روسای بانک مرکزی  سری لانکا، میانمار، بوتان و معاونین بانک مرکزی مالدیو درارتباط زنده تصویری با اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی  بر گسترش مبادلات تجاری با استفاده از ارز های ملی تاکید کردند.
به گزارش کافه اقتصاد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی،روسای بانک مرکزی سری لانکا، میانمار، و معاونین بانک مرکزی کشورهای  بوتان و  مالدیو درارتباط زنده تصویری با اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی  بر گسترش مبادلات تجاری با استفاده از ارز های ملی تاکید کردند .
در این ارتباط تصویری ضمن اشاره به افزایش همگرایی پولی و بانکی میان اعضا تصریح کردند قطعا استفاده از ارز های ملی در تجارت خارجی میان اعضا می تواند در همگرایی بیشتر کشورهای عضو کمک کند و در اینده نزدیک حجم تجارت خارجی نیز رشد روز افزونی خواهد یافت.
در پنجاه و یکمین اتحادیه پایاپای اسیایی که صبح امروز در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تهران کار خود را اغاز کرده است  علاوه بر حضور ۹ عضو اصلی اتحادیه پایاپای آسیایی کشورهای روسیه، بلاروس، افغانستان و بانک توسعه اسلامی نیر حضور دارند.

در این اجلاس علاوه بر تصمیمات مهمی در زمینه دلار زدایی و کاهش وابستگی به دلار در مبادلات بین اعضا، از پیام رسان بین بانکی اعضا به منظور بی نیاز شدن از سوئیفت رونمایی خواهد شد.
اتحادیه پایاپای آسیایی با هدف کاهش نیاز و وابستگی به ارزهای جهانروا به ویژه دلار در دهه ۷۰ میلادی تاسیس شد.

معاون امور بین الملل بانک مرکزی نیز در این اجلاس با تاکید برتصمیم گیری در زمینه سبد ارزی تسویه افزود: علاوه بر نحوه عضویت و استفاده از ارزهای محلی برای تسویه مبادلات، سه ارز دیگر به عنوان ارزهای سبد تسویه در دستور کار اجلاس قرار دارد تا در حد امکان وابستگی و نیاز کشورها را برای پایاپای سازی در دفاتر اتحادیه به دلار و یورو کاهش دهیم.