سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به دنبال توسعه تنش در منطقه نیست و پایبند به موازین و قوانین بین‌المللی است و برای ایجاد بازدارندگی و تنبیه هر متجاوزی همواره عمل خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را هدف قرار داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص اقدام اخیر ایران علیه رژیم صهیونیستی، اظهارداشت: اینکه موضع آمریکایی‌ها چیست و چه تحلیلی می‌توان از مواضع دیپلماتیک آنها داشته باشیم زودهنگام است، اما باید گفت که جمهوری اسلامی ایران قدرتی امنیت آفرین است و اقدام ایران در حمله به برخی مقرهای نظامی رژیم صهیونیستی در راستای اعمال حق ذاتی دفاع مشروع ذیل ماده منشور ۵۱ ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به ویژه تجاوز اخیر آنها علیه مقر دیپلماتیک ایران در دمشق صورت گرفت.

وی گفت: دستگاه دیپلماسی و نیروهای مسلح ایران در رخداد اخیر و در واکنش مشروع نسبت به اقدام تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی به روشی کاملا حرفه‌ای و منطقی و مسؤولانه عمل کردند، ما هشدارهای لازم را قبل از اقدام نظامی داده بودیم و پس از اتمام حجت دیپلماتیک، مقتدارانه وارد عمل شدیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ایران به دنبال توسعه تنش در منطقه نیست و پایبند به موازین و قوانین بین‌المللی است و برای ایحاد بازدارندگی و تنبیه هر متجاوزی همواره عمل خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را هدف قرار داد.

کنعانی افزود: باتوجه به عدم اقدام از سوی شورای امنیت و رفتاری غیرمسئولانه از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در ایجاد بازدارندگی در برابر رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران با استفاده از حقوق ذاتی خود در قالب دفاع مشروع و منطبق بر قوانین بین‌المللی عمل کرد.

وی ادامه داد: انتظار می رود دیگران و از جمله آمریکا واکنش منطقی و مسؤولانه ایران را مورد توجه قرار دهند و بجای الفاظ و مواضع غیرمنطقی، قدردان اقدام ایران در راستای حفط ثبات و امنیت منطقه‌ای باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل دو قطعنامه مصوب در خصوص رژیم صهیونیستی داشته یکی قطعنامه ممنوعیت صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی است و یکی قطعنامه درخواست آتش بس که هر دو هم مهم بود و جمهوری اسلامی ایران از هر دو قطعنامه حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: رژیم آپارتاید صهیونیستی به عنوان بازیگری ماجراجو با حمایت نامحدود آمریکا تا کنون اهمیتی به قطعنامه‌های شورای امینت و شورای حقوق بشر نداده و به جنایات جنگی و نسل کشی خودش ادامه می‌دهد. در خصوص ممنوعیت ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی هم، ایران اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را مثبت ارزیابی می‌کند.

کنعانی افزود: ایران تصویب این قطعنامه را تایید بین‌المللی دیگری بر ماهیت تروریستی رژیم صهیونیستی قلمداد می‌کند و امیدواریم برخی کشورهای اروپایی و آمریکا به قطعنامه‌های شورای حقوق بشر پایبند باشند و با مفاد این قطعنامه همراهی داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: کشورهای اروپایی باید توجه داشته باشند که اقدام ایران کاملا مشروع و منطقی بوده و بجای مواضع غیر منطقی باید قدردان اقدام ایران در راستای ایجاد صلح و امنیت منطقه‌ای باشند و باید خودشان را بازخواست کنند و به افکارعمومی جهان پاسخگو باشند که در برابر هفت ماه تجاوزات رژیم صهیونیستی چه اقدامی انجام دادند. عاقلاته‌ترین کاری که این دولت‌ها می‌توانند انجام دهند این است که در کنار کشورهایی که نقشی سازنده در ایجاد صلح و امنیت انجام می‌دهند، قرار بگیرند.

وی افزود: کشورهای اروپایی باید بجای قرار گرفتن در کنار رژیم صهیونسیتی تجاوزگر، از شکیبایی و خویشتنداری ایران طی ماه‌های گذشته قدردانی کنند.

کنعانی تصریح کرد: مقدمات خوبی برای آغاز مجدد فعالیت‌های دیپلماتیک جمهوری آذربایجان در ایران به عمل آمده و گفت‌وگوهای خوبی در سطوح روسای جمهور دو طرف بوده است. این اتفاق نظر مشترک وجود دارد که همزمان با رشد دیگر زمینه‌های همکاری از جمله اقتصادی، همکاری‌های سیاسی و دیپلماتیک دو کشور نیز رو به رشد باشد و ما شاهد فعالیت مجدد جمهوری آذربایجان در ایران باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان داشت: جمهوری اسلامی ایران متعهد همیشگی به آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز مبتنی بر قوانین و مقررات بین المللی بوده و همیشه در این چارچوب عمل کرده است. بر اساس اطلاعاتی که دارم تعلق کشتی توقیف شده به رژیم صهیونسیتی محرز است.

وی گفت: باتوجه به نقض مقررات بین المللی کشتیرانی از سوی کشتی مورد نظر و عدم پاسخ مناسب به مسئولان ایران این کشتی توقیف شد و برحسب ضرورت از سوی مراجع ذی صلاح جزئیات بیشتری در اختیار قرار خواهد گرفت.

کنعانی بیان کرد: اقدام مشروع و قانونی ایران علیه اقدام تحریک آمیز، جسورانه و ناقض قوانین بین‌المللی رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری ایران در دمشق و به منظور تنبیه متجاوز صورت گرفت و انتظار این است که این اقدام ایران مورد تایید جامعه جهانی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر نسبت به اقدامات جسورانه و جنایت آمیز رژیم صهیونیستی طی سالیان گذشته و به خصوص شش ماه اخیر، اقدامی مسئولانه و متعهدانه از سوی جامعه جهانی و از جلمه شورای امینت سازمان ملل صورت می‌گرفت، قطعا ما شاهد چنین اقدام جسورانه‌ای برای هدف قراردادن کنسولگری ایران نبودیم و در سایه بی عملی شورای امنیت، جمهوری اسلامی ایران منطقی و با استفاده از حقوق ذاتی خودش اقدامی تنبیهی علیه رژیم صهیونیستی انجام داد.

  • منبع خبر : ایرنا