مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش کافه اقتصاد از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر غلامحسین اسماعیلی روز دوشنبه در مراسم تکریم سید محسن صادقی و معارفه حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان با تشکر از تلاش‌های انجام شده، به تدوین منشور ۱۲ ماده‌ای مبارزه با فساد و ابلاغ آن به همه وزرای کابینه اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی شده بود که این منشور در مجموعه دولت متولی داشته باشد و دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور این ماموریت را برعهده خواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به توجه ویژه دولت به تقویت جایگاه و شأن دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری، گفت: معتقدیم انجام مأموریت‌های سنگین نیازمند پشتوانه است و اگر مدیران و حاکمان از پشتوانه قوی برخوردار نباشند، ‌چه بسا مأموریت‌هایشان به موفقیت کامل منتهی نشود. متأسفانه در دولت گذشته جایگاه این دفتر تنزل پیدا کرد و حتی حکم رئیس آن را رئیس جمهور امضاء نکرد.

دکتر اسماعیلی افزود: در دولت سیزدهم ضمن ابلاغ حکم رئیس دفتر بازرسی ویژه توسط رئیس جمهور چندین اقدام دیگر از جمله نمایندگی ویژه رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد و اجرای اصل ۱۲۷ قانون اساسی هم به ماموریت های رئیس این دفتر اضافه شده و همه این موارد از پشتوانه مصوبه هیات وزیران نیز برخوردار است.

وی با تجلیل از عزم و اراده قوی و روحیه جهادی حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان، گفت: امروز شخصیتی صاحب علم و تجربه و انگیزه به عنوان ریاست دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور انتخاب شده است و می توانیم شاهد اقدامات مفیدی در این حوزه باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتمان و رویکردهای اصلی دولت سیزدهم، گفت: این دولت، شعار مردمی بودن را برگزیده و خود را خادم مردم و جمهور می‌داند و در تلاش است درد و رنج مردم را علاج کند و با آنان همراهی و همدردی کرده و بین خود و مردم فاصله نیندازد.

اسماعیلی عدالت‌محوری را از رویکردهای اصلی دولت دانست و گفت: قائل به شهروند درجه یک و دوم نیستیم و دولت تأکید دارد که همه برنامه‌های اقتصادی، ‌اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی دارای پیوست عدالت باشد. چرا که معتقدیم اگرچه ممکن است مردم برخی کمبودها را تحمل کنند اما به هیچ عنوان تبعیض را نمی‌پذیرند.

دکتر اسماعیلی افزود: کشورمان از ظرفیت‌های مادی و انسانی متنوع و گسترده‌ای برخوردار است، اما در بهره‌برداری و توزیع این منابع شاهد گلایه‌مندی‌های مردم هستیم و دولت نسبت به این موضوع حساسیت دارد و تبعیض را بر نمی‌تابد و مصمم هستیم بر مبنای عدالت به اصلاح امور بپردازیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اهتمام ویژه دولت به فسادستیزی، گفت: دولت به هیچ عنوان فساد را برنمی‌تابد و بر این باور است که نباید اجازه بروز فساد داده شود و فساد باید از سرمنشأ آن خشکانده شود. البته برخورد با مفسدین حتماً لازم است و انجام خواهد شد، اما مأموریت اصلی دولت از بین بردن بستر و زمینه‌های بروز فساد در جامعه و بویژه در دستگاه‌های دولتی است.

وی با اشاره به اینکه تأمین نیازمندی‌های جامعه و اجرای کارهای بر زمین مانده با اقدامات عادی امکان‌پذیر نیست، تأکید کرد: امروز نیازمند کار جهادی، انقلابی و خستگی‌ناپذیر هستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به محورهای اصلی موفقیت در مبارزه با فساد، گفت: اولین موضوع هوشمندسازی و استفاده از ظرفیت‌های سامانه‌های الکترونیکی است و دولت این موضوع را با اولویت پیگیری خواهد کرد.

دکتر اسماعیلی افزود: شفافیت و تلاش برای حل و فصل موضوع تعارض منافع از دیگر محورهای موفقیت در روند مبارزه با فساد است که با جدیت انجام خواهد شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان نیز در سخنانی نظارت و بازرسی کارآمد را از عوامل اصلی موفقیت در مبارزه با فساد دانست و گفت: حتی اگر قوانین کافی وجود داشته باشد اما بازرسی و نظارت کارآمد انجام نشود، بی‌تردید توفیق لازم حاصل نخواهد شد.

وی یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و مأموریت دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری را پیگیری رفع بسترهای تعارض منافع دانست و افزود: در کنار این ماموریت، موضوع شفافیت را هم با جدیت انجام خواهیم داد چرا که موجب تقویت بازدارندگی و پیشگیری از وقوع فساد و نیز پاسخگویی مسئولین و مطالبه گری مردم است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی دولت