وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال‌سازی ۹۰ پروژه در این وزارتخانه در سه ماهه گذشته خبر داد و گفت: نزدیک به ۳۰ پروژه از این ۹۰ پروژه تا پایان سال به اتمام می‌رسد و ساختار کاملاً متفاوتی را برای وزارت صمت رقم خواهد زد.

به گزارش کافه اقتصاد از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سیدرضا فاطمی‌امین» افزود: اصلاح ساختار بازار کالاهای پایه (سیمان، پتروشیمی، فولاد و پنبه) یکی از این پروژه‌ها است.

وی با یادآوری اینکه بازار فولاد با وجود التهابات بازار ارز در یکی دو هفته گذشته با ثبات مانده است، تصریح‌کرد: علت این ثبات آن است که ۲۵ ابزار جدید در بورس کالا طراحی شد که ۱۵ ابزار از این ۲۵ ابزار تاکنون عملیاتی شده است و به‌کارگیری این ابزارها سبب حذف امضاهای طلایی در بورس کالا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه‌کرد: همچنین از ۳۰ گروه کالایی که مشمول سهمیه‌بندی در بورس کالا بودند ۲۰ گروه کالایی حذف شدند.

پیگیری قراردادهای بلندمدت تامین مواد در بورس

فاطمی‌امین با بیان این که قراردادهای بلندمدت تامین مواد را به عنوان یکی دیگر از ابزارهای بورسی در دستور کار داریم، ادامه‌داد: با این روش تولیدکننده مواد اولیه را از قبل خریداری می‌کند که این امر سبب کاهش نگرانی تولیدکننده، عدم تزریق التهاب به بازار، عدم پرداخت هزینه‌های مالی اضافی و کاهش قیمت تمام شده خواهد شد.

عرضه تطبیقی، ابزار بورسی برای ایجاد ثبات در بازار

وی، عرضه تطبیقی را از دیگر ابزارهای طراحی شده در بورس کالا برشمرد و افزود: تولیدکنندگانی که سهم بزرگی از بازار دارند کسری بازار خودشان را وارد می‌کنند و با تشکیل سبد بورسی، خودشان عرضه می‌کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان‌داشت: به عنوان نمونه در یک روز ۳۰۰ هزار تن فولاد عرضه شد و قیمت ورق فولادی از ۲۱ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید، سهمیه‌بندی برداشته شد و قیمت‌ها پایین آمد.

فاطمی‌امین گفت: با اجرای این روش‌ها به ثبات می‌رسیم و با کاهش هزینه‌ها قیمت تمام شده نیز کاهش خواهد یافت.

حذف سهمیه‌بندی پت مورد نیاز واحدهای نساجی

وی در خصوص تامین گریدهای نساجی( پت) مورد نیاز واحدهای نساجی اظهار داشت: برخی از واحدهای نساجی از پت استفاده می‌کنند، چند خط‌شان یا تعطیل مانده یا تمام وقت کار نمی‌کند، پت جزو ۱۰ گروه کالایی است که به دنبال حذف سهمیه‌بندی آن هستیم که روش عرضه تطبیقی برای آن جواب می‌دهد و هر چقدر وابستگی ها را کم کنیم بازار باثبات تر می شود.

۱۰ پروژه از ۹۰ پروژه وزارت صمت مربوط به نظام توزیع است

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نظام توزیع بیان‌داشت: شفافیت جریان توزیع یکی از مهمترین بحث‌هاست، ۱۰ پروژه از ۹۰ پروژه که در سه ماه گذشته فعال شده است مربوط به نظام توزیع بوده که تکمیل سامانه جامع تجارت یکی از آنها است.

ورود ۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت

فاطمی‌امین ادامه‌داد: اکنون ۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت وارد شده که کار ۶ گروه کالایی تمام شده است.

وی یادآوری‌کرد: با تکمیل این سامانه، نقل و انتقالات از تولید تا ورودی عمده‌فروش شفاف شده و با مشاهده فاکتورها قیمت‌ها مشخص می‌شود.

اتصال فاکتورها به تراکنش‌های بانکی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از هفته گذشته فاکتورها در حال اتصال به تراکنش‌های بانکی است که با همکاری بانک مرکزی بوده است، همچنین بازدیدهای سرزده و کنترل‌های سیستمی را نیز داریم و برای برخی اقلام آمار فروش را هم در سامانه جامع از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای می‌گیریم.

اجرایی شدن درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها

فاطمی‌امین، همچنین درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها را از دیگر پروژه‌های نظام توزیع دانست و گفت: اجرای این پروژه آغاز شده است و با این پروژه صحنه رقابت عوض می‌شود و ساز و کارهایی شفاف برای مردم و بازرسان به وجود خواهد آمد.

وی توضیح‌داد: قیمت تمام شده کارخانه پایین‌تر از قیمت مصرف‌کننده است که سبب سوء استفاده نظام توزیع می‌شود، البته باید توجه داشت که درج قیمت مصرف‌کننده در بسیاری از کشورها ممنوع است.

این عضو کابینه سیزدهم بیان‌داشت: با تکمیل سامانه جامع تجارت و درج قیمت تولیدکننده که اجرای آن آغاز شده، اصلاحاتی را در نظام توزیع خواهیم داشت و با این نگاه مردم در قامت بازرس وارد عمل خواهند شد و شفافیت به وجود می‌آید.

توجه ویژه به شرکت های دانش‌بنیان در همایش روز ملی صادرات

وزیر صمت درباره برگزاری بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات نیز گفت: علت برگزاری با تاخیر این همایش، تغییر در رویکرد انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز و توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است.

فاطمی‌امین درباره اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت ایران نیز بیان‌داشت: صندوق ضمانت صادرات، شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی و دفتر مقررات صادرات و واردات را زیرمجموعه سازمان توسعه تجارت قرار دادیم، امور مرتبط با تجارت در این سازمان به صورت یکپارچه و منظم شده است و درحال همگرایی و هم‌افزایی با گمرک، استاندارد و دستگاه ذی‌ربط نیز هستیم.

اجرایی شدن پنجره واحد صادرات تا پایان سال

وی همچنین با اشاره به احصاء مشکلات و چالش‌های حوزه تجارت خارجی، اضافه‌کرد: نتیجه و جمع بندی این احصاء در مصوبه ۳۶ بندی توسط ستاد اقتصادی دولت ابلاغ شد، تا پایان سال پنجره واحد صادرات را اجرا خواهیم کرد تا مسیر تجارت خارجی تسهیل شود که در این راستا اصلاح فرایندها و روندها باید اتفاق بیفتد.

صادرات امسال از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال صادرات از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد، گفت: سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار صادرات انجام شده بود و تسهیل فرآیندهای رفع تعهدات ارزی و تسهیل بازگشت مالیات بر ارزش‌افزوده صادرات از علت‌های این افزایش خواهد بود.

فاطمی‌امین با بیان اینکه حس خوبی در صادرکنندگان شکل گرفته است، ادامه‌داد: در ۲۹ مهرماه رئیس‌جمهوری جلسه و هم‌اندیشی خوبی با صادرکنندگان داشته است، ضمن اینکه ابلاغ ضوابط ۲۶ بندی بسیاری از گره های صادراتی را رفع کرد و سبب خشنودی صادرکنندگان شد.

لزوم افزایش سودآوری در بخش تولید

وی با تاکید بر اینکه باید شیب تسهیلات بانکی را طوری تنظیم کرد که منابع به سمت تولید برود، افزود: باید تولید مولد و فرآیندهای کسب و کار از جمله مالیات را تسهیل کنیم، کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰‌درصد و ۱۰ درصد در مدت چهار سال در راستای این منطق است تا سودآوری را در بخش تولید اضافه کنیم که با این کار بانک‌ها به راحتی به بخش تولید تسهیلات می‌دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رئیس‌جمهوری نیز روی سودآوری کسب و کارها تمرکز دارد و اگر کسب و کارها سودآور باشند دولت نیز به راحتی می‌تواند مالیات بگیرد.

متعادل‌سازی نرخ انرژی برای سودآوری کسب و کارها

فاطمی‌امین تصریح کرد: هزینه ها و نرخ انرژی را متعادل می کنیم تا سودآوری برای کسب و کارها اتفاق بیفتد، در این راستا هماهنگی با وزارت نفت داریم.

وی همچنین درخصوص بهره مالکانه معادن نیز، توضیح داد: معادن بزرگ مانند سنگ آهن، مس، طلا، سرب و روی و… شامل بهره مالکانه می‌شوند، سهم بهره مالکانه معادن کوچک بسیار ناچیز است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه در خصوص برنامه‌های فعال سازی معادن نیز بیان کرد: هفته آینده نشست سرمایه‌گذاری داریم که در آن نشست بیش از ۲۴۰ پروژه سرمایه‌گذاری مطرح خواهد شد که تعدادی از آنها در حوزه معدن است. همچنین به طور مشخص یک مدل سرمایه‌گذاری را مطرح کردیم که هفته آینده منتشر خواهد شد.

واگذاری حداقل ۳۰ درصد از سهام برندگان مزایده معادن بزرگ به مردم

فاطمی امین در خصوص این مدل توضیح داد: معادن سود آور بزرگ وقتی برنده مزایده می شوند باید حداقل ۳۰ درصد از سهام خود را به مردم( منطقه محل معدن و کشور) واگذار نمایند.

وی گفت: توزیع ثروت، منتفع شدن مردم منطقه و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری سودآور برای مردم از مزیت‌های این کار خواهد بود.

حل مشکلات زیست‌محیطی معادن با هم افزایی با جهاد کشاورزی

وزیر صمت همچنین در خصوص مشکلات زیست محیطی نیز ادامه داد: با وزیر جهاد کشاورزی که دید خوبی در حوزه معادن دارد تفاهم و هم افزایی داریم و از این کانال مشکلات محیط زیستی معادن را حل و فصل خواهیم کرد.

تقویت فضای دیجیتال در وزارت صمت 

فاطمی‌امین در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه باید به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کنیم، تصریح کرد: فناوری اطلاعات توانمندساز است، طرفدار فضای مجازی هستم و در وزارت صمت فضای دیجیتال را تقویت خواهم کرد و از صنایع نوآور حمایت می کنم.

الزام اینماد بر اساس قانون مبارزه با پولشویی

وی در خصوص نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد) نیز تصریح کرد: در قانون مبارزه با پولشویی الزام شده است که کسب و کارهایی که می‌خواهند پرداخت الکترونیکی داشته باشند باید دارای اینماد باشند، اینماد بدون ستاره( برای کسب و کارهای خرد) به سرعت صادر می‌شود، صدور اینماد یک ستاره حداکثر یک روز طول می کشد.

وزیر صمت اضافه‌کرد: برای psp ها این قانون را وزارت صمت سال ۱۳۹۸ اجرا کرده است و دو هفته پیش برای پرداخت‌یارها الزامی شد.

فاطمی امین همچنین بیان‌داشت: اینماد برای ایجاد اطمینان و کمک به خود مردم است، اینماد مثل استاندارد است و باید توام با نظارت باشد که وظیفه ما این است که نگذاریم از این نماد مهم سوء استفاده شود.

استفاده از اعتبارات صندوق پیشرفت و عدالت برای کمک به تولید

وی درباره پیش‌بینی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در قالب صندوق پیشرفت و عدالت در بودجه ۱۴۰۱، افزود: این صندوق ها ملی و استانی هستند که در قالب صندوق کارآفرینی امید جلو خواهند رفت و ساختار جدیدی بوجود نخواهد آمد.

وزیر صمت گفت: می‌توانیم از این منابع برای یارانه سود تسهیلات واحدهای تولیدی استفاده کنیم. این منابع برای تولید( کشاورزی، صنعت و معدن) هزینه می شود.

دریافت سهمیه سوخت جایگزین واحدهای سیمانی

فاطمی‌امین در خصوص سهمیه سوخت صنایع گفت: هم افزایی خوبی میان وزارت نیرو، نفت و صمت وجود دارد، واحدهای سیمانی از چند ماه قبل سوخت مازوت (جایگزین) را دریافت و انبار کردند، نگرانی و دغدغه ای تا کنون پیش نیامده است.

وی یکی از ۹۰ پروژه وزارت صمت را تامین مالی زنجیره ای دانست و گفت: تامین مالی زنجیره ای عملیاتی شده است، بانک مرکزی دستورالعمل آن را ابلاغ کرده است.

فاز آزمایشی تامین مالی زنجیره ای تا پایان سال نهایی می‌شود

وزیر صمت اضافه‌کرد: فاز آزمایشی تامین مالی زنجیره ای را تا پایان سال نهایی خواهیم کرد و سال آینده تامین مالی زنجیره ای را حتماً اجرایی خواهیم کرد که با این کار نگرانی سرمایه در گردش را برای واحدهای تولیدی تا حدود زیادی حل خواهیم کرد.

وی گفت: گزارش عملکرد سه ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت را به‌زودی منتشر خواهیم کرد و هر سه ماه یکبار گزارش اقدامات انجام شده را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

  • منبع خبر : وزارت صمت