حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان گلستان با اشاره به وظایف مسئولان استانی و بومی در حوزه‌های اجرایی، قضایی و تقنینی برای پیگیری مجدانه پروژه‌ها و رفع مشکلات مبتلابه استان در مرکز گفت: مسئولان استانی در قبال مسائل و مشکلات استان به بهانه اینکه رفع این مسائل و مشکلات در حیطه اختیارات‌شان نیست و در حوزه موضوعات کلان و ملی می‌گنجد، از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند.

به گزارش کافه اقتصاد از میزان،رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه چنانچه مسئولان به وظایف و مسئولیت‌های خود به درستی واقف باشند و این مسئولیت‌ها را به نحو مطلوب انجام دهند بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها پدید نمی‌آید، اظهار کرد: در مرحله بعد، نیرو‌ها و عوامل استانی و بومی با هم افزایی امکانات و اختیارات خود می‌توانند در مسیر غلبه بر مشکلات و معضلات موجود در استان گام بردارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با بیان اینکه مسائل و مشکلات مبتلابه هر استان دارای ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی است که رفع آن‌ها در وهله نخست نیازمند تعامل و هم‌افزایی عوامل و نیرو‌های استانی و بومی می‌باشد، تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما تشکیل کارگروهی تخصصی و بومی در استان گلستان متشکل از مسئولان حوزه‌های مختلف اعم از اجرایی، قضایی، تقنینی، انتظامی، امنیتی و نمایندگان بخش‌های صنفی و خصوصی است، تا این عوامل و نیرو‌ها در آن کارگروه به احصاء مسائل و مشکلات استان و اولویت‌بندی آن‌ها برای اتخاذ تصمیم فوری مبادرت ورزند.

رئیس عدلیه تصریح کرد: موضوعات و مسائل موجود در استان گلستان از جمله «پتروشیمی گلستان»، «خلیج گرگان»، «روستای زیارت»، «منطقه آشوراده»، «پرونده موج‌های آبی گنبد کاووس» و … موضوعات و مسائلی چندوجهی محسوب می‌شوند که دارای ابعاد مختلف قضایی، اقتصادی، زیست محیطی و حقوقی هستند و به صورت تک‌وجهی و یک‌بُعدی نمی‌توان نسبت به حل آن‌ها اقدام به اتخاذ تصمیم کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با ذکر مصداقی در رابطه با ضرورت نگرش چندوجهی و همه‌جانبه به مسائل و مشکلات مبتلابه استان گلستان گفت: من به عنوان رئیس دستگاه قضایی این سوال را از اعضای شورای اداری استان گلستان مطرح می‌کنم که چنانچه با دستور قضایی و تفویض اختیار قضایی ویژه از ناحیه ما، مشکل حقوقی پتروشیمی گلستان حل شود آیا تمام مسائل مرتبط با این موضوع مرتفع خواهد شد یا خیر؟

رئیس قوه قضاییه افزود: یکی از مشکلات در استان‌های مختلف این است که پروژه‌ای مصوب شده و ردیف گرفته، اما محیط زیست می‌گوید اشکال دارد، چه کسی باید مشکل را حل کند؟ پیشنهاد می‌دهم هم‌افزایی داشته باشیم و حالا که مدعی هستیم دلسوز نظام هستیم ببینیم اگر مشکلی هست چگونه می‌شود آن را حل کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با ذکر مصداق دیگری در خصوص ضرورت همه‌جانبه‌نگری به موضوعات و مشکلات موجود در کشور گفت: یکی از علل عمده آلودگی هوا در مقاطعی از سال استفاده از مازوت در نیروگاه‌هاست؛ در برخی موارد مدعی‌العموم نسبت به این موضوع ورود داشته و حتی اقدام به پلمب واحد‌ها و نیروگاه‌های استفاده‌کننده از سوخت مازوت نیز کرد؛ اما در مقطعی اعلام شد چنانچه از سوخت مازوت استفاده نکنیم با کمبود گاز و برق مواجه می‌شویم؛ علی‌ایحال این موضوع یک امر چندساحتی و ذوابعاد است که حل آن مستلزم هم‌افزایی و هم‌فکری عوامل بخش‌های مختلف است.

رئیس عدلیه خاطرنشان کرد: مسائل و مشکلات مطرح شده از ناحیه مسئولان بخش‌های مختلف استان گلستان در حد توان و اختیارات قانونی از سوی من به عنوان رئیس قوه قضاییه پیگیری خواهد شد و بنده نسبت به طرح این مسائل در جلسات هفتگی سران قوا نیز اهتمام خواهم داشت.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا «علی‌محمد زنگانه» استاندار گلستان، استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و جلوگیری از هدررفت منابع را امری ضروری عنوان کرد و گفت: با حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی، تقنینی و قضایی، تمام تلاش خود را می‌کنیم که استان گلستان را در زمینه‌های مختلف به جایگاه اصلی خود برسانیم.

وی همچنین بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های استان گلستان تاکید و ابراز امیدواری کرد که این مهم ظرف یک بازه زمانی ۴ ساله محقق شود.

همچنین در این جلسه تعدادی از نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی و برخی از مقامات و مدیران این استان به طرح مسائل و مشکلات مردم استان گلستان در حوزه‌های مختلف از جمله مشکلات حقوقی پتروشیمی گلستان و معضلات زیست محیطی خلیج گرگان پرداختند.

  • منبع خبر : خبرگزاری میزان