وزیر امور اقتصادی و دارایی از برگزاری نخستین حراج الکترونیکی سامانه سازمان اموال تملیکی در ۱۱ دی‌ماه خبر داد و گفت: شرکت کنندگان اول دی‌ماه می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

به گزارش کافه اقتصاد از مرکز رسانه قوه قضاییه، نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از رونمایی از سامانه «حراج الکترونیکی سازمان اموال تملیکی» خبر داد و گفت: صبح امروز(یکشنبه) با حضور وزیر اقتصاد در یکی از انبارهای مربوط به اموال تملیکی تهران این سامانه رونمایی شد.

قاسم رسولی فاضل خاطرنشان کرد: از زمان ورود به موضوع حراج‌ها رد سازمان اموال تملیکی، با توجه به اینکه در حراج حضوری شائبه‌هایی وجود داشت، تاکید کردیم که باید به‌صورت الکترونیکی برگزار شود.

وی یادآور شد: در پی بازدید ریاست قوه قضاییه از انبارهای اموال تملیکی و تاکیدات ایشان این موضوع بار دیگر جدیت پیدا کرد و با توجه به پیگیری‌های نمایندگان قوه قضاییه در سازمان اموال تملیکی در نهایت عملیاتی شد.

نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اضافه کرد: عملیات اجرایی این سامانه برای اولین حراج الکترونیک و فرایند روزانه بودن آن انجام خواهد شد و مردم می‌توانند از همین امروز در سامانه شروع به ثبت نام کنند.

وی گفت: تاکنون حراج‌ها به‌صورت حضوری برگزار می‌شد اما از این پس حراج حضوری نخواهیم داشت و همه حراج‌ها باید به‌صورت الکترونیکی برگزار شود.

قاسم رسولی فاضل نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی دوم آذر سال جاری با بیان اینکه باید هفته‌ای یک حراج برگزار شود، افزود: حراج‌ها باید از حضوری به الکترونیک تبدیل شود. در حراج الکترونیک شاهد استقبال بیشتری از سوی افراد مختلف خواهیم بود و دایره وسیع‌تری را دربرخواهد گرفت.

وی اظهارداشت: حراج الکترونیکی نیازمند کیف پول الکترونیکی است این کار باید با همکاری بانک مرکزی صورت گیرد وزیر اقتصاد در این زمینه دستورات لازم را به بانک مرکزی داده است و منتظر افزایش سقف کیف پول الکترونیکی از ۵۰ میلیون تومان به یک میلیارد تومان هستیم. با تبدیل حراج حضوری به حراج الکترونیک و از هفتگی به صورت روزانه ظرف مدت ۶ ماه تا یک سال دیگر شاهد این حجم انبوه از کالاها در سازمان اموال تملیکی نخواهیم بود.

نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی درباره تعیین تکلیف خودروهای توقیفی در سازمان اموال تملیکی گفت: برای تعیین تکلیف این خودروها باید جلسه‌ای در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شود تا در این مورد تصمیم گیری شود. اگر این ستاد تعیین تکلیف این کالاها را در صلاحیت و وظایف خود ندانست این موضوع باید در هیئت دولت مطرح و در آن جا تصمیم گیری شود.

 

نخستین حراج الکترونیکی اموال تملیکی ۱۱ دی‌ماه برگزار می‌شود

«سید احسان خاندوزی» روز یکشنبه در آیین رونمایی از سامانه حراج سازمان اموال تملیکی، اظهارداشت: این سامانه برخط ظرفیت حضور بیش از ۱۰ هزار نفر را دارد.

وی با بیان اینکه سامانه الکترونیک حراج باعث تسریع در فروش اموال تملیکی می شود، گفت: فروش اموال تملیکی بعد از مراحل قضایی و تعزیراتی زمان زیادی می‌برد که بعد از بازدید مقامات از انبارهای تملیکی، تسریع در فروش و تاکید بر مساله انبارداری مورد تاکید قرار گرفت.

خاندوزی افزود: بسیاری از کالاها از سال‌های ۹۳ و ۹۴ تاکنون در انبارها انباشت شده‌اند که اصلاح روش‌های موجود و تسریع در فروش با راه‌اندازی سامانه حراج اموال تملیکی یکی از شیوه‌های رفع این معضل است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه در برخی موارد، حراج‌های حضوری مورد نقد قرار گرفته است، گفت: شبهاتی از جمله ایجاد رانت و انحصار در خصوص حراج‌های حضوری مطرح شده است که راه‌اندازی سامانه الکترونیکی حراج باعث ایجاد فضایی شفاف با قدرت رقابت برابر می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری حراج‌های الکترونیکی به وصول درآمد دولت نیز کمک کرده و بستر حضور چند هزار نفری مردم از همه نقاط کشور را در حراج الکترونیکی فراهم می‌کند.

خاندوزی ابراز اضافه کرد: امیدواریم راه‌اندازی این سامانه شروعی برای ارتقای سازمان اموال تملیکی و تسریع در روند فروش اموال باشد.

سامانه حراج الکترونیک سازمان اموال تملیکی امروز(یکشنبه- ۲۸ آذرماه) با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.