رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه فروش سیگار به افراد پایین‌تر از هجده سال ممنوع است، گفت: مرجع قضایی باید اجازه و پروانه فروش را از افراد متخلف بگیرد.

به گزارش کافه‌اقتصاد؛بهزاد ولی‌زاده در گفت و گو با ایرنا افزود: کودکان و نوجوانان هدف صنایع دخانی هستند و قوانین ضعیف باعث می‌شود همین گروه‌ها مورد آسیب قرار بگیرند. متاسفانه جریمه‌ها در حوزه فروش دخانیات بازدارندگی لازم را ندارند.

وی افزود: صنایع دخانی با مصرف منابع انرژی بسیار زیاد باعث مرگ مصرف‌کنندگان می‌شوند و به محیط‌زیست نیز آسیب می‌رسانند به‌این‌ترتیب بحث جرائم اهمیت بالایی دارد.

ولی زاده با اشاره به اینکه قانون جامع مبارزه با دخانیات در سال ۱۳۹۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اظهار داشت : هر سه سال یک‌بار این جرائم باید به‌روزرسانی شوند. در سال ۱۳۹۸ جرائم تبلیغات به حدود ۴۴ میلیون تومان، جرائم فروش بدون پروانه به حدود ۲۶ میلیون تومان، جریمه فروش به افراد پایین‌تر از ۱۸ به ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و جریمه مصرف دخانیات در اماکن عمومی به ۸۷ هزار تومان رسیده بود.

به گفته وی، در حال حاضر جرائم باید افزایش یابد چرا که این قیمت‌ها دیگر اثرگذاری ندارد. مسئولیت اجتماعی بسیار اهمیت دارد فروشندگان دخانیات باید بدانند عرضه و فروش محصولات دخانی به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.