سازمان هواشناسی کشور نسبت بارش باران و برف، وزش باد و کاهش محسوس دما حاصل از فعالیت سامانه بارشی هشدار داد.

بر اساس هشدار سطح زرد سازمان هواشناسی کشور سامانه نفوذ و فعالیت سامانه بارشی از بعدازظهر جمعه تا دوشنبه موجب بارش باران و برف، وزش باد، کاهش محسوس دما، در گردنه‌ها و نواحی کوهستانی کولاک برف و مه، در مناطق جنوبی رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ می‌شود.

این سامانه روز جمعه گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی را در بر می‌گیرد.

گستره بارش‌ها روز شنبه به شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، البرز، شمال تهران، ارتفاعات سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان و هرمزگان می‌رسد.

آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، ارتفاعات خوزستان، قم، قزوین، زنجان، تهران، شمال و غرب سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز روز یکشنبه با این شرایط جوی همراه می‌شوند.

سامانه بارشی روز دوشنبه به شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان می‌رسد.

احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه آلودگی، وزش باد و کولاک برف، کاهش محسوس دما و احتمال یخ زنی سطح جاده‌ها در نواحی سردسیر، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها و احتمال خسارت به سازه‌های موقت نیز در اثر بارش‌ها پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی کشور به عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر توصیه کرده است.

لزوم محکم سازی سازه‌های موقت و موکب‌های برپا شده در روزهای بارانی

آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد و احتیاط در رانندگی، همچنین محکم سازی سازه‌های موقت به ویژه موکب‌های برپا شده در این شرایط جوی ضروری است.