سازمان هواشناسی برای رگبار باران، تگرگ و وزش باد شدید در استان‌های آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان هشدار نارنجی صادر کرد.

بر اساس هشدار نارنجی سازمان هواشناسی کشور، امروز( جمعه) آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان را رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید فرا می‌گیرد.

این وضعیت جوی پیامدهایی از جمله اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی را به دنبال دارد.

صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی و احتمال ریزش سنگ در گردنه‌ها از دیگر مخاطرات این سامانه است.

سازمان هواشناسی به پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از پروازهای ورزشی و تفریحی، بالگرد و هواپیماهای سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی توصیه کرده است.

لازم است دامداران از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.

اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها به ویژه در نواحی سردسیر، کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی ضرورت دارد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی