حضور گردشگران خارجی در شرایط کرونایی در ایران بر اساس شیوه نامه ابلاغی رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

به گزارش کافه اقتصاد ،با شروع پاندمی کرونا تمام برنامه‌ها بهم خورد؛ بسیاری معتقدند اصلی‌ترین بیمارِ کرونا گردشگری بود در بسیاری از مقاصد، گردشگری به صفر رسید حالا پس از حدود یک سال و نیم از این پاندمی برخی از کشورها آماده پذیرش گردشگر البته با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی می شوند. ایران نیز پیش از این اعلام کرد از ابتدای آبان امکان ورود گردشگر خارجی به کشور میسر می‌شود.

بر این اساس گردشگرانی که دو دُز واکسن کرونا زده‌ و گواهی منفی PCR داشته باشند می‌توانند ویزای گردشگری دریافت کرده و به ایران سفر کنند.

طبق دستورالعمل  اعلامی از سوی  وزارت گردشگری «در چارچوب رعایت بهداشت عمومی و سلامت جامعه، با توجه به اثرات مثبت گردشگری بر اقتصاد کشور، کارآفرینی، ایجاد اشتغال و برای حفظ بازارهای هدف گردشگری، احیای کسب و کارهای آسیب‌دیده این بخش و در عین حال، حفظ سلامت شهروندان و با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و هم‌اندیشی با دستگاه‌های متولی مطابق با مصوبات هشتاد و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا» تهیه شده است.

ستاد ملی کرونا پس از حدود ۲۰ ماه توقف ویزای گردشگری ایران سرانجام در جلسه یادشده ستاد ملی کرونا به ازسرگیری صدور ویزا رأی مثبت داد.

مطابق ضوابط کلی این دستورالعمل، ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم مسافری (گروهی و انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی از/به مرزهای زمینی همانند مرزهای هوایی با ارائه کارت واکسن، ‌آزمایش PCR منفی و رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مورد تایید وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی از اول آبان‌ماه امسال بدون مانع است.

نخستین گروه گردشگری خارجی پس از لغو ممنوعیت ۱۳ آبان ماه به ایران آمدند ، تاکنون گردشگرانی از روسیه و فرانسه وارد ایران شدند.