رئیس جمهوری چین در مراسم افتتاحیه کنفرانس کارگروه چین- آفریقا اعلام کرد، در کنار ۹ برنامه همکاری مشترک با آفریقا در آینده؛ ۱ میلیارد دُز واکسن کرونا اضافی نیز برای آفریقا تامین می‌کند.

به گزارش کافه اقتصاد ، « شی جین پینگ » رئیس جمهوری چین در سخنرانی مراسم افتتاحیه کنفرانس ۸ وزارتخانه ای کارگروه چین- آفریقا ( FOCAC ) گفت: « من باور دارم تلاش های عینی چین و آفریقا به موفقیت آمیز بودن این کنفرانس می انجامد و موجب تحکیم قدرت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون چینی و آفریقایی در راه رسیدن به مرحله ای بالاتر و آینده ای بهتر می شود. »

کنفرانس ۸ وزارتخانه‌ای کارگروه چین- آفریقا ( FOCAC ) در روزهای ۲۹ و ۳۰ نوامبر ( ۸ و ۹ آذر ) در « داکار » پایتخت « سنگال » برگزار می شود. قرار است اجرای پروژه ها و نتایج آنها که در اجلاس ۲۰۱۸ همین کارگروه در پکن مطرح شده بود، مورد ارزیابی قرار گیرد و چشم انداز همکاری های آینده میان چین و آفریقا بررسی شود.

رئیس جمهوری چین درباره همبستگی برای گذر از همه گیری ویروس کرونا نیز گفت: برای کمک به اتحادیه آفریقا تا دستیابی به هدف واکسیناسیون ۶۰ درصدی جمعیت خود تا سال ۲۰۲۲، این کشور ۱ میلیارد دُز واکسن دیگر را برای کشورهای این قاره تامین می کند که شامل ۶۰۰ میلیون دُز اهدایی و ۴۰۰ میلیون دُز دیگر در قالب تولید مشترک شرکت های داروسازی چینی با شرکت های مرتبط در کشورهای آفریقایی می باشد.

« شی جین پینگ » در ادامه افزود: به علاوه چین ۱۰ پروژه بهداشتی و پزشکی دیگر را برای کشورهای آفریقایی اجرا خواهد کرد و هزار و ۵۰۰ نفر در بخش کادر درمان و کارشناس بهداشت به آفریقا خواهد فرستاد.

این در حالی است که تا ۱۲ نوامبر ( ۲۱ آبان ) چین بیش از ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا برای بیش از ۱۱۰ کشور و سازمان از جمله ۵۰ کشور آفریقایی و کمیسیون اتحادیه آفریقا تامین کرده است. همچنین شرکت های چینی فعالانه برای تولید واکسن مشترک در آفریقا و شرکت های محلی در این قاره تلاش می کنند. چین در حال حاضر بزرگترین تامین کننده واکسن برای آفریقاست.

در ادامه این کنفرانس رئیس جمهوری چین ابراز امیدواری کرد، همکاری های مشترک در آینده به توسعه تجارت و سرمایه گذاری در آفریقا منجر شود و از تجارب مشترک برای کاهش فقر و بهبود همکاری در زمینه ارزهای دیجیتالی در اقتصاد استفاده شود.

وی در ادامه از حمایت کارآفرینان جوان و توسعه شرکت های کوچک و متوسط در این قاره خبر داد و خاطر نشان کرد چین آمادگی برای همکاری نزدیک جهت اجرای ۹ پروژه و برنامه که شامل برنامه پزشکی و بهداشتی، برنامه کاهش فقر، برنامه توسعه کشاورزی، برنامه توسعه سرمایه گذاری، برنامه نوآوری دیجیتالی، برنامه توسعه سبز، برنامه ساخت و ساز ساختمانی، برنامه تبادل فرهنگی و برنامه امنیت و صلح را دارد.

چین به مدت ۱۲ سال و از سال ۲۰۰۹ بزرگترین شریک تجاری کشورهای آفریقایی می باشد و سهم تجارت آفریقا با چین در حال افزایش است و در سال ۲۰۲۰ به ۲۱ درصد افزایش یافته است.

در اجلاس کنفرانس ۸ وزارتخانه ای کارگروه چین- آفریقا ( FOCAC ) که در سال ۲۰۱۸ در پکن برگزار شد، دو طرف تصمیم به ساختن آینده ای قوی تر در جوامع آفریقایی چینی گرفتند و همکاری های مشترک را به عصری تازه هدایت کردند. در اجلاس کنونی علاوه بر تلاش برای تحقق پروژه های پیشین، مبارزه با همه گیری ویروس کرونا نیز یکی از محورهای مهم این گفت و گوها می باشد.

« وو جیانگ هااو » دستیار وزیر امور خارجه چین نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت، چین بزرگترین کشور در حال توسعه است و در آفریقا که قاره ای با بیشترین کشور در حال توسعه است می توان تجربیات و چالش های مشابهی برای توسعه یافت. چین و کشورهای آفریقایی منافع مشترک بسیاری دارند و می توانند همکاری عملگرایانه با یکدیگر داشته باشند.

  • منبع خبر : ایرنا