رئیس جمهور نخستین هدف لایحه بودجه ۱۴۰۱ را ثبات اقتصادی دانست و تاکید کرد: اقتصادمان باید از ثبات بهره‌مند باشد تا تولید کنندگان، مصرف کنندگان و بازار بتوانند اطمینان داشته باشند.

به گزارش کافه اقتصاد ، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تشریح برخی از ویژگی‌های لایحه بودجه و تمایز آن با بودجه سنوات قبل اظهار کرد: از همکاران خود در دولت، همه وزیران و به ویژه سازمان برنامه و بودجه که برای لایحه بودجه تلاش کردند که در وقت مقرر تقدیم مجلس شود، تشکر می‌کنم و امیدوارم که نمایندگان مجلس در صحن و کمیسیون ها بر غنای آن بیفزایند و بودجه ای که در شان و گره گشای مشکلات کشور باشد ارائه شود.

ثبات اقتصادی؛ نخستین هدف بودجه ۱۴۰۱ 

رئیس جمهور نخستین هدف لایحه بودجه ۱۴۰۱ را ثبات اقتصادی دانست و تاکید کرد: اقتصادمان باید از ثبات بهره‌مند باشد تا تولید کنندگان، مصرف کنندگان و بازار بتوانند اطمینان داشته باشند.

آقای رئیسی در سخنانش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هنگام تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور افزود: لازمه ثبات اقتصادی این است که بودجه‌ای ارائه کنیم که کسری نداشته باشد، زیرا اگر کسری داشته باشد ریشه بسیاری از مشکلات در کشور خواهد شد.

وی، انضباط بانک‌ها را دومین ویژگی لایحه بودجه سال آینده دانست و گفت: بانک‌ها به ویژه بانک مرکزی باید منضبط اداره شوند؛ ما بر انضباط در نظام پولی و مالی کشور به خصوص انضباط در بانک‌ها تاکید داریم.

آقای رئیسی تاکید کرد: در این بودجه استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز ما تلقی می‌شود و برنامه این است که این اتفاق نیفتد، چون مشکلات جدی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور افزود: در این چارچوب در چند ماه نخست دولت سیزدهم تلاش مان این بود که بتوانیم کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کنیم که این سیاست آثارش را در کاهش وضع تورمی نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: اینکه تا کی نرخ تورم به مرحله یک رقمی برسد باید تلاش کنیم، اما این امید را داریم که تورم دو رقمی کنونی که خاطر مردم، فعالان اقتصادی و همگان را نگران کرده است حداقل به تورم کاهشی تبدیل شود و به شرایط مناسب برسد.

رئیس جمهور گفت: ما این را دور از نظر نمی‌دانیم که با لایحه بودجه‌ای که ارائه کردیم این هدف تحقق یابد.

آقای رئیسی افزود: منتهی این بودجه نگاه ملی می‌طلبد اگر نگاه بخشی به آن شود و سازمان ها، دستگاه‌های مختلف و نمایندگان عزیز به طور بخشی بخواهند به آن نگاه کنند این هدف تحقق نمی‌یابد.

وی تاکید کرد: برای این که رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف گیری و محقق شود باید نگاه کاملاً ملی به لایحه بودجه داشته باشیم.

قبلا اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند 

رئیس جمهور گفت: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می‌داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و بی توجهی به ظرفیت‌های داخل منجر به مشکلات اقتصادی شده بود.

آقای رئیسی در بیان ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با اشاره به اجرای اصل ۵۲ قانون اساسی با قدردانی از کارشناسانی که تلاش کردند لایحه بودجه در وقت مقرر تقدیم مجلس شود، افزود: امیدوارم با همه دقت نظری که نمایندگان محترم مجلس در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن مجلس دارند، بر غنای این لایحه و تبصره‌های بودجه بیفزایند تا انشاءالله بودجه‌ای که در شان مردم ایران و گره گشای مسائل کشور به ویژه مسائل مالی و اقتصادی باشد ارائه شود.

رئیس جمهور گفت: در سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی به برکت مجاهدت‌های مردان و زنان در جای جای کشور در جهت توسعه یافتگی، مسئله آب، برق، گاز، حوزه‌های آموزشی و آموزش عالی و در حوزه‌های کشاورزی و صنعت و معدن کار بسیاری شده است.

وی افزود:، اما با همه اقداماتی که برای توسعه یافتگی در شهر و روستا و در جای جای کشور شده که باید تاکنون از همه خدماتی که شده است متشکر بود، اما ما با مشکلات جدی مواجه هستیم.

رئیس جمهور گفت: هم در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمندیم یک حرکت جهادی و برنامه‌ای داشته باشیم که بتواند پیش روی همه دولتمردان و مسئولان باشد و با یک برنامه دقیق کار‌هایی انجام شود تا مشکلات را از پیش پای مردم بردارد.

آقای رئیسی افزود: علاوه بر تاکیدات مقام معظم رهبری، اصلاح ساختار بودجه، ارتقاء سرمایه گذاری و اشتغال که از خواسته‌های اصلی مردم در سفر‌های استانی است، اصلاح نظام بانکی و بهبود فضای کسب و کار مورد تاکید همگان بوده و هست.

وی گفت: ما در آسیب شناسی‌های اقتصادی وقتی به شرایط نگاه می‌کنیم می‌بینیم رشد اقتصادی کاهنده را در کشور داریم بی ثباتی اقتصاد و تورم فزاینده را شاهد هستیم نامتوازن بودن توسعه در سرزمین و در نهایت کیفیت نامناسب بودجه ریزی را شاهدیم.

آقای رئیسی افزود: این‌ها اقتضا می‌کند که یک بازنگاهی به آنچه انجام شده و برنامه ریزی برای آنچه که باید انجام شود داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می‌داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و کاری که می‌شد با استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور به ویژه نیروی انسانی و ذخائر ارزشمند انجام داد با این رویکرد منجر به مشکلات جدی اقتصادی شده بود.

وی تصریح کرد: جذب سرمایه گذاری به میزان استهلاک نمی‌رسد و رشد اقتصادی در حد ۴ دهم درصد و افزایش ده برابری هزینه‌ها مردم، نمایندگان و همه کسانی که این شرایط را می‌بینند و دغدغه شرایط مردم را دارند رنج می‌دهد.

بنای لایحه بودجه، پاسخگو کردن دستگاه‌ها 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رشد ۸ درصدی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است، گفت: بنای لایحه بودجه پاسخگو و مسئولیت پذیر کردن دستگاه هاست.

آقای رئیسی افزود: رشد ۸ درصدی با افزایش ۳ و نیم درصدی بهره وری و ۴ و نیم درصدی سرمایه گذاری امکان پذیر است.

رئیس جمهور با اشاره به این که این هدف با کار و تلاش و برنامه ریزی محقق می‌شود، اظهار داشت: در این بودجه هدف دوم تضمین رشد اقتصادی است.

وی گفت: عدالت در توزیع ظرفیت‌ها و امکانات در کشور هدف سوم است. توزیع ما ناعادلانه است و باید متوازن شود. طبیعتاً اینجا مسئله آمایش سرزمین و محور بودن عدالت بسیار مهم است.رئیس جمهور با تاکید بر این که توسعه در بخش‌های مختلف باید متوازن باشد، افزود: این‌ها سه نکته درباره بودجه تقنینی بود.

آقای رئیسی با اشاره به این که اساس این بودجه برنامه محوری است، گفت: سعی شده بودجه ساده، قابل فهم، نظارت پذیر، نتیجه گرا و کمک کننده به رشد و ثبات اقتصادی باشد؛ بنای بودجه این است که به مسئولان در استان و در وزارتخانه‌ها اختیار بدهد و آن‌ها را نسبت به بودجه مسئولیت پذیر و پاسخگو کند.

رئیس جمهور با بیان این که در برخی از حوزه‌ها مثل فرهنگ، رفع آسیب‌های اجتماعی و رشد اقتصادی دستگاه‌ها پاسخگو نیستند و عملکرد قابل ارزیابی نیست، افزود: اگر مسئولیت به دستگاه‌ها محول شود عملکرد قابل ارزیابی خواهد بود.

وی ادامه داد: پیش بینی سامانه یکپارچه مدیریت مالی بخش عمومی به نحوی که بودجه در بستری واحد و نظارت پذیر و با شناسه مشخص به دست ذینفع نهایی برسد از مشخصات این بودجه است؛ همچنین عادلانه کردن پرداخت‌های پرسنلی مورد توجه بوده است.

رئیس جمهور در این باره تاکید کرد: یکی از نکاتی که رنج می‌دهد این است که یک نظام ناعادلانه پرداخت را می‌بینیم؛ این باید به یک نظام عادلانه تبدیل شود به نحوی که افزایش حقوق طبقات پایین و محدود کردن حقوق طبقات بالا را داشته باشیم.

آقای رئیسی همچنین از کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های دولت به غیر از حقوق خبر داد.

تعیین اهداف رشد اقتصادی برای بخش‌ها واستان‌ها 

رئیس جمهور گفت: تعیین اهداف رشد اقتصادی برای بخش‌ها واستان‌ها وتعیین سهم هرشهرستان و مسئولیت پذیر کردن وزرا و استانداران برای تحقق رشد اقتصادی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ دیده شده است.

آقای رئیسی در ادامه سخنانش در مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح ساختار بودجه گفت: دراین بودجه کاهش کسری تراز عملیاتی از ۴۶۴ هزارمیلیارد تومان به ۲۷۱ هزار میلیارد تومان رسیده همچنین کاهش خالص استقراض دولت از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان به ۴۷ هزارمیلیارد تومان و کاهش خالص استقراض دولت از بازار سرمایه به منفی ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش و نسبت مالیات به تولید ناخالص از پنج و چهار دهم درصد به شش و نه دهم درصد رسیده است.
وی افزود:کاهش رشد هزینه دولت از ۱۰۴ درصد در قانون بودجه سال جاری به پنج درصد در لایحه بودجه سال آینده رسیده که این از مشخصه‌های این لایحه بودجه و قابل توجه است همچنین دقت شده تا آن اتفاقی که باید دررابطه با رشد اقتصادی بیفتد دیده شود.

رئیس جمهور با اشاره به مسئله تولید و اشتغال خاطرنشان کرد: امسال سال حمایت از تولید است و موضوع همه استان‌ها مسئله بیکاری است. تولید و اشتغال، محور است و تعیین اهداف رشد اقتصادی برای بخش‌ها واستان‌ها وتعیین سهم هرشهرستان و مسئولیت پذیر کردن وزرا و استانداران برای تحقق رشد اقتصادی دیده شده است.

وی افزود: تبدیل صندوق کارآفرینی به صندوق عدالت و پیشرفت و تشکیل صندوق‌های استانی و نیز اجازه به استان‌ها برای وازیر درآمد مالیاتی و فروش اموال مازاد دولتی و بهره مالکانه از معادن از دیگر برنامه‌های بودجه سال آینده است و این صندوق استانی می‌تواند زمینه جلب مشارکت را در بخش خصوصی و نهاد‌های عمومی فراهم کند و می‌تواند در جهت افزایش تولید و اشتغال در استان‌ها باشد.

رئیس جمهور گفت:این نگرانی که نمایندگان در نامه‌ها می‌نویسند درباره اشتغال و اینکه چگونه پروژه‌های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم اینجا کار شورای برنامه ریزی استان است که اولویت سنجی کند و ما پروژه نیمه تمام در کشور خیلی داریم و باید با اولویت بودجه اختصاص پیدا کند.

وی افزود: کاهش ۵ واحد درصد ارز واحد‌های تولیدی در برنامه حمایت از تولید پیش بینی شده و کاهش ۵ واحد درصد از واحد‌های صنفی آسیب دیده از کرونا نیز در برنامه قرار گرفته همچنین تقویت منابع صندوق پشتوانه محکمی برای مدیریت نوسانات بورس نیز از جمله برنامه هاست.

رئیس جمهور تلاش برای مدیریت نقدینگی را نکته مهم دیگر بودجه سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت: باید نقدینگی مدیریت شود و تلاش شده برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های دولت به نظام بانکی و دست در جیب مردم کردن در برنامه ۱۴۰۱ کاملا مدیریت شود.