رییس‌ مجلس شورای اسلامی از سازمان بورس خواست بر موضوع نظارت و کنترل و روابط و رانت‌های اطلاعاتی در بورس که موجب بهرمندی عده‌ای و ضرر و آسیب عده‌ای دیگر در بورس می‌شود، اهتمام جدی داشته باشد.

به گزارش کافه اقتصاد به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی  پس از سخنرانی وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و برخی نمایندگان مجلس در جمع بندی مطالب مطرح شده گفت: ما درباره بورس یک انتظار و توقع کلی از دولت و یک توقع و انتظار خاص از وزیر امور اقتصادی و دارایی داریم. مردم به سیاست های اقتصادی دولت قبل اعتماد کردند و جمعیت بورس از ۴ تا ۵ میلیون نفر ، امروز به جمعیتی بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: درحال حاضر در بورس از یکسو سهامداران خردی که نه با سرمایه اضافی خود، بلکه با فروش دارایی های ضروری شان وارد بورس شدند و از سوی دیگر سهامدارانی که سرمایه های خود را وارد بورس کردند، روبرو هستیم. در واقع همه افراد حاضر در بورس که  جمع عظیمی از مردم بوده و  بخشی از آنها قشر محروم هستند، باید مورد توجه قرار گیرند و این موضوع چون سیاست کلان دولت ها بوده، باید امروز هم دولت ها در این بخش پاسخگو بوده و به آن توجه کنند.

وی اظهار کرد:  لذا اولین نکته ای که دولت باید به آن عنایت داشته باشد، این است که بازار بورس در کشور بازاری مستقل و تنها نیست و این بازار تحت تاثیر سیاست های اقتصادی دولت است، یعنی بازار پولی، مالی و بازار کار و سیاست ها در تجارت، واردات و صادرات در بازار بورس تاثیرگذار هستند.

قالیباف با بیان اینکه امروز هر تصمیمی که بانک مرکزی بگیرد، در بورس اثرگذار است، ادامه داد: وزارت صمت، وزارت نفت و همه بخش های اقتصادی دولت در این بازار مانند سایر بازارها اثر می گذارند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه اگر توقع داریم بانک مرکزی و سایر بخش ها، هماهنگ باشند، باید سیاست های دولت، سیاست های روشن و مشخص باشد، تصریح کرد: دولت و رئیس جمهور محترم در معرفی کابینه به مجلس قول دادند که حتما برنامه و سیاست های روشن اقتصادی خودشان را به مجلس اعلام خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۱ هستیم، ادامه داد: بهتر است این سیاست ها مشخص و روشن شود، این توقع و انتظار مجلس از دولت است.

قالیباف خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گفت: آقای خاندوزی، ازشما که فرزند مجلس هستید و امروز در دولت تشریف دارید، انتظار داریم همان موضوعاتی که در اینجا بحث می کردیم، محقق شود. در جلسه ای کارشناسی به شما گفتم که توجه کنید، امروز سهامداران خرد ما نیاز دارند که شما ابزار لازم برای پوشش ریسک بورس و حمایت از آنها را به کار گیرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعیین روش حمایت کار ما نیست و کمیسیون های اقتصادی و جهش تولید و مرکز پژوهش ها می توانند در کار کارشناسی کمک کنند، به طور مثال می توان با اوراق تبعی این کار را انجام داد، که بحث من روش ها نیست افزود: در بورس باید این کار انجام گیرد و باید از سهامداران خرد حمایت شود.

وی با بیان اینکه ثبات در بورس انتظار و توقع ما از وزارت امور اقتصادی و دارایی است، تصریح کرد: نقد شوندگی و شفافیت از اولویت ها و انتظارات و مطالبه مردم و مجلس است.

قالیباف با اشاره به فلسفه وجودی بورس تصریح کرد: بورس بازار سرمایه است و بازار سرمایه برای رونق تولید و توسعه زیرساخت های کشور است، امروز چه میزان از اعتبارات بورس به سمت تولید و زیرساخت ها هدایت می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما از بورس و آقای عشقی توقع داریم، بحث نظارت و کنترل و روابط و رانت های اطلاعاتی که موجب می شود عده ای در بورس بهره مند شوند و عده ای آسیب ببینند که عمدتاً سهامداران خرد از نوسانات آسیب می بینند، ورود کند، این موضوع مستقیم به مدیریت بورس و نظارت و کنترل ذاتی مرتبط است که باید توجه کند.

وی با بیان اینکه باید سیاست های اقتصادی روشن شود، ادامه داد: اگر سیاست های اقتصادی و بحث قیمت گذاری دستوری و اوراق سهام شفاف شود، ما امیدواریم شاهد بورس باثبات و رشد باثبات منطقی در آینده در این بازار باشیم. این توقع مجلس و مردم از دولت به ویژه وزارت اقتصاد و دارایی است.

قالیباف با بیان اینکه ما در روزهای سه شنبه در مجلس بنای پیگیری و نظارت بر اجرای قوانین را داریم، تصریح کرد: حتما در جلسات بعدی روزهای سه شنبه، پیگیر موضوع بورس که دغدغه بیش از دو سوم مردم ایران که سرمایه گذار در این بازار هستند، هستیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری خانه ملت