تجاری و صنعتی بیش از این‌ها باشد.

او با بیان اینکه کرکوک قلب اقتصادی عراق است ادامه داد: کارشناسان نفتی در مطالعات خود بیان کرده‌اند که اگر روزی همه چاه‌های نفت در عراق خشک شوند آخرین بشکه نفتی که از عراق صادر خواهد شدد از آن کرکوک خواهد بود.

صالحی با تأکید بر اینکه مزیت‌های کرکوک فقط مزیت‌های نفتی نیست گفت: ما در این استان منابع معدنی فلزی و غیرفلزی بسیار غنی داریم که متأسفانه به بهره‌برداری و استخراج نرسیده‌اند. همچنین صدها هزار هکتار زمین کشاورزی حاصلخیز در کرکوک وجود دارد که به دلیل شرایط ناامنی هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند. متأسفانه نیروهای داعش بسیاری از زمین‌های جو، گندم و ذرت را از بین برده‌اند.

او با تأکید بر اینکه کرکوک از نظر تجاری و راهبردی نقطه عطف اتصال ایران و عراق است گفت: ما امیدواریم اتاق ایران هیاتی تجاری را به کرکوک اعزام کند تا فعالان اقتصادی از نزدیک در جریان ظرفیت‌های این استان در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی و نفت و گاز قرار بگیرند.

صالحی با اظهار تأسف از اینکه در استان کرکوک هیچ نماینده‌ای از شرکت‌های ایرانی حضور ندارند گفت: ما تمایل به همکاری‌های مستقیم و حضور این شرکت‌ها در کرکوک هستیم و به سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت‌های ایرانی برای بازسازی کرکوک امیدواریم.

اعزام هیات تجاری ایران به کرکوک هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه ایران در کرکوک

محمدرضا کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران هم در این نشست با تأکید بر اینکه ظرفیت همکاری‌های اقتصادی ایران با عراق و به‌طور ویژه با کرکوک خیلی گسترده است و به نظر می‌رسد در سال‌های گذشته در خیلی از زمینه‌ها غفلت شده است گفت: امیدوارم حضور این هیات در ایران بتواند زمینه‌ساز شروع یک فعالیت جدید بین ایران و استان کرکوک باشد.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در کرکوک در ماه مارس سال آینده میلادی گفت: با موافقت رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و عراق می‌توان هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه یک هیات تجاری را هم تجهیز کنیم تا در کرکوک حاضر شود و فعالان اقتصادی دو طرف از نزدیک از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان کرکوک اطلاع حاصل کنند و بتوانیم پروژه‌های همکار یو سرمایه‌گذاری مشترک را بین طرفین به امضا برسانیم.

  • منبع خبر : پایگاه خبری اتاق ایران