روز ۱۳ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز صنعت بیمه نامگذاری شده است.

انسان‌ها از دیرباز تاکنون به دنبال راهی برای جبران هزینه‌های درمانی خود بوده اند. چیزی که امروز ما به عنوان بیمه می شناسیم؛ در گذشته نه چندان دور نیز مورد توجه بشر بود. زیرا انسان از ابتدا با مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. انسان ها در دوران مختلف درصدد برآمده اند تا به شیوه‌های مختلف بتوانند از این مشکلات خلاصی یابند.

روز ۱۳ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز صنعت بیمه نامگذاری شده است.

اولین دستاورد بشر در صنعت بیمه مربوط به دریانوردان و بازرگانان دریایی بوده است. بازرگانان چینی متوجه شدند که امکان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق ها و کشتی‌های باربری‌شان در یک روز وجود ندارد. به همین علت آن‌ها به منظور پیشگیری از غرق شدن و سرقت کالاهای اساسی خود، بارها و کالاهای خود را در چندین کشتی و قایق بارگیری کردند. با این عمل در حوادث تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش پیشرفته تری را در زمینه بیمه به کار بردند: آن ها به منظور تامین هزینه کالا و کشتی و قایق های خود وام دریافت می‌کردند. بنابراین خطر سرقت و هر گونه حوادث غیرمترقبه را فرد وام دهنده متقبل می شد. یکی از قدیمی ترین گزارش های این حوزه به بیمه دریایی مربوط است؛ این بیمه مربوط به یک کشتی ایتالیایی بود که در سال ۱۳۴۷ به ثبت رسیده است.

بیمه (Insurance) سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید و یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد. بنابراین، بیمه یکی از روش‌های مقابله با ریسک است.

عاملیت بیمه‌ای در ایران از سال ۱۲۸۹ شروع شد. در این سال دو موسسه روسی با نام‌های نادژدا و قفقازمرکوری شروع به کار نمودند. پس از شروع به کار این دو موسسه، تا سال ۱۳۱۴ خورشیدی، در حدود ۱۳ شرکت خارجی در بازار بیمه کشور فعالیت خود را شروع نمودند که از آن جمله می‌توان به شرکت‌های آلیانس انگلیس، یورکشایر انگلیس و اینگستراخ روسیه اشاره نمود.

ایده تشکیل یک شرکت بیمه ایرانی در سال ۱۳۱۰ توسط فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر آقایان (که سابقه فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را داشت) به علی اکبر داور، وزیر مالیه وقت مطرح شد و در ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴، شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه دو میلیون تومان به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد.

داور در این روز، پس از سخنرانی کوتاهی که در افتتاحیه این شرکت داشت، منزل مسکونی خود را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی درآورد و اولین بیمه‌نامه صادره ایرانی، در همین روز به نام وی ثبت شد.