دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند که جهان شاهد انواع جدیدی از ویروس کرونا خواهد بود؛ چراکه ویروس‌ها دائما جهش می‌یابند.

به گزارش کافه اقتصاد ، ویروس بسیار جهش‌یافته کرونا که نام «اومیکرون» به خود گرفته است، حالا سر تیتر خبرهای دنیا است. همزمان با اعلام اینکه ممکن است این سویه در برابر واکسن‌ها مقاوم باشد، خبرهای ترسناک دیگری هم منتشر می‌شود .این سوال مطرح شده است که آیا اومیکرون، در حال چرخش در دنیا است و کار از کار گذشته است. این سوال زمانی مطرح شد که دانشمندان متوجه شدند، زنی که حامل این ویروس بوده و اصالتا بلژیکی است و واکسن نزده به دو کشور مصر و ترکیه سفر کرده است. افزون بر این، خبر می‌رسد از نمونه‌هایی که حامل این ویروس بودند، کسانی یافت شدند که دو دز واکسن زده بودند و این ترس به‌وجود آمده است که شاید این ویروسی که بیش از ۳۰ بار جهش داشته است، واکسن‌گریز باشد و دنیا را به نقطه صفر برگرداند. همزمان با انتشار این اخبار ترسناک، سویه اومیکرون، در آلمان، بلژیک و ایتالیا هم دیده شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بریتانیا، آلمان و ایتالیا موارد ابتلا به این ویروس را در کشورهایشان تایید می‌کنند؛ درحالی‌که سایر کشورها به موارد خود مشکوک هستند. هرج و مرج در فرودگاه هلند نمونه‌ای از واکنش پراکنده به این سویه جدید در سراسر اروپا بود. در این شرایط دانشمندان برای مطالعه سویه جدید از ویروس کرونا به رقابت پرداخته‌اند؛ زیرا موارد متعددی در اروپا مشاهده شده و دولت‌های سراسر جهان محدودیت‌های مسافرتی را برای منطقه آفریقای جنوبی در نظر گرفته‌اند؛ زیرا برای اولین‌بار این‌گونه در کشورهای جنوبی فاره آفریقا دیده شده و این انتقاد مطرح شده که قاره سیاه متحمل خساراتی شده که ناشی از سیاست‌های وحشتناک کشورهای غربی در قبال کرونا است.

اومیکرون گونه جدیدی از ویروس کرونا

برای اولین‌بار در بوتسوانا شناسایی شده است و حالا پس از شناسایی موارد ابتلا در بریتانیا، آلمان، ایتالیا و بلژیک، اروپا را در حالت هشدار قرار داده است. همزمان جمهوری چک، اتریش، اسرائیل و هلند همگی در حال بررسی موارد مشکوک این «گونه جهش‌یافته» هستند.

اطلاعات نسبتا کمی درباره اومیکرون وجود دارد. این گونه جهش‌هایی داشته است که دانشمندان نگرانند آن را مسری‌تر و واکسن‌ها را بی‌اثر یا کم‌اثر کند؛ اگرچه هیچ یک از این اثرات هنوز ثابت نشده است. اکثر موارد تاییدشده از این نوع در کشورهای جنوب آفریقا دیده شده است؛ اما این نگرانی وجود دارد که اومیکرون پیش از کشف آن توسط دانشمندان در آنجا، گسترش بیشتری یافته باشد.

اندرو پکوز، اپیدمیولوژیست از دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در روز شنبه گفت: «احتمالا حدود دو هفته به‌طور محافظه‌کارانه با این سویه برخورد شود که در حال چرخش است.» او تصریح کرد که احتمالا این نسخه در حال حاضر در نیویورک است. پکوز افزود: «مطمئنا این احتمال وجود دارد که قبلا در سطح جهانی گسترش یافته باشد؛ اما ما هنوز نمی‌دانیم.» رهبران اروپایی از چندی پیش در حال دست و پنجه نرم کردن با افزایش موارد کووید-۱۹ بوده، به‌گونه‌ای‌که این قاره را بار دیگر به کانون پاندمی تبدیل کرده است. با این حال آنها سعی کردند تعادلی بین افزایش احتیاط و اجتناب از وحشت ایجاد کنند.

۶۱ مسافر از بیش از ۵۰۰ مسافر دو پرواز روز شنبه از کشورهای جنوب آفریقا به هلند به کرونا مبتلا شده بودند و در آمستردام قرنطینه شدند. مقامات هلندی گفتند که گونه اومیکرون احتمالا در برخی از آن ۶۱ مسافری که آزمایش آنها مثبت بوده است، یافت شود. اتحادیه اروپا سفر به هفت کشور در جنوب آفریقا – بوتسوانا، اسواتینی، لسوتو، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه – و همچنین ورود از این کشورها را محدود می‌کند؛ درحالی‌که ایالات متحده و کره‌جنوبی علاوه بر این کشورها، مالاوی را هم هدف قرار داده‌اند. بریتانیا سفر به این هشت کشور (۷ کشور یاد شده به‌علاوه مالاوی) و همچنین آنگولا، موزامبیک و زامبیا را محدود کرده است. کانادا، استرالیا، روسیه، تایلند، سریلانکا، سنگاپور، عربستان سعودی، عمان و مراکش همگی محدودیت‌های مشابهی را اعلام کرده‌اند.

دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند که جهان شاهد انواع جدیدی از ویروس کرونا خواهد بود؛ چراکه ویروس‌ها دائما جهش می‌یابند. اما زمانی که وزیر بهداشت آفریقای جنوبی روز پنج‌شنبه کشف نوع B.۱.۱.۵۲۹ را اعلام کرد که به نظر می‌رسد به سرعت در بخش‌هایی از این کشور در حال گسترش است، این قوی‌ترین گوشزدی بود که نشان می‌دهد هنوز پاندمی تمام نشده است.

سی‌ان‌ان در گزارش روز یکشنبه خود نوشت: بلافاصله پس از هشدار دانشمندان آفریقای جنوبی کشورها محدودیت‌های سفر در نظر گرفتند. مقامات آمریکا هم می‌گویند محدودیت‌های سفری که اخیرا توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در روز جمعه اعلام شد، به دولت فدرال ایالات متحده زمان بیشتری برای تحقیق درباره سویه جدید موسوم به اومیکرون که در آفریقای جنوبی ظهور کرده است، می‌بخشد. اما این زمان زیاد نیست.

در داخل دولت، این اتفاق نظر وجود دارد که ظاهر شدن سویه جدید در ایالات متحده امری اجتناب‌ناپذیر است، اما محدودیت‌های جدید باید به‌گونه‌ای باشد که به آژانس‌های بهداشت فدرال و همتایان جهانی آنها زمان بیشتری بدهد تا درباره نوع جدید، از جمله شدت بیماری، اطلاعات کسب کنند. با این حال برخی از مقامات هنوز به این باور نرسیده‌اند که این «گونه» پایش به آمریکا رسیده باشد. در آمریکا و در بیشتر کشورها مقامات به سرعت برای اجرای محدودیت‌های جدید اقدام کردند. درحالی‌که ظهور این سویه در هفته‌های پیش بوده است و مقامات در روزهای اخیر متوجه علائم خطرناک آن شده‌اند، انتظار می‌رود مقامات ایالات متحده به‌طور بالقوه دوباره با دانشمندان آفریقای جنوبی صحبت کنند.

ماریا ون‌کرخوف، سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت در حوزه کووید-۱۹، روز جمعه در یک سخنرانی ویدئویی گفت: « ما درک می‌کنیم که مردم نگران هستند. خبر خوب این است که ما در سراسر جهان سیستم‌های نظارتی داریم تا این گونه‌ها را خیلی سریع شناسایی کنیم. این گونه چند هفته پیش شناسایی شد و دانشمندان در حال به اشتراک گذاشتن تحقیقات و اطلاعات با ما هستند.» ون کرخوف تصریح کرد: «آنچه به عنوان یک فرد واقعا مهم است، کاهش میزان قرار گرفتن در معرض آن است. این اقدامات اثبات شده بهداشت عمومی همچنان بسیار مهم است: فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک، اطمینان یافتن از اینکه دستتان در هنگام تماس با صورتتان تمیز باشد، اطمینان از اینکه از رفتن به فضاهای شلوغ خودداری می‌کنید، قرار گرفتن در اتاق‌هایی که تهویه مناسب وجود دارد و اینکه اگر نوبت شماست، حتما واکسن بزنید.»

همان‌طور که جهان درباره نوع اومیکرون در حال کسب اطلاعات بیشتر است، دستورالعمل فعلی درباره اقدامات سهل گیرانه – مانند نپوشیدن ماسک – می‌تواند تغییر کند. حتی وقتی پاندمی به پایان خود نزدیک می‌شود و ویروس کرونا بومی می‌شود – به این معنی که می‌تواند حضور دائمی داشته باشد، اما بر تعداد بسیار زیادی از مردم تاثیر نمی‌گذارد – همچنان احتمال دارد که انواع جدیدی ظاهر شوند. دکتر امش آدالجا، محقق ارشد در مرکز امنیت سلامت دانشگاه جان هاپکینز، روز جمعه در ایمیلی به سی‌ان‌ان نوشت: «انواع جدیدی به‌طور مداوم توسط این ویروس تولید می‌شود که اکثر آنها بی اهمیت خواهند بود. با این حال، توصیف و ردیابی انواع جدید برای تعیین اهمیت آنها یک وظیفه مهم باقی خواهد ماند.»

   به‌روزرسانی واکسن‌ها

همان‌گونه که نگاه ما به آینده است، سازندگان واکسن کووید-۱۹ گفته‌اند که آماده هستند تا واکسن‌های ویروس کرونای خود را برای هدف قرار دادن انواع تازه در حال ظهور به‌روز کنند. دانشمندان بایون‌تک در حال حاضر بررسی تاثیر گونه اومیکرون بر واکسن تولید شده با فایزر را آغاز کرده‌اند که انتظار می‌رود در چند هفته آینده داده‌هایی از این تحقیقات ارائه شود.

بایون‌تک روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «ما نگرانی کارشناسان را درک می‌کنیم و بلافاصله تحقیقات درباره نوع B.۱.۱.۵۲۹ را آغاز کرده‌ایم. ما انتظار داریم حداکثر تا دو هفته دیگر داده‌های بیشتری از آزمایش‌های آزمایشگاهی دریافت کنیم.» مدرنا نیز روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای آزمایش توانایی دز واکسن فعلی خود در برابر گونه اومیکرون به سرعت کار می‌کند و انتظار می‌رود در هفته‌های آتی داده‌ها ارائه شود.

اگر واکسن فعلی و واکسن بوستر در برابر این سویه ناکافی باشد، یک راه‌حل ممکن، تقویت افراد با دز بیشتر است که مدرنا گفت در حال آزمایش آن است. این شرکت همچنین در حال ارزیابی دز تقویت‌کننده چندظرفیتی است تا ببیند که آیا محافظت بالاتری در برابر اومیکرون دارند یا خیر؟ هر دو پیشنهاد شامل برخی از جهش‌های ویروسی موجود در گونه جدید هستند.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد