وزیر امور خارجه از توافق با همتای ترکیه‌ای برای تدوین نقشه راه همکاری‌های بلند مدت ایران و ترکیه خبر داد و ابراز امیدواری کرد این سند در جریان سفر آتی رییس جمهوری ترکیه به ایران به امضا برسد.

به گزارش کافه اقتصاد ، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه امروز دوشنبه ۲۴ آبان به دعوت حسین امیرعبداللهیان در چارچوب سفری رسمی وارد ایران شد و با همتای خود و ریاست جمهوری دیدار و گفت و گو کرد .

حسین امیر عبداللهیان در نشست خبری مشترک با مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه با خوش آمد گویی به همتای خود اظهار کرد: در دیدار امروز در زمینه گفت و گوهای کارشناسی توسط دیپلمات‌های دو طرف به منظور تدوین یک نقشه راه جدید در راستای همکاری‌های بلند مدت تهران و آنکارا توافق کردیم و امیدوار هستیم در سفری که در آینده جناب آقای اردوغان رئیس‌جمهور محترم ترکیه به تهران خواهند داشت، بتوانیم سند نقشه راه همکاری‌های بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم.

وی اضافه کرد: توافق کردیم در این زمینه گفت و گوهای دیپلماتیک را شروع کنیم و امیدوار هستیم در جریان سفر آینده و پیش روی عالیجناب اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه به تهران این سند در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا برسد.

امیرعبداللهیان گفت: در دیدار امروز گفت و گوهای مفیدی درخصوص توسعه مناسبات دو کشور و در راستای همکاری‌های بلند مدت تهران و آنکارا توافقاتی داشتیم.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در دیدار امروز درباره مسائل متنوع بین المللی و منطقه ای گفت و گوی خوبی با تمرکز بر تحولات افغانستان داشتیم و بر ثبات امنیت غرب آسیا تاکید کردیم.

وی با بیان اینکه هر دو دولت در تهران و آنکارا دولت‌های عمل گرایی هستند، گفت: امیدواریم به سرعت موانع تجاری موجود را برطرف کنیم. در جلسه امروز هم به مکانیسم‌های مشترک در سرعت بخشیدن توسعه روابط دو جانبه رسیدیم.

وزیرخارجه ادامه داد: ظرفیت های فراوان درعین حال موانعی برای تجارت دو کشور وجود دارد که قرار شد اقدامات لازم برای رفع این موانع انجام شود.

امیرعبداللهیان روابط ایران و ترکیه را دوستانه، تاریخی و صمیمانه خواند و گفت: در نشست امروز تسهیل تردد ترانزیتی و موضوعات کنسولی را مورد توجه ویژه داریم و برای شتاب بخشیدن به این همکاری‌ها مانع جدی مشاهده نمی‌کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مشکلات روابط ایران و ترکیه عمدتا تحت تاثیر شرایط کرونایی حاکم بر جهان است، گفت: مایلم با خرسندی اعلام کنم حتی در این شرایط هم توانستیم روابط را ادامه دهیم.

امیرعبداللهیان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های سه جانبه (با توجه به گشایش کریدور تراتزینی ترکیه و امارات از طریق ایران) گفت: همکاری‌های سه جانبه و چند جانبه را با توجه به ظرفیت‌های موجود در منطقه مورد توجه قرار می‌دهیم.

وی افزود: در مورد مسائل منطقه اتفاق نظر فراوانی بین ایران و ترکیه وجود دارد و در جریان گفت‌وگوهای امروز هم این اتفاق نظرها را داشتیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به بحران یمن ابراز امیدواری کرد: جنگ خانمان‌سوز یمن هر چه زودتر پایان یابد و زودتر شاهد اتمام محاصره انسانی اعمال شده علیه این کشور مسلمان باشیم.

این مقام عالی دیپلماسی ایران درباره تحولات لبنان هم گفت: تحولات لبنان را با جدیت و نگرانی دنبال می‌کنیم. نگران اتفاقی هستیم که در عرصه دیپلماتیک و تعطیلی برخی از سفارتخانه‌های عربی در این کشور روی داده است و به سیاست‌های خود به حمایت از لبنان ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: امروز با آقای چاوش اوغلو به طور مشترک اقدام تروریستی انجام شده علیه نخست وزیرعراق را محکوم کردیم. امیدواریم در سایه انتخابات برگزار شده در عراق هر چه زودتر دولت و پارلمان جدید در این کشور همسایه شکل بگیرد و ثبات در عراق ایجاد شود.

وی با بیان اینکه با جدیت موضع تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را دنبال می کنیم، درباره سفر امروز کاظمی قمی به کابل گفت: تشویق همه طرف‌ها به تشکیل دولت فراگیر از اهداف از سفر نماینده ویژه ایران در امور افغانستان به این کشور است.

وزیرامورخارجه ترکیه از رشد ۷۱ درصدی روابط تجاری ایران و ترکیه خبر داد

مولود چاوش اوغلو روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران با زلزله زدگان استان هرمزگان ابراز همدردی کرد و گفت: ترکیه همواره در کنار ایران برادر بوده و آماده ارائه هر نوع خدماتی است.

وزیرامورخارجه ترکیه با اشاره به اظهارات امیرعبداللهیان مبنی بر بازبینی روابط دو طرف در همه حوزه ها اظهار کرد: امروز با برادر حسین و بین هیات‌های دو طرف در خصوص آماده سازی زمینه برگزاری هفتمین شورای عالی همکاری دو کشور صحبت کردیم و براساس پیشنهاد طرف ایرانی مقرر شد نقشه راه همکاری بلندمدت بین دو کشور آماده شده و در حاشیه نشست شورای همکاری به امضا برسد.

چاوش اوغلو با بیان این که اسناد زیادی دیگری است که امیدواریم بتوانیم در حاشیه اجلاس سران آنها را امضا کنیم، مبارزه با قاچاق، مهاجرت غیرقانونی و مسایل مرزی را از موضوعات این اسناد عنوان کرد.

وی گفت: متاسفانه در دوران کرونا در حوزه روابط اقتصادی کاهش داشتیم اما در سال جاری در این زمینه ۷۱ درصد رشد داشتیم. این رقم اگر چه امیدوار کننده است اما از اهدافی که مشخص کردیم خیلی دور هستیم که باید در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشیم.

وزیر امورخارجه ترکیه افزود: در نشست امروز گسترش چارچوب حوزه تجارت ترجیحی بین دو کشور را بررسی کردیم و تلاش می‌کنیم که این مذاکرات به نتیجه برسد.

چاوش اوغلو در ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ظالمانه و نادرست ارزیابی کرد وگفت: همواره این موضوع را به زبان آورده ایم که کسانی که از طرف برجام خارج شدند باید به این چارچوب برگردند و تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را بردارند.

وی ضمن ابراز خرسندی از آغاز مجدد مذاکرات گفت: امیدوارم این مذاکرات به نتیجه مثبت برسد نه صرفا برای مسایل اقتصادی که از جهت ثبات منطقه ای هم به نتیجه رسیدن آن مثبت خواهد بود.

وزیر امورخارجه ترکیه با تاکید بر این که همکاری دو کشور نه فقط در مسائل دو جانبه بلکه در مسائل منطقه ای هم دارای اهمیت است، گفت: برای همکاری با ایران در بحث افغانستان، عراق، ‌ثبات در منطقه قفقاز جنوبی، یمن و چارچوب همکاری ۳+۳ که برای قفقاز جنوبی پیش بینی شده، آماده همکاری هستیم.

چاوش اوغلو گفت: درخصوص عراق طرفدار ثبات آن هستیم و بار دیگر حمله‌ هفته گذشته به نخست وزیر عراق را محکوم کردیم.

وی افزود: در خصوص سوریه امیدواریم بتوانیم نشست‌هایی در سطوح عالی برگزار کنیم. درباره ثبات در افغانستان هم با ایران دیدگاه مشترکی داریم.

وزیرامورخارجه ترکیه با بیان این که در مسائل منطقه ای دیدگاه‌های ما با ایران همپوشانی زیادی دارد، ادامه داد: نگران وضعیت افغانستان و مباحث انسانی آن کشور هستیم و معتقدیم ایجاد حکومت فراگیر می‌تواند راه حل مشکلات این کشور باشد.

چاوش اوغلو حملات تروریستی اخیر داعش در افعغانستان را محکوم کرد و گفت: آماده همکاری در خصوص افغانستان هستیم.

وی با بیان اینکه به دنبال توسعه همکاری‌های بین المللی با ایران هستیم، ‌ افزود: دیدار امروز شتاب بیشتری را برای روابط بین دو کشور همه در حوزه منطقه‌ای و هم در حوزه بین‌المللی خواهد داد.

وزیر امورخارجه ترکیه با قرائت شعر سهراب سپهری به نام “خانه دوست کجاست” گفت: من همواره خانه دوست را در تهران می بینیم و بار دیگر می‌خواهم بگویم که ایران را خانه خود احساس کردم و تشکر می‌کنم.