رئیس سازمان انرژی اتمی: نیروگاه بوشهر که از دهم مهرماه به دلیل اورهال از مدار خارج شده بود، طبق برنامه‌، دهم دی ماه به مدار باز می‌گردد.

به گزارش کافه اقتصاد ، آقای محمد اسلامی در همایش استفاده از پرتو در بخش کشاورزی افزود: نیروگاه بوشهر تا دهم مهرماه, ۵۲ میلیارد وات برق به شبکه داده و از همان تاریخ به اورهال رفته و طبق برنامه از دهم دی ماه دوباره به مدار باز می‌گردد.

در ساخت نیروگاه دوم و سوم، عقب ماندگی‌هایی وجود دارد که امیدواریم با تامین منابع مالی این عقب ماندگی‌ها جبران شود.

وی گفت: روابط ما با آژانس انرژی هسته‌ای بر اساس قوانین اساسنامه آژانس و پیمان NPT است و در چارچوب همین قوانین روابط ما ادامه دارد و در تعامل هستیم و آژانس هم تعامل را طبق قوانین انجام می‌دهد و موارد منتشر شده غالبا عملیات روانی و مباحث سیاسی است.

آقای اسلامی افزود: طرف مقابل، توسعه علمی و فناوری ایران را بر نمی‌تابد و با اتهام زنی و جوسازی می‌خواهد اینگونه القا کند که انرژی هسته‌ای ایران هدف صلح آمیز ندارد و بیشتر از همه رژیم صهیونیستی به این اتهامات دامن می‌زند، اما ما راه خودمان را در راه توسعه انرژی صلح آمیز هسته‌ای ادامه می‌دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نیروگاه کرج و سایر موارد برجام خارج از پادمان است و کشور‌های مقابل به برجام پایبند نماندند دلیلی هم ندارد که به ما فشار بیاورند که به برجام فشار بیاوریم و ما در چارچوب پادمان NPT عمل می‌کنیم و هیچ چیز غیر از این دو را قبول نداریم.

وی افزود: نیروگاه کرج و موارد ادعایی به هم پیوسته اند و ما در حال حاضر در این خصوص در حال مذاکره هستیم و پاسخ‌هایی داده شده است اگر قرار است برجام عملیاتی شود باید همه طرفین به مفاد آن پایبند باشند نه اینکه تنها ایران متعهد به اجرای آن باشد.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما